Svobodná webová platforma pro sdílení a přehrávání videí PeerTube (Wikipedie) byla vydána ve verzi 5.1. Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení a na GitHubu.
Byla vydána Java 20 / JDK 20. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 7. Nová Java / JDK vychází každých 6 měsíců. LTS verze je 17.
Google spustil konverzační AI Bard. Vyzkoušet lze zatím pouze ve Spojených státech a Spojeném království. Více v Bard FAQ.
David Buchanan na svém blogu rozebírá zranitelnost acropalypse (CVE-2023-21036) telefonů Google Pixel. Z výřezu (crop) snímku obrazovky vytvořeného integrovanou aplikací Markup může být možné částečné obnovení původního snímku obrazovky. Viz tweet Simona Aaronse. Vyzkoušet lze webovou aplikaci acropalypse.app. Opraveno v březnové aktualizaci.
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Gitea (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 1.19.0. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Kvůli "převzetí Gitei" společností Gitea Limited byl v prosinci loňského roku představen fork Gitei s názvem Forgejo (Codeberg).
Byla vydána nová verze 5.11 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Nově je používán zram. Tor Browser byl aktualizován na verzi 12.0.4. Thunderbird na verzi 102.9.0.
Na GOG.com běží Spring Sale. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Lorelai (ProtonDB).
Curl, řádkový nástroj a knihovna pro přenos dat po různých protokolech, slaví 25 let. Vydána byla nová verze 8.0.0. Mimo jiné řeší 6 zranitelností.
V sobotu 25. března proběhne Arduino Day 2023. Od 14:00 lze sledovat oficiální stream. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. V Česku jsou aktuálně registrovány dvě: v Praze na Matfyzu a v Poličce v městské knihovně.
Fabrice Bellard, tvůrce FFmpeg nebo QEMU, představil TextSynth Server. Jedná se o webový server nabízející REST API k velkým AI jazykovým modelům. CPU verze je k dispozici zdarma jako binárka pod licencí MIT. GPU verze je komerční. Vyzkoušet lze na stránkách TextSynth.
/usr/bin/fetchmail -f /etc/fetchmailrc -L /var/log/fetchlogKdyž si ho (ten příkaz) napíšu do oblíbeného startovacího souboru
/etc/init.d/rc.localpíše to do logu anglicky. Samozřejmě všecko funguje, pouze by mne zajímalo, zda je to tím, že ten démon (v souboru fetrchmailrc je mj. volání -d 60 ... neboli démon) byl nastartován ještě před startem KDE (před přihlášením uživatele) ? Jen mne překvapilo to, že rc.local je poslední příkaz grafického runlevelu a tudíž už snad čeština jede - nebo se pletu ?
[petr@soban ~]$ LANG=en_US.utf8 man man man(1) man(1) NAME man - format and display the on-line manual pages SYNOPSIS man [-acdfFhkKtwW] [--path] [-m system] [-p string] [-C config_file] [-M pathlist] [-P pager] [-B browser] [-H htmlpager] [-S section_list] [section] name ... DESCRIPTION .......... [petr@soban ~]$ LANG=fr_FR.utf8 man man MAN(1) Commandes utilisateur MAN(1) NOM man - formate et affiche les pages du manuel en ligne SYNOPSIS man [-acdfFhkKtwW] [--path] [-m système] [-p chaîne] [-C fichier_con- fig] [-M chemin] [-P visualiseur] [-B navigateur] [-H visualiseur_html] [-S liste_sections] [section] nom ... DESCRIPTION ....... [petr@soban ~]$ LANG=cs_CZ.UTF-8 man man man(1) man(1) JMÉNO man - zformátuje a zobrazí on-line manuálové stránky manpath - zobrazí manuálové cesty uživatele SYNTAXE man [-acdfhkKtwW] [-m systém] [-p řetězec] [-C konfigurační soubor] [-M cesta] [-P stránkovač] [-S seznam_sekcí] [sekce] jméno ... POPIS .......
locale > soubora je to takhle :
LANG= LC_CTYPE="POSIX" LC_NUMERIC="POSIX" LC_TIME="POSIX" LC_COLLATE="POSIX" LC_MONETARY="POSIX" LC_MESSAGES="POSIX" LC_PAPER="POSIX" LC_NAME="POSIX" LC_ADDRESS="POSIX" LC_TELEPHONE="POSIX" LC_MEASUREMENT="POSIX" LC_IDENTIFICATION="POSIX" LC_ALL=Je to normální, když na konci RUNLEVEL 5 je takto (viz výše) nastaveno locale ?
LANG=cs_CZ.UTF-8 LC_CTYPE=cs_CZ.UTF-8 LC_NUMERIC=cs_CZ.UTF-8 LC_TIME=cs_CZ.UTF-8 LC_COLLATE=cs_CZ.UTF-8 LC_MONETARY=cs_CZ.UTF-8 LC_MESSAGES=cs_CZ.UTF-8 LC_PAPER=cs_CZ.UTF-8 LC_NAME=cs_CZ.UTF-8 LC_ADDRESS=cs_CZ.UTF-8 LC_TELEPHONE=cs_CZ.UTF-8 LC_MEASUREMENT=cs_CZ.UTF-8 LC_IDENTIFICATION=cs_CZ.UTF-8 LC_ALL=Ta čeština by přeci měla jet hned - ještě před přihlášením, ne ???
locale se většinou nastavuje až při interaktivnim přihlášení (/etc/profile
, .bash_profile
, ...) právě proto, aby systémové služby nabíhaly se standartním POSIX locale.
To, aby démoni nabíhaly bez lokalizace má svojí logiku právě kvůli logům, které jsou tak zpracovatelné pomocí různých scriptů/programů. Nastavovat jiný jazyk opravdu nedoporučuju, protože pak si budete muset všechny aplikace, které s logy pracují upravovat/přepisovat...
Tiskni
Sdílej: