Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Video z digi-foťáku konvertuji v Avidemux do Xvid/mp3(LAME). Občas se mi ale stává, že někdy výstup na TV je zpomalený (není trhavý). Přehrával jsem jak z vypáleného DVD, tak z SD-karty na přehrávači Philips. V počítači ve VLC-přehrávači to běží normálně.
Které jsou klíčové parametry v nastavení kodeku Xvid? Co mi doporučíte změnit vůči defaultnímu nastavení? Nebo mám používat jiný kodek?
Jedná se o digi Casio Exilim EX-P505 a nastaveni má HD (mpeg4) se 30 snímky/sekunda. TV je Philips CRT 100Hz. Zkusím změnit bitrate.
Spíš jsem hledal radu jak nejlépe univerzálně a současně perspektivně archivovat video-záznamy. MPEG-2 DVD je asi univerzální, ale myslím, že už se s ním moc nepočítá.
Až dnes mohu uvést výpis AVI Casio Exilim EX-P505 z Avidemux:
Video
Codec 4CC: M4S2
Image Size: 640x480
Aspect Ratio: 1:1
Frame Ratio: 29,969 fps
Frame Count: 706 frames
Doinstaloval jsem z přiloženého CD program Ulead Movie Wizard SE VCD a světe div se on vůbec neumí MPEG-4, což je FourCC (microsoftí MPEG-4), jak výše uvádí J. M. Přiložený Ulead Movie Wizard umí jen MPEG-1 a MPEG-2, jak uvádí v dokumentaci (foťák jsem koupil z druhé ruky, je dobrý pro moji potřebu, a tak reklamece po třech letech asi nemá význam).
Může mě J. M. nebo někdo jiný poradit nějaký dobrý odkaz na formát Matroska, abych ho vyzkoušel? A půjdeme mi v standardních přehrávačích pro TV, které umí Divx?
Provedl jsem příkaz
mencoder -ovc copy -oac copy -ffourcc DX50 vstup.avi -o vystup.avi
ale nejde mi v TV zvuk, protože je dle výpisu:
audio codec not supported
Zvuk je IMA ADPCM a DVD-přehrávač Philips ho nepodporuje.IMA ADPCM
Lze příkaz modifikovat na převod zvuku mp3?
Tudíž zatím nemohu posoudit, zda už obraz není zpomalený a vše je OK.
Tiskni
Sdílej: