Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Ahoj, mám problém s UDF tools: místo formátování na UDF spolehlivě zničí celé CD-RW médium. Testováno nezávisle na dvou mechanikách: combo-drive Toshiba v notebooku Asus M2400N a DVDRW mechanika Samsung na USB.
Mám-li CD-RW formátované jako UDF, lze ho číst i zapisovat. Nelze ovšem nové CD-RW naformátovat na UDF. Chybové hlášky jsou někdy hloupé, jindy vtipné, ale nikdy neříkají, co je špatně.
Je mi jasné, že UDF v Linuxu ještě nikdy nefungovalo. (A v ostatních OS nejspíš taky ne.) Nicméně pořád ještě doufám, že třeba někdy fungovat začne...
cdrwtool
se tváří, že funguje normálně. (mkudffs
nelze použít pro CD-RW, protože blábolí nesmysly jako changing multiple extents at once, a to i na „paketovém“ zařízení.) Jenže v dmesg
jsou obrovské spousty chyb. Pokus o mount naformátovaného média skončí takto:
# mount -t udf /dev/pktcdvd/1 /mnt/disk mount: chybný typ SS, chybný přepínač, chybný superblok na /dev/pktcdvd/1, chybí kódová stránka nebo pomocný program nebo jiná chyba V jistých případech lze najít potřebné informace v systémovém protokolu – zkuste například „dmesg | tail“
V dmesg pak přibude něco takového:
pktcdvd: Fixed packets, 32 blocks, Mode-2 disc pktcdvd: write caching control failed pktcdvd: 55 10 00 00 00 00 00 00 14 00 00 00 - sense 00.02.00 (No sense) pktcdvd: Max. media speed: 10 pktcdvd: write speed 10x pktcdvd: 590528kB available on disc sr 0:0:0:0: [sr0] Result: hostbyte=0x00 driverbyte=0x08 sr 0:0:0:0: [sr0] Sense Key : 0x3 [current] sr 0:0:0:0: [sr0] ASC=0x11 ASCQ=0x5 end_request: I/O error, dev sr0, sector 64 sr 0:0:0:0: [sr0] Result: hostbyte=0x00 driverbyte=0x08 sr 0:0:0:0: [sr0] Sense Key : 0x3 [current] sr 0:0:0:0: [sr0] ASC=0x11 ASCQ=0x5 end_request: I/O error, dev sr0, sector 1152 UDF-fs: No partition found (2)
Jaké write caching, hernajs fagot??? Nic takového jsem přece nepovolil, je to experimental, nedoporučuje se to. Tak proč to tam mám? Pochop, kdo můžeš...
Řešil už někdo z vás něco takového? Pokud ano, prosím o jakékoliv připomínky a postřehy...
AHA, jak tak prohlížím fóra jiných distribucí, hlavně Ubuntu, začínám si být téměř jist, že manipulace s CD-RW v Linuxu prostě nefunguje.
Je ale překvapivé, že tuhle chybu už stokrát někdo nehlásil a neopravil... Vyzkouším tedy UDF na DVD a DVD-RAM. Jen pevně doufám, že tam situace nebude tak bídná jako v případě CD.
Měl jsem s UDF velké problémy i u MS-WinXX. Například naformátováno na jedné mechanice, pak třeba několikrát CD zapsáno, odmazány soubory a tak dále. Stačilo však nosič-CD vložit do jiné mechaniky, tam třeba odmazat jediný soubor a už při příštím použití bylo CD označeno jako nepřepisovatelné a jen použitelné ke čtení.
Už asi dva roky užívám DVD-RAM a k plné spokojenosti. Myslím, že UDF je mrtvé dítě Philipsu.
No, já ještě zkusím DVD+RW. Tam by snad UDF mělo fungovat. Ale jinak asi taky přejdu na DVD-RAM. Tam bych asi chtěl vyzkoušet nějaký lepší souborový systém s wear-levellingem (než UDF), třeba JFFS2. (A vůbec, je pro DVD-RAM vůbec nutné zamýšlet se nad wear-levellingem?)
Já teď zrovna vytvářím DVD+RW s UDF a zdá se mi, že to funguje. Potíž je ovšem v tom, že to při zápisu dává tak maximálně 250 kB/s, což je (mírně řečeno) katastrofa. To je asi tak 0,2-rychlostní zápis nebo jak to nazvat... Přitom médium je 4-rychlostní a vypalovačka umí snad osminásobek nebo tak něco. Když umí DVD-RAM zapisovat dvanáctirychlostně, tak DVD+RW by mělo jít taktéž fofrem...
Ale to už nepatří sem, to řeším v hardwarové poradně.
BTW, situace s CD-RW IMHO není nefunguje to, nýbrž nelze vytvořit UDF. (CD s již vytvořeným UDF mi normálně fungují a dá se na ně psát. (Radši si ale netroufám odhadovat, jak je to s přenositelností.))
Tiskni
Sdílej: