Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
A) Přidat/ubrat aktualizační zdroje ...
Co zadat pro českou verzi openSUSE 10.3 do:Na
download.opensuse.org/update/10.3/
i na
http://download.opensuse.org/update/10.3/
mi to hlásí chybu.
Port_...
Adresář serveru_...
Jedná se mi o aktualizace Firefox, Gimp, Abiword, OOo a jiných běžných programů.
.
b) Problém je i v tom, že jsem za PROXY. Kde nastavit proxy?
Pokud máte nutkání mi odpovědět, že se mám nejdříve podívat na jiné diskuse, tak ubezpečuji, že jsem se díval a všude chytře radí kam se mám podívat a když se tam podívám, tak buď stránka není dostupná, nebo radí na další odkaz a nebo, když do políček vložím odkazy, tak mi hlásí Yast, že odkaz není dostupný nebo chybné zadání.
Stačí mi ůvést kopie, toho co máte v políčkách u vaší instalace.
.
C) Musí se zadávat více zdrojů, zvlášť pro každý z uvedených programů?
Například v Ubuntu (až na vyjímky) to není potřeba.
export http_proxy=http://(ip nebo hostname proxy serveru):port
Nastavení update přidá zdroj pro opravy všech balíčků v základním systému (to co je na DVD).
To není úplně pravda. Ve standardním update repository jsou i opravy (ve formě kompletních i delta RPM) všech balíčků ze standardních síťových repository (OSS, non-OSS). To je ostatně občas zdrojem problémů, protože zatím asi dvakrát došlo k tomu, že update nějakého balíčku z DVD přidal závislost na balíčku, který nebyl na DVD (jen v síťovém OSS), ale ani v update repository (protože u něj žádný update nebyl). Takže kdo měl jako zdroje jen DVD a update, dostal při updatu chybu. Viz např. Bug #345123, ale bohužel to nebyl jediný případ, v tom druhém se to týkalo více balíčků (nějaké Gnome knihovny).
Aktualizace mám následovně:
Provedl jsem
su root
zadal heslo a příkaz:
export http_proxy=name:passw@proxy.server.cz:8080
.
zde návod
http://en.opensuse.org/YaST_Proxy
.
Pro jistotu
YaST2 -> Síťové služby -> proxy
také vloženo a test prošel.
Yast2 -> Software -> Komunitní Repozitáře
to mi hlásí chybu
Varování:
Unable to download list of repositories or no repositories defined.
Yast2 -> Software -> Repozitáře software
Název: openSUSE 10.3 Updates AT
Jméno serveru: gd.tuwien.ac.at
Port: nic
Adresář serveru: linux/opensuse/update/10.3
Ověřování: Anonymní
Chodí mi hláška:
Nelze vytvořit repozitář
z URL "http://download.opensuse.org/update/10.3".
Error trying to read from "http://download.opensuse.org/update/10.3/".
Historie:
- Curl error for "http://download.opensuse.org/update/10.3/repodata/repomd.xml".
Error code: HTTP response: 407
Error message: The request URL returned error: 407
Pořád to nejde, ALE objevil jsem na fóru:
http://suseforums.net/index.php?showtopic=39805
This was discussed in another thread. The bug has been reported. To workaround it, edit /etc/sysconfig/proxy manually and add the user and password to the proxy URL there.
.
JAK má vypadat příkaz/řádek v /etc/sysconfig/proxy, abych tam uvedl jméno/user a heslo/password?
To proxy mám v /etc/sysconfig/proxy skutečně nastaveno, ale bez jména a hesla.
/etc/sysconfig/proxy
Tiskni
Sdílej: