Richard Biener oznámil vydání verze 16.1 (16.1.0) kolekce kompilátorů pro různé programovací jazyky GCC (GNU Compiler Collection). Jedná se o první stabilní verzi řady 16. Přehled změn, nových vlastností a oprav a aktualizovaná dokumentace na stránkách projektu. Některé zdrojové kódy, které bylo možné přeložit s předchozími verzemi GCC, bude nutné upravit.
Zulip Server z open source komunikační platformy Zulip (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 12.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Před 30 lety, tj. v úterý 30. dubna 1996, byl spuštěn Seznam.cz.
Byly zpracovány a zveřejněny všechny videozáznamy, které stojí za zveřejnění, z konference FOSDEM 2026.
Od úterý 28. dubna musí nově uváděné notebooky v Evropské unii podporovat nabíjení přes USB-C. Jednotná nabíječka byla schválena Evropským parlamentem v říjnu 2022.
Byly publikovány informace o kritické zranitelnosti CVE-2026-31431 pojmenované Copy Fail v Linuxu, konkrétně v kryptografii (AF_ALG). Běžný uživatel může získat práva roota (lokální eskalaci práv). Na všech distribucích Linuxu vydaných od roku 2017. Pomocí 732bajtového skriptu. V upstreamu je již opraveno. Zranitelnost byla nalezena pomocí AI Xint Code.
Textový editor Zed dospěl do verze 1.0. Představení v příspěvku na blogu.
Vývojáři svobodného 3D softwaru Blender představili (𝕏, Mastodon, Bluesky) nejnovějšího firemního sponzora Blenderu. Je ním společnost Anthropic stojící za AI Claude a úroveň sponzoringu je Patron, tj. minimálně 240 tisíc eur ročně. Anthropic oznámil sponzorství v tiskové zprávě Claude for Creative Work.
VNC server wayvnc pro Wayland kompozitory postavené nad wlroots - ne GNOME, KDE nebo Weston - byl vydán ve verzi 0.10.0. Vydána byla také verze 1.0.0 související knihovny neatvnc.
Bylo oznámeno vydání Fedora Linuxu 44. Ve finální verzi vychází šest oficiálních edic: Fedora Workstation a Fedora KDE Plasma Desktop pro desktopové, Fedora Server pro serverové, Fedora IoT pro internet věcí, Fedora Cloud pro cloudové nasazení a Fedora CoreOS pro ty, kteří preferují neměnné systémy. Vedle nich jsou k dispozici také další atomické desktopy, spiny a laby. Podrobný přehled novinek v samostatných článcích na stránkách
… více »Module Size Used by i915 21888 2 drm 70804 3 i915 intelfb 34212 0 intel_agp 21524 1 rtc_cmos 6944 0 rtc_core 13848 1 rtc_cmos rtc_lib 2816 1 rtc_corexorg.conf:
Section "Module"
Load "glx"
Load "GLcore"
Load "record"
Load "extmod"
Load "dri"
Load "i915"
Load "dbe"
Load "xtrap"
Load "type1"
Load "freetype"
EndSection
Section "Device"
Identifier "Card0"
Driver "intel"
VideoRam 131072
VendorName "Intel Corporation"
BoardName "Mobil 945GM/GMS/940GML Express Integrated Graphics Controller"
Option "dri" "on"
BusID "PCI:0:2:0"
EndSection
glxinfo|grep render
direct rendering: Yes OpenGL renderer string: Mesa DRI Intel(R) 945GM 20061017 x86/MMX/SSE2glxgears
3695 frames in 5.0 seconds = 738.860 FPSPouzivam Slackware 12.0, cez slackpkg som ho upgradoval(current). Notebook HP compaq nx6310.
Jinak:
Section "Module"
Load "i2c"
Load "bitmap"
Load "ddc"
Load "dri"
Load "extmod"
Load "freetype"
Load "glx"
Load "int10"
Load "vbe"
Load "dbe"
Load "v4l"
EndSection
Section "Device"
Identifier "LFP"
Driver "intel"
# Option "XvMCSurfaces" "6"
# Option "XAANoOffscreenPixmaps" "true"
EndSection
Section "DRI"
Mode 0666
EndSection
milan@milan:~$ glxinfo | grep render
direct rendering: Yes
OpenGL renderer string: Mesa DRI Intel(R) 945GM 20061017 x86/MMX/SSE2
bash-3.1$ glxinfo|grep render
libGL warning: 3D driver claims to not support visual 0x66
direct rendering: Yes
OpenGL renderer string: Mesa DRI Intel(R) 945GM 20061017 x86/MMX/SSE2
glxgears ~1k-1.1k FPS
bash-3.1$ lsmod
Module Size Used by
<-- snip -->
i915 20160 2
drm 64532 3 i915
xorg.conf mam +/- stejny. predpokladam, ze sekci k DRI tam mas taky.
Tiskni
Sdílej: