Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Zdravicko,
rozhodnul jsem se, ze budu poskytovat free hosting s podporou pythonu + pythonich frameworku a ted vybiram sestavu. Par sestav jsem jiz slozil, ale radsi bych to hodil i sem, aby se vyjadrili odbornici Takze, momentalne jsem vybral toto:
Jediny problem, co na teto sestave zatim vidim je, ze k procesorum je standartne dodavan chladic pro 2U skrine, takze jeste pohledat nahradu za ten chladic.
Jaky je tedy vas nazor, cteni odbornici? Nebranim se ani radikalnim zmenam, ale idealne aby se to veslo do 60 000 Kc, zatim to je nejakych 48 000 Kc vcetne DPH.
Zápis RAID 1 (10) = 2x zápis Zápis RAID 5 = 2x čtení + 2x zápis Čtení RAID 1 (10) = 1x čtení Čtení RAID 5 = 1x čteníTakže je jen otázka jaký má disk poměr mezi čtecí a zápisovou rychlosti a jaký je v daném nasazení poměr čtecích a zápisových operací. Navíc se do rychlosti nepočítá nastavení hlaviček, protože už sedí na příslušné stopě. Obecné pravidlo zní, že pokud je zápisových operací víc než cca 20%, tak je kvůli výkonu lepší nasadit R10.
Tiskni
Sdílej: