Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
:set enc? :set fenc?vzdy mi ukazuje znaky balast. Rozmyslam ze skusim nejaky novy editor pod X, ale tak sa radcej popytam co mate vy?
:set enc=utf-8
Pokud se vam soubor, ktery editujete ukazuje s klikyhaky, tak ten soubor ma jine kodovani, nez mate nastaveno (pomoci :set enc). Musite tedy zjistit, v jakem je kodovani a pak to spravne nastavit.
V jakem je soubor kodovani se da zjistit napr. programem enca (http://trific.ath.cx/software/enca/).
MS-Windows code page 1250 LF line terminatorsAle aj ked vo VIM napisem
:set fenc=cp1250Tak to text nezmeni a stale mam tam tie makcene ako haky - baky, ibaze by ste mali lepsi napad a cp1250 nebolo to kodovanie doho filu. ???
Vysvetleni jednotlivych nastaveni.
Autodetekce kodovani ve Vimu pomoci programu enca.
Ano GVim je urcite moc dobra volba
fileleencodins=ucs-bom,utf-8,default,latin1
Problém je v tom, že proběhla špatně autodetekce. Schválně si zkus přidat do ~/.vimrc následující řádek a vše by mělo fungovat:
set fileencodings=cp1250
Kdyby proběhla správně bylo by fileencoding=cp1250
a ne latin1
.
Pro fileleencodins=ucs-bom,utf-8,default,latin1
probíhá autodetekce následujícím způsobem:
Ovšem tato autodetekce je nevhodná, protože se velice snadno svede na špatnou cestu. Proto je nejlepší použít pro autodetekci externí program enca a přidat do ~/.vimrc:
function GetEncoding(f)
let e = system('enca -Pe "' . a:f . '"')
let e = substitute(e, '/.*', '', '')
if e =~ 'unknown'
return 'ascii'
endif
return e
endfunc
au BufReadPre * exec "set fencs=" . GetEncoding(expand('<afile>'))
Všimni si, že výsledek autodetekce se předá do nastavení fileencodings
.
/root/inst-sys/.vimrc /usr/src/dicts/ispell-czech/vimrc /usr/share/vim/vim71/gvimrc_example.vim /usr/share/vim/vim71/vimrc_example.vim /usr/share/doc/packages/vim/vimrc_example1 /usr/share/doc/packages/vim/vimrc_example2 /usr/share/doc/packages/vim/suse.vimrc /usr/share/doc/packages/gvim/gvimrc_example.vim /usr/share/doc/packages/gvim/suse.gvimrc /etc/vimrctych ciest na ten subor je viac, do ktoreho to vlozit. ak napisem set fileencodings=cp1250, nastavenie je docasne, kde do cesty pridam este aj toto kodovanie?
Co Ti vrátí příkaz enca -Pe tvuj_soubor
?
Správně:
$ enca -Pe /etc/fstab
ASCII
Při chybě:
$ enca -Pe /tmp/fstab
enca: Cannot open file `/tmp/fstab' in mode rb: No such file or directory
Takže to vypadá, že Ti enca místo detekce kódování vrátila chybu.
Zkus použít přiložený ~/.vimrc
.
lileencodings=ucs-bom,utf-8,default,latin1,cp1250Nevies ako to spravit?
Takže už Ti to na existující soubory funguje?
Ano, enca se samozřejmě při vytvoření nového souboru vůbec nespouští, protože žádný soubor ještě nexistuje. Takže si do ~/.vimrc
přidej:
set fileencoding=cp1250
Nyní nově vytvořené soubory budou v cp1250 a v případě otevření již existujícího souboru se použije enca na autodetekci a kódování se správně změní.
Tiskni
Sdílej: