Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Ahoj, da se nejak ovlivnit trideni souboruAno. Viď
man 5 locale
Pod '[' si predstavte mensitko, forum si myslelo, ze je to HTML znacka.Preto je nad tým okienkom kam píšeš otázku ten gombík na ktorom svieti <, ktorý do kódu vloží html entitu
<
No, priznam se, ze donedavna jsem netusil, jaka je funkce zrovna techto dvou tlacitek, az kdyz jsem na jedno z nich omylem klikl a ono mi do rozepsaneho komentare vlozilo "Pod '[' si predstavte mensitko, forum si myslelo, ze je to HTML znacka.Preto je nad tým okienkom kam píšeš otázku ten gombík na ktorom svieti <, ktorý do kódu vloží html entitu<
<
", tak jsemn pochopil <
" a ">
") pise.$ printf '%s\n' a _b c | LC_COLLATE=C sort _b a c
jak seradit data podle vlastniho radiciho poradi? vsechno co potrebujete je transformacni funkce a radit originalni data podle transformovanych.
priklad 1: chci znak '_' radit pred A-Z a a-z, jenze v ascii tabulce je nejprv A-Z, pak '_' a pak a-z. takze staci nahradit znak '_' jinym, ktery je pred A-Z, napr. '0'. provedeme neco ve smyslu:
while read slovo; do trans=`echo $slovo | tr _ 0`; echo $trans $slovo; done
coz nam na vystup posle pary transformovanych a puvodnich dat, ktere muzeme normalne sortnout a posleze prvni sloupec (transformovana data) vyhodit.
while read slovo; do trans=`echo $slovo | tr _ 0`; echo $trans $slovo; done | sort -k1,1 | cut -d' ' -f2
Vstup:
Ahoj ahoj _Ahoj _ahoj
Vystup:
_Ahoj _ahoj Ahoj ahoj
priklad 2: chci ponekud blaznive razeni AaBbCcDd ... staci prislusnou sekvenci znaku promichat:
while read slovo; do trans=`echo $slovo | tr A-Za-z ACEGIKMOQSUWYacegikmoqsuwyBDFHJLNPRTVXZbdfhjlnprtvxz`; echo $trans $slovo; done | sort -k1,1 | cut -d' ' -f2
Chtěl jsem některý věci zobrazovat nahoře, tak jsem tam začal dávat 0-nazev, jenze ted se mi cisla zobrazujou dole pod pismenama, proto by me zajimalo co se s tim da delat....Zkusit LC_COLLATE=C z příspěvku na který reaguješ?
COLLATE
môžeš nastaviť na jedno z mien suborov v /usr/share/i18n/locales/
. Napr. na "cs_CZ".
Ak ti cs_CZ nevyhovuje, tak sa urob vlastné.
Tiskni
Sdílej: