Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
/boot - ext2/3 - SSD - 40MB /home - reiserfs - HDD - čím větší, tím lepší /usr - ext3/reiserfs - může být i SSD - aspoň 20GB / - ext3 - HDD - cca 20GB (kořen) - do kořene přijde všechno ostatní swap - cca1,5x RAM - HDDTaky bych se, být tebou, podíval, jak je na tom SSD oproti klasikému pevnému disku s rychlostí, abys pak u startu nějakého většího programu nestrávil půl dne.
Ve srovnání s klasickými mobilními disky nabízí kratší přístupové časy, většinou i vyšší přenosovou rychlost, bezhlučnost, nižší spotřebu a vyšší spolehlivost.http://www.transcendusa.com/
SATA Solid State Disk (SSD) comes in a standard 2.5-inch size and has an SATA interface which means it can be used in most notebook computers and mainstream PCs just like a regular hard drive. Instant access speeds, large capacity, high reliability, low power consumption and anti-shock features, making it clear that Transcend's SSDs are the ideal drop-in replacements for conventional Hard Disk Drives. Transcend's 2.5-inch SATA SSD series has a distinct advantage over standard 2.5" HDDs in that they are made of solid-state memory with no moving parts, and therefore not susceptible to mechanical failure resulting from vibration, shock, heat, etc. Its modern SATA interface delivers higher data transfer rates than standard IDE and ensures compatibility with today's high performance notebook and desktop computers. Moreover, SATA cables are much thinner and more compact than IDE cables, which allows for less cluttered installations with better cooling from improved airflow. Transcend's 2.5-inch SATA SSD has the standard compact dimensions as normal 2.5" hard drives, but with a thickness of only 9.5mm, making it very easy to install in PCs and notebooks. In addition, the 2.5-inch SATA SSD has built-in ECC (Error Correction Code) functionality that ensures highly reliable data transfer and increases your system's overall integrity. Built-in wear leveling technology also ensures ultra-long lifespan and data-retention durability for prolonged use. With no moving parts, absolutely no noise is generated from the SSD, and much less power is needed for operation, which means less heat is generated as well. The 2.5-inch SATA SSD is currently available in 8GB, 16GB, and 32GB capacities.Proč tak velkej /usr? Na linuxexpres.cz doporučují 5 až 15 GB, a momentálně mi /usr zabírá 2 GB. Nepřipsal jsi tam jednu nulu navíc? K 2 GB paměti přidat ještě 3 GB swap? To mi přijde trošku přehnaný. Takže mám místo všech ext3 (/, /home, /var) použít ReiserFS? /usr prý nepotřebuje žurnálování. A co Reiser4? Když budu mít každý oddíl na vlastním disku, tak si můžu vybrat nejvhodnější souborový systém.
Proč tak velkej /usr?Aby se tam toho hodně vlezlo (posuzuju to podle sebe, rád zkouším nové věci a pak je zapomínám mazat
K 2 GB paměti přidat ještě 3 GB swap? To mi přijde trošku přehnaný.Máš pravdu, nějak jsem přehlíd ty 2GB RAM. Ale kdybys chtěl suspend to disk, tak není od věci větší swap.
Takže mám místo všech ext3 (/, /home, /var) použít ReiserFS? /usr prý nepotřebuje žurnálování. A co Reiser4?Mi osobně se zdá ReiserFS výkonnější a odolnější proti poškození, než ext3, ale může to být jen můj pocit. Jinak na /home by možná nebyl špatný ani XFS. A co se toho žurnálování na /usr týče: nevím, neřeším
Když budu mít každý oddíl na vlastním disku, tak si můžu vybrat nejvhodnější souborový systém.To sice můžeš, ale má to i nevýhody. Co když třeba /var pozeje prázdnotou a jako na potvoru bude /opt narvaný, jen prasknout? Když to necháš na /, tak lépe využiješ svoji diskovou kapacitu. Nehledě na to, že když si disk takhle rozkouskuješ, tak ztratíš souvislé míto pro velké soubory (iso, filmy apod.)
/ 312M swap 512M /boot 32M /var 1024M /tmp 1024M /usr * zvysok ( s tym, ze /home je symlink na /usr/home )s tym, ze na / mi bohate staci 312M (aj to vacsinou je plny na cca 50%), swap na desktope je tiez skor zeleznou rezervou, /var je postacujuci ( na tych zopar logov, pripadne "balast" od balickovacieho systemu ) .. ostatok ide do /usr .. ale i tak by som ti silne doporucil LVM .. odpadaju pri tom zbytocne spekulacie a hlavne ti poskyntne flexibilitu ..
system - SSD disk ( rozlozenie disku tak ako som spominal s tym, ze volne PE si mozes nechat na neskorsie extendovanie data - 500 GB diskneviem ake data tam chces sice mat, ale ked je to hudba/filmy a pod. , tak ti staci jedna particia ( alebo LV v pripade LVM) mountnuta napriklad ako /usr/data .. ale tak ono je to na tvojom vkuse, ze jo ? :)
O něčem podobném už jsem taky uvažoval, až ceny rychlých SSD klesnou. Jak to tak vypadá, tak se už ten čas blíží.
Podle mých zušeností by měl stačit ten 8GB (záleží na množství a velikosti softwaru) a ani by jsem ho nedělil (rozdělením se ztratí několik MB) a namontoval ho celý jako / s nějakým nežurnálovacím fs (asi ext2, ale možná budou lepší nějaký přímo uřčené pro SSD, to jsem ještě nestudoval), aby ho ten žurnál neumlátil.
A potom by jsem /swap /tmp/ /var/ /home/ (doufám, ze jsou to všechny, kam se často zapisuje a na nic jsem nezapoměl) nacpal na ten normálni disk. Jejich velikosti záleží na používaném softu.
/
, svap 1GB a obyčajné disky pripojím /home
.
Inač na flash disky sa zdá, že dá použiť jffs2 ale výkon a rýchlosť netestovaná.
já budu dávat do notebooku 16GB SSD (HAMA/Samsung, ~28/23 MB/s) a vidím to asi tak na 32-512MB /boot, no a zbytek /. Původně jsem nechtěl vůbec dělat swap, ale budu ho potřebovat pro hibernaci, takže na něj asi padne 1GB. Já si myslím že nemá smysl tak malé disky drobit na kousíčky, protoče pak člověk v nouzi honí volné místo a dělá s partišnama šarády
Uvažuju o filesystému, říká se že žurnálovací systémy nejsou vhodné, ale nakonec tam dám asi reiserfs
Tiskni
Sdílej: