Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
DNS server routr + firewall pro cca 800 ucastniku traffic shaper DHCPDNe scela pravidelne se stava ze se server proste KOUSNE. Kousnutim rozumim to, ze sice traffic pres nej jede, ale uz nejde DHCPD server, nebo se na nej dostanu ale prikazy typu TOP ci prohledavani logu nezvladne a tvari se opet zamrzle, nebo se na nej nedostanu vubec. Vzdy to vsak konci tak, ze pres ILO jej musim restartnout. V LOGACH jak v OS tak v ILU nic NENI... :(.Tyto seky se dejou velice nepravidelne nekdy je mesic klid, a nekdy jako dnes 2x za den. Vytizenost CPU je tak max. na 20% a v danou chvili kdy je ZAMRZLY tak 30%. Mam jeste jeden totzny server se s tejnou distribuci a na nem bezi MYSQL server + web server. Jede uz asi rok bez vypadku. :(. Nevite cim by to to mohlo byt zpusobeno ?
Když už se ptáte na disky ... já bych čekal v logu něco jako "error access ..." a tak? Stejně tak bych zkusil jiný zdroj použít, jestli tuten ve špičkách nestíhá?
P.S. když zatuhne, tak se k němu, do něj, nedostanete vůbec? Ani přes konzoli, klávesnici, tedy ne po síti? Pokud ohledně provozu žije, funguje, tak tam něco vyhnije a vezme něco s sebou ...?
Co to je, že nic nemůžete spustit? Přihlásíte se? Když nemůžete, tak je nějaká hláška nebo jen odklepnete příkaz a nic se nestane?
To vezme jen jeden příkaz a pak chcípne? Pouštíte externí příkazy? Pokud se nepletu, je něco jako interní příkazy shellu - po těch to taky chcípne? Když necháte na jedné konzoli běžet třeba htop, dá se i po tom zatuhnutí ovládat?
Předpokládám funkčnost přepínání konzolí (text. režimu), tedy na jedné z nich byste mohl mít puštěný dstat a na další třeba htop?
Tiskni
Sdílej: