Ruská firma Operation Zero nabízí až $4 miliony za funkčí exploit komunikační platformy Telegram. Nabídku učinila na platformě X. Firma je známá prodejem exploitů ruské vládě a soukromým společnostem. Další informace na securityweek.com.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.13 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.14. Proč až v pondělí? V neděli prostě zapomněl :-). Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Konference LinuxDays 2025 proběhne o víkendu 4. a 5. října v Praze v areálu ČVUT v Dejvicích na FIT.
Mapy.cz rostou a postupně přechází na Mapy.com. V plánu je vylepšení Map novými zahraničními uživateli.
Byl představen Raspberry Pi PoE+ Injector pro napájení Raspberry Pi po datovém síťovém kabelu (PoE). Cena je 25 dolarů.
Jakub Vrána napsal AI plugin sql-gemini pro nástroj pro správu databáze v jednom PHP souboru Adminer. Plugin dovoluje sestavovat SQL dotazy pomocí AI, konkrétně pomocí Google Gemini.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Byla vydána nová verze 0.4.15 (𝕏) svobodného operačního systému ReactOS (Wikipedie), jehož cílem je kompletní binární kompatibilita s aplikacemi a ovladači pro Windows. Přehled novinek i s náhledy v oznámení o vydání.
Byl představen rpi-image-gen, tj. oficiální nástroj pro vytváření vlastních softwarových obrazů pro zařízení Raspberry Pi.
Byla vydána nová major verze 8.0, aktuálně 8.0.1, softwaru pro správu elektronických knih Calibre (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Vypíchnuta je lepší podpora Kobo KEPUB formátu nebo integrovaný lokálně běžící engine Piper pro převod textu na řeč používaný pro čtení nahlas (již od verze 7.18).
Pokud se skript jmenuj třeba skript.sh, tak stačí:
chmod +x skript.sh ./skript.sh
Ten první je nutné provést jen na počátku -- nastaví se tím příznak spustitelnosti souboru.
Ještě bych dodal, že skript můžeš spustit taky takhle:
# Budu předpokládat, že máš tento skript: /cesta/skript.sh # Spustíš ho taky takhle: source /cesta/skript.sh # nebo . /cesta/skript.sh
bash jmenoskriptu.sh
.
Máte pravdu. Ale myslel jsem to dobře, protože u většiny shellových skriptů je jedno, jak je "spustíte".
noexec
, když z toho pak chcete něco spouštět? :-)
sh ./skript
. Jinou výhodu totiž v tom nevidím.
noexec
? Nebo naopak: když se to mountuje s noexec
, proč z toho pak chtít něco spouštět? Nemluvě o tom, že se na ten noexec
stejně spolehnout nedá (nejen u skriptů).
sh
by byl asi default, ale u jiných interpretrů by to výhoda byla.
./skript
a sh ./skript
, tak mu odpovím podle svého nejlepšího svědomí. Protože jinak mezi tím není žádný (myšleno viditelný, opravdu se nehodlám rýpat v tom, jak se skript volá) rozdíl není.
sh ./muj_spustitelny_soubor znamená, že se nejprve spustí sh (který je většinou jen symlink na bash, takže se spustí bash), a ten spustí ./muj_spustitelny_soubor. V ./muj_spustitelny_soubor je na začátku uvedeno, v čem (bash, python..) mají níže uvedené skripty běžet. Takže ve skutečnosti se bash spouští 2x.
Nemáte pravdu. Jednak si můžete snadno ověřit, že to tak není, jednak kdyby to tak bylo, muselo by se spouštění skriptu zacyklit (jak by ten druhý shell poznal, že je druhý a ne první?).
Ten soubor asi nemá příznak pro spouštění (chmod +x blbost
by to mělo spravit).
ls -l tvoj_skript file tvoj_skript head tvoj_skript
chmod +x soubor.run ./soubor.run
Tiskni
Sdílej: