Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
/etc/fstab
najdeš v článku Na co se často ptáme: /etc/fstab. Editovat ho musíš jako root, na kubuntu v konzoli pravděpodobně pomocí příkazu sudo nano /etc/fstab
(kde nano
je textový editor, záleží, co máš v systému, další jsou třeba vi
,pico
, atd.). Nebo se přihlásit v konzoli jako root pomocí sudo su
a pak můžeš pracovat jako root déle než ten jeden příkaz.
Záleží, jaké používáš v systému locale (zjistíš pomocí příkazu locale
). Dneska se běžně používá UTF-8 (oproti tomu odkazovanému článku se dnes už místo iocharset
používá volba nls
, tedy aspoň pro to UTF-8, myslím /etc/fstab
a pak už by jsi měl češtinu vidět normálně (disk se musí znovu připojit, nebo restartovat počítač). A taky se ujisti, abys měl nastavené v aplikacích fonty, které zvládají češtinu a to zvolené kódování.
/dev/sdb1 /mnt/disk ntfs users,nls=utf8 0 0Nebo pokud používáš ovladač i s podporou zápisu ntfs-3g, tak takhle:
/dev/sdb1 /mnt/disk ntfs-3g users,locale=cs_CZ.utf8 0 0Ty věci s UTF-8 si změň na ISO8859-2, pokud ho používáš. Stejně tak název zařízení disku
/dev/sdb1
tam musíš mít podle toho tvého disku (po připojení disku to zjistíš z výpisu dmesg
). A adresář /mnt/disk
musí existovat.
Další volby jsou popsány v tom článku, na který jsem tě odkazoval.
Tiskni
Sdílej: