Společnost PINE64 stojící za telefony PinePhone nebo notebooky Pinebook publikovala na svém blogu lednový souhrn novinek.
Baví vás bastlení, fyzika, IT a nebo prostě cokoliv technického? Proseděli jste celé Vánoce v záři obrazovky počítače a nebo jste o tom alespoň snili? Chcete se pochlubit technickými vánočními dárky? Pak doražte na Virtuální Bastlírnu - online pokec (nejen) techniků a bastlířů!
… více »Desktopové prostředí Enlightenment bylo vydáno ve verzi 0.27.0, provázejí ho knihovny EFL 1.28. Jde o převážně opravné vydání opět po roce.
Lazygit byl vydán ve verzi 0.45.0. Jedná se o TUI (Text User Interface) nadstavbu nad gitem.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Byla vydána nová verze 2.48.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 93 vývojářů, z toho 35 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Byl vydán Debian 12.9, tj. devátá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Před dvanácti lety, ve svých šestadvaceti letech, navždy odešel Aaron Swartz, výjimečný americký hacker (programátor), spisovatel, archivář, politický organizátor a internetový aktivista. Aaron Swartz založil Demand Progress, spolupracoval na projektech Open Library, Internet Archive a Reddit. Ve svých čtrnácti se podílel na specifikaci RSS 1.0. Vytvořil webový framework web.py, pracoval na tor2web a rozšíření HTTPS Everywhere
… více »Byla vydána nová major verze 3.20.0 grafického vývojového prostředí a platformy Gambas (Wikipedie) založené na interpretru programovacího jazyka Basic s rozšířením o objektově orientované programování. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitLabu.
Na Kickstarteru byla spuštěna plánovaná kampaň na open source modulární přenosné mini počítače Pilet 5 a Pilet 7 postavené na Raspberry Pi 5. Jejich cena je 215 a 202 amerických dolarů.
Resim v tuto chvili dilema a zjistuju ze kdyz si clovek mysli, ze s instalaci nebude problem, zjistuje ze nezna zakladni veci.
O co jde. Poridil jsem si novy disk 750GB. Predstava je takova, ze na cca 15GB bude oddil s NTFS a na zbytku Fedora. V tomhle je jasno. Nicmene zakladni problem je takovy jak co nejefektivneji rozdelit disk tak, aby zbylo co nejevice mista na data.
A zde se objevila mezera. Jak naformatovat disk, aby se slozka s datama primoutovala zvlast? Aby byl oddil s nazvem data zabiral max mista mi nepride uplne dobre, protoze neodhadnu kolik mista bude potreba na instalaci systemu. Dokazete nekdo laicky popsat a priblizit idealni rodeleni disku? Navic uplne mi neni jasny k jaky slozce partisny pripojovat (./, /var, /home apod.).
Za pripadne navrhy ci zkusenosti dekuji.
[sdileni] path = /home/uzivatel/sdileni admin users = @root, @samba write list = @root, @samba force user = nobody read only = No create mask = 0777 guest ok = YesTento oddíl bude viditelný z Windows (jeho název je "sdileni"), bude na něj možné i zapisovat z libovolného OS.
15G - win 250M - /boot 2G - swap zbytek - lvmA v lvm si dejte treba na root 30G, na /data 500G, a ostatnich zhruba 200G si nechte do foroty, kdyz vam nekde dojde misto, abyste se mel kam roztahnout.
Tiskni Sdílej: