Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
tune2fs -c max pocet pripojeni
maximalni pocet pripojeni nastavte podle toho, jak casto spoustite pocitac. Pokud kazdy den spoustite linux 2x, nastaveni 360 zpusoby kontrolu jednou za pul roku.
To jestli se kontrola provede nebo ne zalezi na nastveni spoustecich skriptu vasi distribuce, pokud chcete, aby se neprovadela rano, budete muset upravit prislusny skript(coz by nemel byt problem).
Za aktualni stavu HW bych se nebal kontrolu vyrazne omezit, nebo uplne vypnout. Zvlast pokud kontrola dlouhodobe nenachazi zadne chyby.
e2fsck -f
tzn kotroluje uplne cely FS a to jestli je zurnalovaci nebo nehraje na rychlost kontroly vliv, stejne tak to jestli byl predtim odpojen korektne nebo ne.
Ucelem teto kotroly bylo zkontrolovat jestli vlivem chyb HW nebo bugu v kernelu nedochazi k poskozeni FS, na ktere by se pri korektnim pripojovani a odpojovani nemuselo prijit. Vzhledem k tomu ze ext2/3 je jiz pomerne stary a tudiz odladeny, tak v drtive vetsine tato kontrola nic neodhali. A proto si myslim ze je temer zbytecna, zvlast v tak kratkych intervalech.
Zurnal jenom zrychluje proces kontroly
To už ohýbáte význam slov na samou mez únosnosti. To, o čem se tu celou dobu bavíme, je skutečná kontrola filesystému, ne to, jestli se podíváte, zda je nastaven příznak dirty. A zrovna tak replay žurnálu je něco úplně jiného než kontrola filesystému.
E2fsck will run the journal automatically, and if the filesystem is otherwise clean, it skip doing a full filesystem check. If the filesystem is not clean (because during the previous run the kernel noticed some filesystem inconsistencies), e2fsck will automatically do a full check if it is necessary.Z cehoz me vyplyvaji vyse uvedene skutecnosti. Pokud se pletu opravte me.
Tiskni
Sdílej: