Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 20 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
Byla vydána nová stabilní verze 23.11 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Tapir. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) upozorňuje na hrozbu spojenou s používáním mobilní aplikace WeChat a její čínské verze Weixin (dále jen WeChat). Ta sbírá velký objem uživatelských dat, a právě to by – v kombinaci se způsobem jejich sběru – mohlo sloužit k přesnému zacílení kybernetických útoků.
Video z digi-foťáku konvertuji v Avidemux do Xvid/mp3(LAME). Občas se mi ale stává, že někdy výstup na TV je zpomalený (není trhavý). Přehrával jsem jak z vypáleného DVD, tak z SD-karty na přehrávači Philips. V počítači ve VLC-přehrávači to běží normálně.
Které jsou klíčové parametry v nastavení kodeku Xvid? Co mi doporučíte změnit vůči defaultnímu nastavení? Nebo mám používat jiný kodek?
Jedná se o digi Casio Exilim EX-P505 a nastaveni má HD (mpeg4) se 30 snímky/sekunda. TV je Philips CRT 100Hz. Zkusím změnit bitrate.
Spíš jsem hledal radu jak nejlépe univerzálně a současně perspektivně archivovat video-záznamy. MPEG-2 DVD je asi univerzální, ale myslím, že už se s ním moc nepočítá.
Až dnes mohu uvést výpis AVI Casio Exilim EX-P505 z Avidemux:
Video
Codec 4CC: M4S2
Image Size: 640x480
Aspect Ratio: 1:1
Frame Ratio: 29,969 fps
Frame Count: 706 frames
Doinstaloval jsem z přiloženého CD program Ulead Movie Wizard SE VCD a světe div se on vůbec neumí MPEG-4, což je FourCC (microsoftí MPEG-4), jak výše uvádí J. M. Přiložený Ulead Movie Wizard umí jen MPEG-1 a MPEG-2, jak uvádí v dokumentaci (foťák jsem koupil z druhé ruky, je dobrý pro moji potřebu, a tak reklamece po třech letech asi nemá význam).
Může mě J. M. nebo někdo jiný poradit nějaký dobrý odkaz na formát Matroska, abych ho vyzkoušel? A půjdeme mi v standardních přehrávačích pro TV, které umí Divx?
Provedl jsem příkaz
mencoder -ovc copy -oac copy -ffourcc DX50 vstup.avi -o vystup.avi
ale nejde mi v TV zvuk, protože je dle výpisu:
audio codec not supported
Zvuk je IMA ADPCM a DVD-přehrávač Philips ho nepodporuje.IMA ADPCM
Lze příkaz modifikovat na převod zvuku mp3?
Tudíž zatím nemohu posoudit, zda už obraz není zpomalený a vše je OK.
Tiskni
Sdílej: