Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
/etc/network/interface
dle dokumentace k WirtualBoxu.
Pak jsem zkoušel ony scripty na vytvoření TAP při spuštění. Bohužel někde byla chyba poněvadž to neroutovalo.
Mám Linux Mint/ Ubuntu. Byl bych moc rád, kdy zde napsal někdo svůj FUNKČNÍ postup a případné scripty. Výhodou by bylo vytváření dočasných síťových připojení.
Moc děkuji všem
Řešení dotazu:
#!/bin/sh chmod a=rwx /dev/net/tun tunctl -t tap0 -u salat ifconfig tap0 10.0.1.1 broadcast 255.255.255.255 netmask 255.255.255.0 insmod /home/salat/software/virtualbox/bin/src/vboxdrv.ko chmod a=rwx /dev/vboxdrvSalat je jmeno uživatele, pro síť jsou důležité jen řádky tunctl a ifconfig. Pokud proběhnou bez problému, stačí virtuální mašině nastavit síť na tap0 a potom jen nastavíte IP adresy a je to. A zkontrolujte si na obou stranách firewally, několikrát jsem se kvůli tomu slušně zdržel..
Buď spojit jednotlivá rozhraní přes jeden bridge anebo nedělat vůbec žádný bridge a řešit to pomocí iptables.
Na hostitelském počítači je Ubuntu. Pomocí virtualboxu jsou vytvořeny 2 virtuální stroje: Na jednom je Debian, na druhém jsou Windows.
Jediným úkolem je spojit Debian a Windows.(Pokud jsou nějaké další požadavky je to potřeba jasně napsat.)
V tom případě není potřeba cokoliv dělat na hostiteli.
V grafickém nastavení virtuáního stroje se nakonfiguruje síťový adaptér. Vybere se volba připojen k vnitřní síti. To se udělá jak pro Windows tak pro Debian. U obou je potřeba napsat stejný název sítě. MAC adresy necháme vygenerovat. V Debianu a Windows musíme adaptéru dát statickou IP adresu.
První nastavený na NAT s forwardingem portu 80 (na hostiteli radši nějaký jiný volný). Tak se dostanu z hostitelského desktopu na web server na debianu. A z debianu se dostanu na hostitele a na internet a je jedno jestli je hostitel připojen na internet přes CDMA, wifi nebo třeba kabel. modem. Vůbec to nemusím řešit.
A druhý adaptér můžu použít pro spojení s ostatními virtuálními stroji.
sudo apt-get install bridge-utils
sudo apt-get install uml-utilities
b) Pridame uzivatele, pod kterym budeme spoustet Virtualbox do skupiny uml-net
sudo gpasswd -a uzivatel uml-net
c) Nastavime vlastniky a prava pro tun:
sudo chown root.vboxusers /dev/net/tun
sudo chmod g+rw /dev/net/tun
d) Modifikujeme /etc/network/interfaces podle nasledujiciho vzoru:
auto lo
iface lo inet loopback
auto eth0
iface eth0 inet static
address 192.168.77.6
netmask 255.255.255.0
auto tap0 tap1 tap2 tap3
iface tap0 inet manual
tunctl_user uzivatel
iface tap1 inet manual
tunctl_user uzivatel
iface tap2 inet manual
tunctl_user uzivatel
iface tap3 inet manual
tunctl_user uzivatel
auto br0
iface br0 inet static
bridge_ports eth0 tap0 tap1 tap2 tap3
bridge maxwait 1
address 192.168.77.5
netmask 255.255.255.0
gateway 192.168.77.1
Tap rozhrani muzeme vyrobit kolik jen chceme.
Upozornuji, ze ip adresa, kterou pouziva ubuntu pro sebe, neni na eth0 ale na br0.
Zadne scripty nejsou treba.
/etc/network/interfaces
při bootu neprodlužuje samotný boot. Myslím, že dle dokumentace jsem něco podobného nastavoval, a stalo se mi, že boot trval cca o 10-15 vteřin déle. V konzoli se mi opakovaly nějaké kontroly adres (z hlavy teď nevím).
Ještě bych se chtěl optat, jaký vliv má na tuto funkčnost, že mám dynamicky přidělovanou adresu a většinou síťovku (eth0) nepoužívám, poněvadž se připojuji na net přes CDMA (ppp). Jinak v práci a pod se připojuji přes Wifinu.
Moc ti díky za rady, určitě otestuji.
bridge-maxwait 0
Sitovka by asi mela byt pripojena do switche. S odpojenou jsem to urcite nezkousel a cekal bych, ze to nepojede :)
S ppp ti nepomuzu, sorry.
Ale pokud se eth0 do toho bridge zahrne, neměla by se vůbec eth0 připisovot IP adresa. I případný dhcp klient by se měl použít pro br0 a pro karty uvnitř virtuálnách počítaču.
Tiskni
Sdílej: