Byly vyhlášeny výsledky letošní volby vedoucího projektu Debian (DPL, Wikipedie). Staronovým vedoucím zůstává Andreas Tille.
Jason Citron končí jako CEO Discordu. Od pondělí 28. dubna nastupuje nový CEO Humam Sakhnini, bývalý CSO Activision Blizzard.
Článek na Libre Arts představuje baskytarový multiefekt Anagram od společnosti Darkglass Electronics. S Linuxem uvnitř (licence, GitHub).
Městský soud v Praze vyhlásil rozsudek, který vyhověl žalobě novináře Jana Cibulky, který s podporou spolku IuRe (Iuridicum Remedium) požadoval omluvu od státu za to, že česká legislativa nařizuje operátorům uchovávat metadata o elektronické komunikaci. To je přitom v rozporu s právem. Stát se musí novináři omluvit a zaplatit náklady řízení. Především je ale součástí přelomové rozhodnutí o nelegálnosti shromažďování dat a o
… více »Americké technologické firmy Apple a Meta Platforms porušily pravidla na ochranu unijního trhu, uvedla včera Evropská komise (EK). Firmám proto vyměřila pokutu – Applu 500 milionů eur (12,5 miliardy Kč) a Metě 200 milionů eur (pět miliard Kč). Komise to oznámila v tiskové zprávě. Jde o první pokuty, které souvisejí s unijním nařízením o digitálních trzích (DMA). „Evropská komise zjistila, že Apple porušil povinnost vyplývající z nařízení
… více »Americká společnost OpenAI, která stojí za chatovacím robotem ChatGPT, by měla zájem o webový prohlížeč Chrome, pokud by jeho současný majitel, společnost Google, byl donucen ho prodat. Při slyšení u antimonopolního soudu ve Washingtonu to řekl šéf produktové divize ChatGPT Nick Turley.
Po roce vývoje od vydání verze 1.26.0 byla vydána nová stabilní verze 1.28.0 webového serveru a reverzní proxy nginx (Wikipedie). Nová verze přináší řadu novinek. Podrobný přehled v souboru CHANGES-1.28.
Byla vydána nová verze 10.0.0 otevřeného emulátoru procesorů a virtualizačního nástroje QEMU (Wikipedie). Přispělo 211 vývojářů. Provedeno bylo více než 2 800 commitů. Přehled úprav a nových vlastností v seznamu změn.
42 svobodných a otevřených projektů získalo finanční podporu od NLnet Foundation (Wikipedie).
Americký výrobce čipů Intel plánuje propustit více než 20 procent zaměstnanců. Cílem tohoto kroku je zjednodušit organizační strukturu ve firmě, která se potýká s problémy.
Pokud se skript jmenuj třeba skript.sh, tak stačí:
chmod +x skript.sh ./skript.sh
Ten první je nutné provést jen na počátku -- nastaví se tím příznak spustitelnosti souboru.
Ještě bych dodal, že skript můžeš spustit taky takhle:
# Budu předpokládat, že máš tento skript: /cesta/skript.sh # Spustíš ho taky takhle: source /cesta/skript.sh # nebo . /cesta/skript.sh
bash jmenoskriptu.sh
.
Máte pravdu. Ale myslel jsem to dobře, protože u většiny shellových skriptů je jedno, jak je "spustíte".
noexec
, když z toho pak chcete něco spouštět? :-)
sh ./skript
. Jinou výhodu totiž v tom nevidím.
noexec
? Nebo naopak: když se to mountuje s noexec
, proč z toho pak chtít něco spouštět? Nemluvě o tom, že se na ten noexec
stejně spolehnout nedá (nejen u skriptů).
sh
by byl asi default, ale u jiných interpretrů by to výhoda byla.
./skript
a sh ./skript
, tak mu odpovím podle svého nejlepšího svědomí. Protože jinak mezi tím není žádný (myšleno viditelný, opravdu se nehodlám rýpat v tom, jak se skript volá) rozdíl není.
sh ./muj_spustitelny_soubor znamená, že se nejprve spustí sh (který je většinou jen symlink na bash, takže se spustí bash), a ten spustí ./muj_spustitelny_soubor. V ./muj_spustitelny_soubor je na začátku uvedeno, v čem (bash, python..) mají níže uvedené skripty běžet. Takže ve skutečnosti se bash spouští 2x.
Nemáte pravdu. Jednak si můžete snadno ověřit, že to tak není, jednak kdyby to tak bylo, muselo by se spouštění skriptu zacyklit (jak by ten druhý shell poznal, že je druhý a ne první?).
Ten soubor asi nemá příznak pro spouštění (chmod +x blbost
by to mělo spravit).
ls -l tvoj_skript file tvoj_skript head tvoj_skript
chmod +x soubor.run ./soubor.run
Tiskni
Sdílej: