Byla vydána Java 20 / JDK 20. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 7. Nová Java / JDK vychází každých 6 měsíců. LTS verze je 17.
Google spustil konverzační AI Bard. Vyzkoušet lze zatím pouze ve Spojených státech a Spojeném království. Více v Bard FAQ.
David Buchanan na svém blogu rozebírá zranitelnost acropalypse (CVE-2023-21036) telefonů Google Pixel. Z výřezu (crop) snímku obrazovky vytvořeného integrovanou aplikací Markup může být možné částečné obnovení původního snímku obrazovky. Viz tweet Simona Aaronse. Vyzkoušet lze webovou aplikaci acropalypse.app. Opraveno v březnové aktualizaci.
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Gitea (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 1.19.0. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Kvůli "převzetí Gitei" společností Gitea Limited byl v prosinci loňského roku představen fork Gitei s názvem Forgejo (Codeberg).
Byla vydána nová verze 5.11 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Nově je používán zram. Tor Browser byl aktualizován na verzi 12.0.4. Thunderbird na verzi 102.9.0.
Na GOG.com běží Spring Sale. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Lorelai (ProtonDB).
Curl, řádkový nástroj a knihovna pro přenos dat po různých protokolech, slaví 25 let. Vydána byla nová verze 8.0.0. Mimo jiné řeší 6 zranitelností.
V sobotu 25. března proběhne Arduino Day 2023. Od 14:00 lze sledovat oficiální stream. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. V Česku jsou aktuálně registrovány dvě: v Praze na Matfyzu a v Poličce v městské knihovně.
Fabrice Bellard, tvůrce FFmpeg nebo QEMU, představil TextSynth Server. Jedná se o webový server nabízející REST API k velkým AI jazykovým modelům. CPU verze je k dispozici zdarma jako binárka pod licencí MIT. GPU verze je komerční. Vyzkoušet lze na stránkách TextSynth.
Na konferenci LibrePlanet 2023 byly vyhlášeny ceny Free Software Foundation. Oceněni byli Eli Zaretskii za dlouhodobé příspěvky (správce Emacsu), Tad „SkewedZeppelin“ za nové příspěvky (správce DivestOS, distribuce Androidu) a projekt GNU Jami za společenský přínos.
:set enc? :set fenc?vzdy mi ukazuje znaky balast. Rozmyslam ze skusim nejaky novy editor pod X, ale tak sa radcej popytam co mate vy?
:set enc=utf-8
Pokud se vam soubor, ktery editujete ukazuje s klikyhaky, tak ten soubor ma jine kodovani, nez mate nastaveno (pomoci :set enc). Musite tedy zjistit, v jakem je kodovani a pak to spravne nastavit.
V jakem je soubor kodovani se da zjistit napr. programem enca (http://trific.ath.cx/software/enca/).
MS-Windows code page 1250 LF line terminatorsAle aj ked vo VIM napisem
:set fenc=cp1250Tak to text nezmeni a stale mam tam tie makcene ako haky - baky, ibaze by ste mali lepsi napad a cp1250 nebolo to kodovanie doho filu. ???
Vysvetleni jednotlivych nastaveni.
Autodetekce kodovani ve Vimu pomoci programu enca.
Ano GVim je urcite moc dobra volba
fileleencodins=ucs-bom,utf-8,default,latin1
Problém je v tom, že proběhla špatně autodetekce. Schválně si zkus přidat do ~/.vimrc následující řádek a vše by mělo fungovat:
set fileencodings=cp1250
Kdyby proběhla správně bylo by fileencoding=cp1250
a ne latin1
.
Pro fileleencodins=ucs-bom,utf-8,default,latin1
probíhá autodetekce následujícím způsobem:
Ovšem tato autodetekce je nevhodná, protože se velice snadno svede na špatnou cestu. Proto je nejlepší použít pro autodetekci externí program enca a přidat do ~/.vimrc:
function GetEncoding(f)
let e = system('enca -Pe "' . a:f . '"')
let e = substitute(e, '/.*', '', '')
if e =~ 'unknown'
return 'ascii'
endif
return e
endfunc
au BufReadPre * exec "set fencs=" . GetEncoding(expand('<afile>'))
Všimni si, že výsledek autodetekce se předá do nastavení fileencodings
.
/root/inst-sys/.vimrc /usr/src/dicts/ispell-czech/vimrc /usr/share/vim/vim71/gvimrc_example.vim /usr/share/vim/vim71/vimrc_example.vim /usr/share/doc/packages/vim/vimrc_example1 /usr/share/doc/packages/vim/vimrc_example2 /usr/share/doc/packages/vim/suse.vimrc /usr/share/doc/packages/gvim/gvimrc_example.vim /usr/share/doc/packages/gvim/suse.gvimrc /etc/vimrctych ciest na ten subor je viac, do ktoreho to vlozit. ak napisem set fileencodings=cp1250, nastavenie je docasne, kde do cesty pridam este aj toto kodovanie?
Co Ti vrátí příkaz enca -Pe tvuj_soubor
?
Správně:
$ enca -Pe /etc/fstab
ASCII
Při chybě:
$ enca -Pe /tmp/fstab
enca: Cannot open file `/tmp/fstab' in mode rb: No such file or directory
Takže to vypadá, že Ti enca místo detekce kódování vrátila chybu.
Zkus použít přiložený ~/.vimrc
.
lileencodings=ucs-bom,utf-8,default,latin1,cp1250Nevies ako to spravit?
Takže už Ti to na existující soubory funguje?
Ano, enca se samozřejmě při vytvoření nového souboru vůbec nespouští, protože žádný soubor ještě nexistuje. Takže si do ~/.vimrc
přidej:
set fileencoding=cp1250
Nyní nově vytvořené soubory budou v cp1250 a v případě otevření již existujícího souboru se použije enca na autodetekci a kódování se správně změní.
Tiskni
Sdílej: