Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Ahoj, mám problém s UDF tools: místo formátování na UDF spolehlivě zničí celé CD-RW médium. Testováno nezávisle na dvou mechanikách: combo-drive Toshiba v notebooku Asus M2400N a DVDRW mechanika Samsung na USB.
Mám-li CD-RW formátované jako UDF, lze ho číst i zapisovat. Nelze ovšem nové CD-RW naformátovat na UDF. Chybové hlášky jsou někdy hloupé, jindy vtipné, ale nikdy neříkají, co je špatně.
Je mi jasné, že UDF v Linuxu ještě nikdy nefungovalo. (A v ostatních OS nejspíš taky ne.) Nicméně pořád ještě doufám, že třeba někdy fungovat začne...
cdrwtool
se tváří, že funguje normálně. (mkudffs
nelze použít pro CD-RW, protože blábolí nesmysly jako changing multiple extents at once, a to i na „paketovém“ zařízení.) Jenže v dmesg
jsou obrovské spousty chyb. Pokus o mount naformátovaného média skončí takto:
# mount -t udf /dev/pktcdvd/1 /mnt/disk mount: chybný typ SS, chybný přepínač, chybný superblok na /dev/pktcdvd/1, chybí kódová stránka nebo pomocný program nebo jiná chyba V jistých případech lze najít potřebné informace v systémovém protokolu – zkuste například „dmesg | tail“
V dmesg pak přibude něco takového:
pktcdvd: Fixed packets, 32 blocks, Mode-2 disc pktcdvd: write caching control failed pktcdvd: 55 10 00 00 00 00 00 00 14 00 00 00 - sense 00.02.00 (No sense) pktcdvd: Max. media speed: 10 pktcdvd: write speed 10x pktcdvd: 590528kB available on disc sr 0:0:0:0: [sr0] Result: hostbyte=0x00 driverbyte=0x08 sr 0:0:0:0: [sr0] Sense Key : 0x3 [current] sr 0:0:0:0: [sr0] ASC=0x11 ASCQ=0x5 end_request: I/O error, dev sr0, sector 64 sr 0:0:0:0: [sr0] Result: hostbyte=0x00 driverbyte=0x08 sr 0:0:0:0: [sr0] Sense Key : 0x3 [current] sr 0:0:0:0: [sr0] ASC=0x11 ASCQ=0x5 end_request: I/O error, dev sr0, sector 1152 UDF-fs: No partition found (2)
Jaké write caching, hernajs fagot??? Nic takového jsem přece nepovolil, je to experimental, nedoporučuje se to. Tak proč to tam mám? Pochop, kdo můžeš...
Řešil už někdo z vás něco takového? Pokud ano, prosím o jakékoliv připomínky a postřehy...
AHA, jak tak prohlížím fóra jiných distribucí, hlavně Ubuntu, začínám si být téměř jist, že manipulace s CD-RW v Linuxu prostě nefunguje.
Je ale překvapivé, že tuhle chybu už stokrát někdo nehlásil a neopravil... Vyzkouším tedy UDF na DVD a DVD-RAM. Jen pevně doufám, že tam situace nebude tak bídná jako v případě CD.
Měl jsem s UDF velké problémy i u MS-WinXX. Například naformátováno na jedné mechanice, pak třeba několikrát CD zapsáno, odmazány soubory a tak dále. Stačilo však nosič-CD vložit do jiné mechaniky, tam třeba odmazat jediný soubor a už při příštím použití bylo CD označeno jako nepřepisovatelné a jen použitelné ke čtení.
Už asi dva roky užívám DVD-RAM a k plné spokojenosti. Myslím, že UDF je mrtvé dítě Philipsu.
No, já ještě zkusím DVD+RW. Tam by snad UDF mělo fungovat. Ale jinak asi taky přejdu na DVD-RAM. Tam bych asi chtěl vyzkoušet nějaký lepší souborový systém s wear-levellingem (než UDF), třeba JFFS2. (A vůbec, je pro DVD-RAM vůbec nutné zamýšlet se nad wear-levellingem?)
Já teď zrovna vytvářím DVD+RW s UDF a zdá se mi, že to funguje. Potíž je ovšem v tom, že to při zápisu dává tak maximálně 250 kB/s, což je (mírně řečeno) katastrofa. To je asi tak 0,2-rychlostní zápis nebo jak to nazvat... Přitom médium je 4-rychlostní a vypalovačka umí snad osminásobek nebo tak něco. Když umí DVD-RAM zapisovat dvanáctirychlostně, tak DVD+RW by mělo jít taktéž fofrem...
Ale to už nepatří sem, to řeším v hardwarové poradně.
BTW, situace s CD-RW IMHO není nefunguje to, nýbrž nelze vytvořit UDF. (CD s již vytvořeným UDF mi normálně fungují a dá se na ně psát. (Radši si ale netroufám odhadovat, jak je to s přenositelností.))
Tiskni
Sdílej: