V srpnu společnost HashiCorp přelicencovala "své produkty" Terraform, Packer, Vault, Boundary, Consul, Nomad a Waypoint z MPL a Vagrant z MIT na BSL (Business Source License). V září byl představen svobodný a otevřený fork Terraformu s názvem OpenTofu. Na konferenci Open Source Summit Japan 2023 byl představen (YouTube) svobodný a otevřený fork Vaultu s názvem OpenBao (GitHub).
Na dnes plánované vydání Debianu 12.3 bylo posunuto. V jádře 6.1.64-1 v souborovém systému ext4 je chyba #1057843 vedoucí k možnému poškození dat.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Tak od ledna linuxové terminály, výchozí pozadí i celé desktopy v barvě "broskvového chmýří", v barvě "jejíž všeobjímající duch obohacuje mysl, tělo i srdce". Barvou roku 2024 je PANTONE 13-1023 Peach Fuzz.
Byla vydána verze 10 linuxové distribuce Freespire (Wikipedie). Jedná se o bezplatnou linuxovou distribuci vyvíjenou společností PC/OpenSystems LLC stojící za komerční distribucí Linspire (Wikipedie), původně Lindows.
Binarly REsearch před týdnem informoval o kritických zranitelnostech UEFI souhrnně pojmenovaných LogoFAIL. Tento týden doplnil podrobnosti. Útočník může nahradit logo zobrazováno při bootování vlastním speciálně upraveným obrázkem, jehož "zobrazení" při bootování spustí připravený kód. Pětiminutové povídání o LogoFAIL a ukázka útoku na YouTube.
Byla vydána listopadová aktualizace aneb nová verze 1.85 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.85 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
git.kernel.org je nově oficiálně také v tmavém vzhledu.
Richard Hughes na svém blogu oznámil, že počet aktualizací firmwarů pomocí služby LVFS (Linux Vendor Firmware Service) přesáhl 100 milionů. Přehled podporovaných zařízení, nejnovějších firmwarů nebo zapojených výrobců na stránkách LVFS.
Byla vydána nová stabilní verze 3.19.0, tj. první z nové řady 3.19, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou podporu Raspberry Pi 5.
glxinfo | grep directjo, a ty výpisy na openpaste mi nějak nejedou (jenže to mi kdysi třeba týden odmítalo najet libko, i když všude jinde jelo, takže podezírám kyslíky)
mesa-7.0.2-3.fc8.src.rpm
. Nainstaloval jsem si ho (v ~/.rpmmacros
mám nastaveno %_topdir /home/michich/rpm
). Taky jsem si stáhnul ten patch, pojmenoval jsem ho mesa-7.0.2-mesa-wine.patch
a uložil do ~/rpm/SOURCES
.
Vlezl jsem do ~/rpm/SPECS a nechal si vytvořit Fedorou opatchované zdrojáky:
rpmbuild -bp --nodeps mesa.specObjevily se v
~/rpm/BUILD/Mesa-7.0.2
. Vlezl jsem tam a zkusil nanečisto, jestli ten patch půjde aplikovat:
patch -p1 --dry-run < ~/rpm/SOURCES/mesa-7.0.2-mesa-wine.patchJelikož
patch
neprotestoval, tak jsem se vrátil do ~/rpm/SPECS
a upravil jsem mesa.spec
:
- Změnil jsem Release: 3%{?dist}
na Release: 3.michich1%{?dist}
, abych později věděl, že nemám originál.
- Přidal jsem řádek Patch33: mesa-7.0.2-mesa-wine.patch
pod ostatní řádky s patchi.
- Přidal jsem řádek %patch33 -p1 -b .mesa-wine
pod ostatní řádky s makry pro aplikování patchů.
Sestavil jsem si upravený zdrojový balík:
rpmbuild -bs --nodeps mesa.specVznikl mi soubor
~/SRPMS/mesa-7.0.2-3.michich1.fc8.src.rpm
, který jsem dal buildnout v mock
u (To je nástroj na sestavování balíků v chrootu. Nevím, jaká je jeho obdoba v Mandraku, ale jde to buildnout i normálně s rpmbuild
, když jsou nainstalované BuildRequires.)
mock -r fedora-8-x86_64 ~/SRPMS/mesa-7.0.2-3.michich1.fc8.src.rpm
1:Používam Slackware CurrentAha, před měsícem jsi měl Mandrivu.
2: Ako a kde si mámstiahnúť ten patch? - na tej stránke nikde nevidím download toho pachuKlik na "commitdiff" a pak na "plain".
3: Ako to mám opatchovat?Zřejmě pomocí patch -p1 < soubor.patch
4: Potrebujem všetky tri balíky?Nevím.
Tiskni
Sdílej: