Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Dobrý den, Mám problém se SW raidem, resp. s tím, že po vytvoření pole a spolehlivé funkce a restartu pecky pole vůbec není detekováno. Mám čtyři disky o stejné velikosti s tím, že z prvních dvou vytvořím raid0 z dalších dvou také a z těchto dvou polí pak udělám pole raid1. Naformátuji, restartuji a pole je fuč. Postup při tvorbě: mdadm --create /dev/md0 -c 128 -l 0 -n 2 /dev/sdb1 /dev/sdc1 // pole md0 ze dvou disků (raid 0) mdadm --create /dev/md1 -c 128 -l 0 -n 2 /dev/sdd1 /dev/sde1 // pole md1 z dalších dvou disků (raid 0) mdadm --create /dev/md2 -c 128 -l 1 -n 2 /dev/md0 /dev/md1 // pole z predchozich dvou poli - raid 1 mdadm --detail --scan >> /etc/mdadm/mdadm.conf // ulozeni do konfiguracniho souboru mkfs.ext3 /dev/md2 // vytvoreni filesystemu v poli mount /dev/md2 /mnt/disk // připojení Zajímavé je, že adresář /etc/mdadm/ neexistoval - ručně jsem musel vytvořit. Poradíte někdo jak pole zachovat i po restartu? Díky Peet.
Konfigurační soubor nepotřebujete, pokud jsou veškerá pole vytvářena jen z diskových oddílů s patřičným identifikátorem. Tady je ale md2
složeno z md0
a md1
, takže mdadm
potřebuje trochu pomoci. Mělo by ale stačit např.
DEVICES /dev/sd* /dev/md0 /dev/md1 ARRAY /dev/md0 UUID=... ARRAY /dev/md1 UUID=... ARRAY /dev/md2 UUID=...
Ještě bych také zkontroloval, jestli to má být opravdu /etc/mdadm/mdadm.conf
, třeba u mne je to /etc/mdadm.conf
. A samozřejmě jestli se při startu spouští nějaký skript, který zavolá 'mdadm --assemble --scan
.
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
mkinitramfs -o /boot/mujraid.img -o `uname -r`Obsah menu.lst:
title Debian GNU/Linux, kernel 2.6.22.4 RAID root (hd0,0) kernel /vmlinuz-2.6.22.4 root=/dev/md2 ro initrd /mujraid.img savedefault title Debian GNU/Linux, kernel 2.6.22.4 BEZ RAIDU root (hd0,0) kernel /vmlinuz-2.6.22.4 root=/dev/sdb2 ro initrd /puvodni.imgJe to příklad, ty si to musíš udělat podle tvojí aktuální situace.
takže tady zadám místo: /vmlinuz-2.6.22.4 root=/dev/md2 ro toto: /vmlinuz-2.6.22.4 root=/dev/sda1 ro a bude to fungovat?
Na tom nesejde, initrd se musí vygenerovat stejně znovu.Na co? Když to pole je jenom skladiště dat a nebootuje se z něj, tak nemusíš s initrd vůbec nic řešit - jádro nabootuje, nahraje potřebné moduly z disku a pak sestaví pole. A původní "je třeba znovu vytvořit initrd" nemusí nutně platit, ani kdyby se z toho pole mělo bootovat - záleží na tom, jestli je v tom distribučním podpora pro RAID zahrnutá.
Jak tedy na to když nemusím initrd znovu vytvořit?To je právě ta otázka
fdisk -l /dev/sdx
Tiskni
Sdílej: