Ubuntu na 𝕏 zveřejnilo text Plucky Puffin (odvážný papuchalk). Jedná se o jméno pro Ubuntu 25.04?
Google vyvíjí apku Terminal s Linuxem na Androidu (YouTube). Apka je součástí Android Virtualization Frameworku (AVF).
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vydal Přehled kybernetických incidentů za září 2024 (pdf). Evidováno bylo 21 kyberbezpečnostních incidentů. Na účastníky mezinárodní bezpečnostní konference IISS Prague Defence Summit cílila phishingová kampaň.
Minetest (Wikipedie), tj. multiplatformní open source voxelový herní engine a hra inspirovaná Minecraftem, se přejmenovává na Luanti.
Minulý týden byl představen (YouTube) Rocky Linux from CIQ (RLC) aneb Rocky Linux s komerční podporou od společnosti CIQ. Cena podpory je 25 000 dolarů ročně bez ohledu na počet jader CPU, serverů nebo virtuálních počítačů.
Byla aktualizována časová osa podpory Manifest V2 v Chrome, tj. verze API rozšíření webových prohlížečů. V průběhu týdnů budou rozšíření Chrome používající tuto verzi deaktivována a uživatelům budou doporučeny alternativy používající Manifest V3. Uživatelé Chrome si mohou pomocí "chrome://extensions/" zjistit, kterých rozšíření se to týká. Například také uBlock Origin. Podporu Manifest V2 v Chrome bude možné dočasně prodloužit nastavením ExtensionManifestV2Availability.
Sada nástrojů Distrobox pro spouštění libovolných linuxových distribucí v terminálu pomocí kontejnerů byla vydána ve verzi 1.8.0.
Byly zpracovány a zveřejněny videozáznamy z konference LinuxDays 2024. Přistupovat k nim lze přímo z programu, kde jsou také odkazy na prezentace, nebo z YouTube.
Byla vydána nová verze 1.4 svobodného multiplatformního vektorového grafického editoru Inkscape. Podrobný přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání.
Softwarový KVM Input Leap (dříve Barrier) byl vydán ve verzi 3.0.0 (a následně pár opravných). Přidává podporu Waylandu a Qt6. Jde o první vydání od přesunu z projektu Barrier v roce 2021. Barrier vznikl jako fork Synergy, jehož verze 2 byla částečně proprietární a její bezplatná open-source verze měla umělá omezení.
Dobrý den,
stává se mi taková nepříjemná věc. Mám externí (USB 2.0) 2,5" pevný disk WD 1600BEVExternal. Systém ho normálně rozpozná jako USB Mass Storage zařízení a můžu s ním pracovat.
Když s ním přestanu pracovat, tak ho normálně (korektně) odpojím pomocí umount
. A teprve potom ho odpojím fyzicky.
Problém: Často se mi stává, že systém souborů na něm (na /dev/sdb1) je nějak poškozený. Používám systém souborů ext3. Ještě jednou zdůrazňuji, že ho korektně odpojuji (umount).
Používám 64bitovou verzi Debianu Lenny. Poraďte prosím.
Řešení dotazu:
sync
(i když syncnout by se to mělo také během unmountu), případně zkontrolujte, zda není chybový přenos po USB. Neuškodí ani zkontrolovat disk (badblocks).
Děkuju za odpověď. Snad něco zabere. Budu ten disk sledovat.
A nemůže to být tím, že ten externí disk si data nezapisuje rovnou, ale nejdřív před zápisem je dává do nějaké cache paměti a po určité době je zapisuje najednou. A já když ten disk "vytrhnu" z PC (i přestože použiju umount
), tak se data, které jsou v té cache už nezapíšou?
Disk určitě otestuju pomocí badblocks
.
> usb 7-2: new high speed USB device using ehci_hcd and address 2 > usb 7-2: configuration #1 chosen from 1 choice > Initializing USB Mass Storage driver... > scsi6 : SCSI emulation for USB Mass Storage devices > usbcore: registered new interface driver usb-storage > USB Mass Storage support registered. > usb-storage: device found at 2 > usb-storage: waiting for device to settle before scanning > usb-storage: device scan complete > scsi 6:0:0:0: Direct-Access WD 1600BEVExternal 1.02 PQ: 0 ANSI: 0 > sd 6:0:0:0: [sdb] 312581808 512-byte hardware sectors (160042 MB) > sd 6:0:0:0: [sdb] Write Protect is off > sd 6:0:0:0: [sdb] Mode Sense: 00 00 00 00 > sd 6:0:0:0: [sdb] Assuming drive cache: write through > sd 6:0:0:0: [sdb] 312581808 512-byte hardware sectors (160042 MB) > sd 6:0:0:0: [sdb] Write Protect is off > sd 6:0:0:0: [sdb] Mode Sense: 00 00 00 00 > sd 6:0:0:0: [sdb] Assuming drive cache: write through > sdb: sdb1 sdb2 > sd 6:0:0:0: [sdb] Attached SCSI disk > kjournald starting. Commit interval 5 seconds > EXT3 FS on sdb1, internal journal > EXT3-fs: recovery complete. > EXT3-fs: mounted filesystem with ordered data mode.
Takže bohužel nic zajímavýho.
debian:~# badblocks -o /root/badblocks.log -nsv /dev/sda Hledám špatné bloky v nedestruktivním režimu čtení i zápis Od bloku 0 do 156290904 Checking for bad blocks (non-destructive read-write test) Testing with random pattern: done Průchod dokončen, nalezeno 0 špatných bloků
Takže disk je v tomhle ohledu v pořádku.
Udělal jsem takovou zkoušku. Nakopíroval jsem na ten externí disk soubor velikosti přibližně 700 MB. Vzápětí na to jsem disk odojil se sledováním času:
darkstar:~# time umount /dev/sdb1 real 0m0.198s user 0m0.000s sys 0m0.136s
Nato že to byl soubor velikosti 700 MB, tak se mi zdá, že umount proběhl příliš rychle.
Jinak ten disk je připojenej s volbami rw,nosuid,nodev,uhelper=hal,data=ordered
.
Tak jsem pro klid duše nakopíroval ještě jeden velký soubour na ten externí disk (taky 700 MB):
darkstar:/erot_vid# time umount /dev/sdb1 real 0m0.268s user 0m0.004s sys 0m0.172s
eject
Problém vyřešen. Disk měl vadné sektory (zjistili to v servisu). Disk jsem dostal nový, ale já už jsem ho raději daroval bráchovi, protože diskům WD už nevěřím (tohle nebyla moje jediná špatná zkušenost s disky od WD).
Tiskni Sdílej: