Přímý přenos (YouTube) z konference LinuxDays 2024, jež probíhá tento víkend v Praze v prostorách Fakulty informačních technologií Českého vysokého učení v Praze (FIT ČVUT). Na programu je spousta zajímavých přednášek.
Elon Musk na akci We, Robot (YouTube, 𝕏) představil Robotaxi, Robovan a vylepšeného Tesla Bota (Optimus).
Internet Archive je offline (𝕏, Bluesky, Mastodon). Unikly údaje 31 milionů uživatelů. Probíhal / probíhá na něj DDoS útok.
Alyssa Rosenzweig se v příspěvku na svém blogu rozepsala o hraní AAA her na Asahi Linuxu. Na YouTube je záznam její včerejší přednášky na XDC 2024 (X.Org Developer's Conference).
Vláda schválila Národní polovodičovou strategii: Česká republika má velký potenciál stát se významným hráčem v oblasti výroby čipů, zejména v evropském měřítku. Využít tento potenciál je cílem Národní polovodičové strategie, kterou připravilo Ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s experty, a která navazuje na evropský Akt o čipech.
V lete vyšiel Aeonwave 4.0, ktorý niekoľkonásobne menej vyťažuje procesor pri interpretácií priestorového zvuku než OpenAL Soft. Autor hľadá prispievateľov do knižnice libaaxopenal za účelom pridania ALC_EXT_EFX rozšírení využívaných napr. v hre Doom 3 cez port Dhewm3 v Linuxe.
Linuxová distribuce Ubuntu 24.10 „Oracular Oriole“ byla vydána. Jde o průběžné vydání s podporou 9 měsíců. Obsahuje mj. Linux 6.11 či GNOME 47 s několika odkazy na první vydání Ubuntu (4.10 „Warty Warthog“) před 20 lety. K dispozici jsou také oficiální deriváty s odlišnými výchozími desktopovými prostředími anebo balíky aplikací.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové major verzi 2.0 (YouTube). Důležité změny v Migration Guide.
Apache Tomcat (Wikipedie) slaví 25 let. Při té příležitosti byla vydána nová verze 11.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Open source 3D herní a simulační engine Open 3D Engine (O3DE) byl vydán v nové verzi 24.09.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání. O3DE má nového maskota: Odie.
vf="expand=-0:-0:0:0::16/10"
2) Poté se do tohoto prostoru vykreslí titulky. Záměrně říkám poté. S direktivou uvedenou výše se mi titulky zobrazují jakoby nejdříve vykreslené a následně až zvětšené (ošklivé, kostrbaté). Podařilo se mi tento efekt odstranit následujícím nastavením: vf="scale=1280:-3,expand=1280:::1::16/9,ass"
. Jenže to má velmi nepříjemný efekt v tom že titulky sice jsou v dobré kvalitě, ale pro změnu se nepřemazávají (nemluvě o značném nárůstu vytížení CPU). Používám vo=xv
, pokud by to mělo mít nějaký vliv.
Zkrácená verze mé otázky: Lze nějakým příkazem nastavit Mplayer tak, aby se nejprve vykreslil obraz a až na něj se položily titulky? Aby tyto titulky byly v "originální" kvalitě?
-vo sdl
nebo -vo gl
Používám xv
a TTF fonty a písmo titulků mám krásně "hladké" i ve fullscreenu, v černém pruhu pod filmem. V mplayer.conf
mám toto:
monitoraspect=4:3 vf-add=expand=:::::4/3
Pro jiné poměry stran monitoru než 4:3 to IMHO funguje stejně.
vf=expand=:::0::16/10
udělá přesně to co jsem potřeboval (plus samozřejmě správný monitoraspect). Abych to uvedl na pravou míru: Šlo mi o to aby se obraz posunul tak nahoru jak to jenom jde. V některých "méně širokoúhlých filmech" je to potřeba aby titulky moc nezasahovaly do filmu. Současně jsem ale měl problém s tím že u filmů které mají větší výšku než šířku byl obraz zarovnán doleva. Stačilo tak přidat k tomu tvému jednu nulu (vertical-align: top) a je to.
Tiskni Sdílej: