Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Co se vám zdá lepší?
Jasně logičtější je druhá možnost - každý úsek výpisu je pak jeden odstavec.
navíc nefunguje číslování řádků
Mně funguje tohle: nastavit u výchozí stylu (ještě před začátkem psaní) nezahrnovat do číslování řádků a číslování pak explicitně povolit jen u stylu pro výpis kódu a pak číslování zapnout přes Nástroje -> Číslování řádku
Pak se ale musí konec každého řádku ručně zrušit a vložit „line break“
Na to by možná šlo napsat nějaké makro (pokud bude těch úseků hodně, určitě se to vyplatí).
Co se vám zdá lepší?
Jasně logičtější je druhá možnost - každý úsek výpisu je pak jeden odstavec.
Dík, že jsi mi to potvrdil, už jsem měl obavy, že všechny styly jsou předdefinované, aby se to používalo „co řádek to odstavec“.
Mně funguje tohle: nastavit u výchozí stylu (ještě před začátkem psaní) nezahrnovat do číslování řádků a číslování pak explicitně povolit jen u stylu pro výpis kódu a pak číslování zapnout přes Nástroje -> Číslování řádku
Mohl bys mi to prosím tě popsat ještě podrobněji nebo přiložit soubor s ukázkou? Nedaří se mi číslovat řádky, ale pouze odstavce. Takže číslo se ukáže jen u prvního řádku, protože celý výpis je jeden odstavec.
Mohl bys mi to prosím tě popsat ještě podrobněji nebo přiložit soubor s ukázkou?
Výchozí
: karta Číslování
- odškrtnout Zahrnout tento odstavec...
Předformátovaný text
odvodit nový styl (třeba Zdroják
) a u něj Zahrnout tento odstavec...
zaškrtnoutNástroje
→ Číslování řádku...
a v tom dialogu ještě upravit interval zobrazování (default je po 5 řádcích) popř. si pohrát se styly a umístěnímSnad je to pochopitelné, přikládám ukázku.
Tak jsem ještě zkoušel hledat a vypadá to, že to asi (nějak rozumně) nepůjde (na druhou stranu, je problém něco najít, protože 2/3 stránek jsou o tom, že k OOo jsou k dispozici zdrojáky).
Navíc, myslel jsem si, že tohle číslování by šlo znásilnit, aby se posunulo dovnitř stránky, což bohužel nejde. Takže bych to viděl, že se použije "co řádek, to odstavec" a pro mezery mezi 2 nezávislými výpisy vytvořit styl typu "Zdroják - první řádek" (ačkoliv je to ohavnost).
A ještě zbytečná (tohle jste určitě už zvažoval) otázka - co takhle použít jiný nástroj? Jestli je to pro tisk, tak LaTeX má na tohle balíček, jestli je to na web, tak jsem někde viděl JavaScript, který volitelně čísla řádků přidal...
(vložit jako přílohu mi nejde, háže to chybu).
Content-type
je příliš dlouhý?
Přesně tak(vložit jako přílohu mi nejde, háže to chybu).
Content-type
je příliš dlouhý?
Tiskni
Sdílej: