Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
/usr/bin/fetchmail -f /etc/fetchmailrc -L /var/log/fetchlogKdyž si ho (ten příkaz) napíšu do oblíbeného startovacího souboru
/etc/init.d/rc.localpíše to do logu anglicky. Samozřejmě všecko funguje, pouze by mne zajímalo, zda je to tím, že ten démon (v souboru fetrchmailrc je mj. volání -d 60 ... neboli démon) byl nastartován ještě před startem KDE (před přihlášením uživatele) ? Jen mne překvapilo to, že rc.local je poslední příkaz grafického runlevelu a tudíž už snad čeština jede - nebo se pletu ?
[petr@soban ~]$ LANG=en_US.utf8 man man man(1) man(1) NAME man - format and display the on-line manual pages SYNOPSIS man [-acdfFhkKtwW] [--path] [-m system] [-p string] [-C config_file] [-M pathlist] [-P pager] [-B browser] [-H htmlpager] [-S section_list] [section] name ... DESCRIPTION .......... [petr@soban ~]$ LANG=fr_FR.utf8 man man MAN(1) Commandes utilisateur MAN(1) NOM man - formate et affiche les pages du manuel en ligne SYNOPSIS man [-acdfFhkKtwW] [--path] [-m système] [-p chaîne] [-C fichier_con- fig] [-M chemin] [-P visualiseur] [-B navigateur] [-H visualiseur_html] [-S liste_sections] [section] nom ... DESCRIPTION ....... [petr@soban ~]$ LANG=cs_CZ.UTF-8 man man man(1) man(1) JMÉNO man - zformátuje a zobrazí on-line manuálové stránky manpath - zobrazí manuálové cesty uživatele SYNTAXE man [-acdfhkKtwW] [-m systém] [-p řetězec] [-C konfigurační soubor] [-M cesta] [-P stránkovač] [-S seznam_sekcí] [sekce] jméno ... POPIS .......
locale > soubora je to takhle :
LANG= LC_CTYPE="POSIX" LC_NUMERIC="POSIX" LC_TIME="POSIX" LC_COLLATE="POSIX" LC_MONETARY="POSIX" LC_MESSAGES="POSIX" LC_PAPER="POSIX" LC_NAME="POSIX" LC_ADDRESS="POSIX" LC_TELEPHONE="POSIX" LC_MEASUREMENT="POSIX" LC_IDENTIFICATION="POSIX" LC_ALL=Je to normální, když na konci RUNLEVEL 5 je takto (viz výše) nastaveno locale ?
LANG=cs_CZ.UTF-8 LC_CTYPE=cs_CZ.UTF-8 LC_NUMERIC=cs_CZ.UTF-8 LC_TIME=cs_CZ.UTF-8 LC_COLLATE=cs_CZ.UTF-8 LC_MONETARY=cs_CZ.UTF-8 LC_MESSAGES=cs_CZ.UTF-8 LC_PAPER=cs_CZ.UTF-8 LC_NAME=cs_CZ.UTF-8 LC_ADDRESS=cs_CZ.UTF-8 LC_TELEPHONE=cs_CZ.UTF-8 LC_MEASUREMENT=cs_CZ.UTF-8 LC_IDENTIFICATION=cs_CZ.UTF-8 LC_ALL=Ta čeština by přeci měla jet hned - ještě před přihlášením, ne ???
locale se většinou nastavuje až při interaktivnim přihlášení (/etc/profile
, .bash_profile
, ...) právě proto, aby systémové služby nabíhaly se standartním POSIX locale.
To, aby démoni nabíhaly bez lokalizace má svojí logiku právě kvůli logům, které jsou tak zpracovatelné pomocí různých scriptů/programů. Nastavovat jiný jazyk opravdu nedoporučuju, protože pak si budete muset všechny aplikace, které s logy pracují upravovat/přepisovat...
Tiskni
Sdílej: