Google Chrome 129 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 129.0.6668.58 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů (YouTube). Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 9 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře (YouTube: DevTools Chrome 127-129).
Byly nalezeny a opraveny bezpečnostní chyby CVE-2024-38812 a CVE-2024-38813 s CVSS 9.8 a 7.5 ve VMware vCenter Server. Jedná se o vzdálené spouštění příkazů (RCE) a eskalaci oprávnění.
MojeID rozdává bezpečnostní klíče (tokeny) GoTrust Idem Key pro přístup k online službám veřejné správy (NIA). Ti, kteří již mají, mohou získat tablet ve slosování.
Společnosti Nintendo a Pokémon žalují společnost Pocketpair. Její hra Palworld prý porušuje patenty Nintendo a Pokémon.
RabbitMQ (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 4.0. RabbitMQ je open source messaging a streaming broker napsaný v programovacím jazyce Erlang. Implementuje protokoly AMQP 0-9-1, AMQP 1.0, RabbitMQ Streams, MQTT a STOMP a v HTTP a WebSockets Web STOMP plugin, Web MQTT plugin a management plugin.
Po půl roce vývoje od vydání verze 46 bylo vydáno GNOME 47 s kódovým názvem Denver. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Krátké představení na YouTube.
Svobodná webová platforma pro sdílení a přehrávání videí PeerTube (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 6.3. Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení a na GitHubu.
Uživatele Windows a Microsoft 365 Business a Enterprise mohou oficiálně používat Python v Excelu. Spolu s knihovnami jako pandas, Matplotlib a NLTK. Jedná se o spolupráci s Anacondou. Microsoft si tento "vynález integrace tabulkových procesorů s externími prostředími" patentoval: US12026560B2. Už před podáním patentu ale mohli uživatelé pro Python v Excelu používat například PyXLL. LibreOffice / OpenOffice.org měl PyUNO.
Provoz Mozilla.social, tj. instance Mastodonu provozované Mozillou, bude 17. prosince 2024 ukončen.
Byla vydána nová major verze 6 programovacího jazyka Swift (Wikipedie). Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Ke stažení jsou oficiální binární balíčky pro Ubuntu 20.04, Ubuntu 22.04, Ubuntu 24.04, Debian 12, Fedora 39, Amazon Linux 2 a Red Hat Universal Base Image 9.
/usr/bin/fetchmail -f /etc/fetchmailrc -L /var/log/fetchlogKdyž si ho (ten příkaz) napíšu do oblíbeného startovacího souboru
/etc/init.d/rc.localpíše to do logu anglicky. Samozřejmě všecko funguje, pouze by mne zajímalo, zda je to tím, že ten démon (v souboru fetrchmailrc je mj. volání -d 60 ... neboli démon) byl nastartován ještě před startem KDE (před přihlášením uživatele) ? Jen mne překvapilo to, že rc.local je poslední příkaz grafického runlevelu a tudíž už snad čeština jede - nebo se pletu ?
[petr@soban ~]$ LANG=en_US.utf8 man man man(1) man(1) NAME man - format and display the on-line manual pages SYNOPSIS man [-acdfFhkKtwW] [--path] [-m system] [-p string] [-C config_file] [-M pathlist] [-P pager] [-B browser] [-H htmlpager] [-S section_list] [section] name ... DESCRIPTION .......... [petr@soban ~]$ LANG=fr_FR.utf8 man man MAN(1) Commandes utilisateur MAN(1) NOM man - formate et affiche les pages du manuel en ligne SYNOPSIS man [-acdfFhkKtwW] [--path] [-m système] [-p chaîne] [-C fichier_con- fig] [-M chemin] [-P visualiseur] [-B navigateur] [-H visualiseur_html] [-S liste_sections] [section] nom ... DESCRIPTION ....... [petr@soban ~]$ LANG=cs_CZ.UTF-8 man man man(1) man(1) JMÉNO man - zformátuje a zobrazí on-line manuálové stránky manpath - zobrazí manuálové cesty uživatele SYNTAXE man [-acdfhkKtwW] [-m systém] [-p řetězec] [-C konfigurační soubor] [-M cesta] [-P stránkovač] [-S seznam_sekcí] [sekce] jméno ... POPIS .......
locale > soubora je to takhle :
LANG= LC_CTYPE="POSIX" LC_NUMERIC="POSIX" LC_TIME="POSIX" LC_COLLATE="POSIX" LC_MONETARY="POSIX" LC_MESSAGES="POSIX" LC_PAPER="POSIX" LC_NAME="POSIX" LC_ADDRESS="POSIX" LC_TELEPHONE="POSIX" LC_MEASUREMENT="POSIX" LC_IDENTIFICATION="POSIX" LC_ALL=Je to normální, když na konci RUNLEVEL 5 je takto (viz výše) nastaveno locale ?
LANG=cs_CZ.UTF-8 LC_CTYPE=cs_CZ.UTF-8 LC_NUMERIC=cs_CZ.UTF-8 LC_TIME=cs_CZ.UTF-8 LC_COLLATE=cs_CZ.UTF-8 LC_MONETARY=cs_CZ.UTF-8 LC_MESSAGES=cs_CZ.UTF-8 LC_PAPER=cs_CZ.UTF-8 LC_NAME=cs_CZ.UTF-8 LC_ADDRESS=cs_CZ.UTF-8 LC_TELEPHONE=cs_CZ.UTF-8 LC_MEASUREMENT=cs_CZ.UTF-8 LC_IDENTIFICATION=cs_CZ.UTF-8 LC_ALL=Ta čeština by přeci měla jet hned - ještě před přihlášením, ne ???
locale se většinou nastavuje až při interaktivnim přihlášení (/etc/profile
, .bash_profile
, ...) právě proto, aby systémové služby nabíhaly se standartním POSIX locale.
To, aby démoni nabíhaly bez lokalizace má svojí logiku právě kvůli logům, které jsou tak zpracovatelné pomocí různých scriptů/programů. Nastavovat jiný jazyk opravdu nedoporučuju, protože pak si budete muset všechny aplikace, které s logy pracují upravovat/přepisovat...
Tiskni Sdílej: