Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Na samém začátku jsem měl k dispozici jen cert.cer a cert.pem.Na zaciatku predsa musis mat privatny kluc, z ktoreho posielas request na vystavenie certifikatu. Ten sa neda dogenerovat dodatocne (request je generovany z PK a tento request musi byt odoslany do CA aby CA mohla vystavit certifikat). Takze ak si dodatocne vygeneroval key, tak tento urcite nebude sediet s danym certifikatom. Ako si sa dostal k tym suborom cert.cer a cert.pem? Nieco si predsa musel poslat I.CA aby Ti mohli vystavit certifikat a pri tom, ako si generoval ten cert.pem (predpokladam ze ten si poslal do I.CA) mal vzniknut este jeden subor s privatnym klucom. Mozno ho mas v tom cert.pem, ale v tom pripade by si si mal asi nechat vygenerovat novy certifikat ktoreho PK neposles do CA.
openssl rsa -in cert.pem -text -noout
Ak ho dany PEM obsahuje (lebo ho obsahovat nemusi - PK sa neposiela do CA na generovanie certifikatu - od toho je to "privatny kluc", aby si ho uchovaval privatne a nikomu ho neposkytol - ani CA) budes musiet zadat jeho heslo (ak bol zaheslovany) a vyssie uvedeny prikaz potom vypise kluc v textovej forme.
Ak dany PEM ziaden kluc neobsahuje, nebude to pytat ziadne heslo a zahlasi to nieco v zmysle "unable to load private key" chybu.
Ak ho obsahuje a nepamatas si heslo, tak mas asi smolu.
Ak sa tam dany kluc nachadza a chces ho vyextrahovat do samostatneho suboru, tak pouzi:
openssl rsa -in cert.pem -out cert.key -outform PEM
Omyl, na začátku jsem privátní klíč nemělv tom pripade nejste na zacatku, zacatek je tam kde se vygeneroval privatni klic
-----BEGIN/END CERTIFICATE REQUEST-----a/alebo
-----BEGIN/END CERTIFICATE-----a z toho sa niekomu podarilo dostat privatny kluc, tak ho treba bonznut NSA - ad jedna moze dostat slusnu odmenu a ad dva aspon NSA bude vediet ze uz sa to konecne niekomu podarilo a ze X.509 PKI uz nie je vobec bezpecny.
-----BEGIN/END RSA PRIVATE KEY-----tak z nej mozes dostat ten privatny kluc vyssie popisanym sposobom (ak nie je zaheslovany, pretoze potom mas opat trochu problem ked nepoznas heslo). V kazdom pripade budem zvedavy na vysledok (a popis co tie subory obsahuju), lebo tiez ma zaujima ci sa to uz niekomu podarilo rozlusknut (nepracujem pre NSA ale obcas X.509 pouzivam pri komunikacii).
Tiskni
Sdílej: