Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Pokud se skript jmenuj třeba skript.sh, tak stačí:
chmod +x skript.sh ./skript.sh
Ten první je nutné provést jen na počátku -- nastaví se tím příznak spustitelnosti souboru.
Ještě bych dodal, že skript můžeš spustit taky takhle:
# Budu předpokládat, že máš tento skript: /cesta/skript.sh # Spustíš ho taky takhle: source /cesta/skript.sh # nebo . /cesta/skript.sh
bash jmenoskriptu.sh
.
Máte pravdu. Ale myslel jsem to dobře, protože u většiny shellových skriptů je jedno, jak je "spustíte".
noexec
, když z toho pak chcete něco spouštět? :-)
sh ./skript
. Jinou výhodu totiž v tom nevidím.
noexec
? Nebo naopak: když se to mountuje s noexec
, proč z toho pak chtít něco spouštět? Nemluvě o tom, že se na ten noexec
stejně spolehnout nedá (nejen u skriptů).
sh
by byl asi default, ale u jiných interpretrů by to výhoda byla.
./skript
a sh ./skript
, tak mu odpovím podle svého nejlepšího svědomí. Protože jinak mezi tím není žádný (myšleno viditelný, opravdu se nehodlám rýpat v tom, jak se skript volá) rozdíl není.
sh ./muj_spustitelny_soubor znamená, že se nejprve spustí sh (který je většinou jen symlink na bash, takže se spustí bash), a ten spustí ./muj_spustitelny_soubor. V ./muj_spustitelny_soubor je na začátku uvedeno, v čem (bash, python..) mají níže uvedené skripty běžet. Takže ve skutečnosti se bash spouští 2x.
Nemáte pravdu. Jednak si můžete snadno ověřit, že to tak není, jednak kdyby to tak bylo, muselo by se spouštění skriptu zacyklit (jak by ten druhý shell poznal, že je druhý a ne první?).
Ten soubor asi nemá příznak pro spouštění (chmod +x blbost
by to mělo spravit).
ls -l tvoj_skript file tvoj_skript head tvoj_skript
chmod +x soubor.run ./soubor.run
Tiskni
Sdílej: