Byla vydána nová verze 0.4.15 (𝕏) svobodného operačního systému ReactOS (Wikipedie), jehož cílem je kompletní binární kompatibilita s aplikacemi a ovladači pro Windows. Přehled novinek i s náhledy v oznámení o vydání.
Byl představen rpi-image-gen, tj. oficiální nástroj pro vytváření vlastních softwarových obrazů pro zařízení Raspberry Pi.
Byla vydána nová major verze 8.0, aktuálně 8.0.1, softwaru pro správu elektronických knih Calibre (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Vypíchnuta je lepší podpora Kobo KEPUB formátu nebo integrovaný lokálně běžící engine Piper pro převod textu na řeč používaný pro čtení nahlas (již od verze 7.18).
Společnost OpenAI rozšířila své API o nové audio modely. Nový model pro převod textu na řeč (text-to-speech model) lze bez přihlašování vyzkoušet na stránce OpenAI.fm.
Příspěvek Bezpečnost paměti pro webové fonty na blogu Chrome pro vývojáře rozebírá, proč se pro zpracování webových fontů v Chrome místo FreeType nově používá v Rustu napsaná Skrifa z Fontations.
V pátek 21. a v sobotu 22. března proběhnou Arduino Days 2025, tj. každoroční „narozeninová oslava“ platformy Arduino. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je bude možné na YouTube. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. V sobotu v Praze na Matfyzu.
Komunitná konferencia Bratislava OpenCamp, ktorá sa uskutoční už o tri týždne 5. 4. 2025 na FIIT STU pozná svoj program – návštevníkom ponúkne 3 paralelné behy prednášok a workshopov na rôzne témy týkajúce sa otvoreného softvéru či otvorených technológií.
Časopis MagPi od nakladatelství Raspberry Pi se s číslem 151 přejmenoval na Raspberry Pi Official Magazine. I pod novým názvem zůstává nadále ve formátu pdf zdarma ke čtení.
Japonská SoftBank Group kupuje firmu Ampere Computing za 6,5 miliardy dolarů. Ampere Computing vyrábí 32-128jádrové procesory Ampere Altra a 192jádrové procesory AmpereOne.
Byla vydána (𝕏) nová verze 2025.1a linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení na blogu.
Decentně se vyhnu přímé odpovědi, ale zkusim popsat, jak sem tohle řešil unás na intru (mám tam status pomocného správce sítě, ale více méně je to celé v mích rukou) a tak si myslím, že je to velmi vhodné a flexibilní.
Nejprve jsem si shrnul požadavky. Potřeboval sem uživatele co nejméně omezovat v jejich práci. Každý počítač, který studenti mají k dispozici vlastní oni sami, takže mi zas až tak nevadí, když si natáhnou nějaké to svinstvo na stroj (samozřejmě pokud se nebude šířit po celé síti). Potřeboval jsem velkou flexibilitu a možná i trochu na úkor spolehlivosti (trochu). A potřeboval jsem časově závislá pravidla filtrování trafficu. Jedním z požadavků bylo také něco ve smyslu Plug & Play, jednoduše aby uživatel po registraci na serveru jednoduše bez dalšího nastavování připojil "kabel do zdi" a vše fungovalo jak má. To by byly plus mínus všechny základní požadavky.
Při volbě jsem se rozhodoval i pro platformu. Ve hře byl GNU/Linux FreeBSD a Widle. Po nedlouhé úvaze jsem vyloučil Windows. Nelíbilo se mi, že všechny potřebné nástroje mi nenabízí dostatečnou flexibilitu (uvažoval jsem řešení od fy. Kerio) FreeBSD jsem taky vyloučil kvůli nedostatku zkušeností. Volba padla na GNU/Linux (zatím se zdá jako dobré řešení)
Nastal výběr software. Jak jsem zmínil předtím, tak bylo třeba, aby vše po připojení kabelu fungovalo na sto procent. Takže volba padla na DHCP server. Zvolil jsem ISC DHCP. Poskytuje dostatečnou flexibilitu a spolehlivost. Samorřejmě IP není přiřazována jen tak náhodně, ale v závislosti na IP adrese. Další bylo rozhodování firewallu. Tady byl výběr hodně jednoduchý. IPtables. Důvodů je mnoho. Ač se to nezdá, tak je to poměrně jednoduchý firewall pro který je dostatek dokumentace. V kombinaci s CLI Linuxu, DHCP serverem a nástroji, jako je IPP2P mi poskytuje dostatečnou flexibilitu a k mému překvapení i vysokou spolehlivost. Očekával jsem problémy stylu samba atd, ale vše funguje jak má. Jsem nad míru spokojen. Zvaž toto řešení také. Je to poměrně jednoduché a rychlé řešení, které však splňuje všechny požadavky.
Při požadavcích na nízkou spotřebu elektřiny bych ti doporučil nepoužívat rack, ale klasiku. Pokud do ní investuješ ze začátku více peněz, tak se ti to jistě vrátí. 5ešil bych vše pasivně, místo točícího se disku bych volil 16GB CF kartu s redukcí na IDE. V Real IDE modu se chová stejně jako běžný HDD a je to cenově i celkem dostupné řešení.
Toť můj názor.
Tiskni
Sdílej: