Podpora TORu v Debianu 11 Bullseye a 10 Buster byla ukončena. Doporučuje se přechod na Debian 12 Bookworm.
Příkaz "opakuj donekonečna" je nově v rozporu s podmínkami používání ChatGPT. Příkaz vedl k prozrazení trénovacích dat [/.].
GNU Project Debugger aneb GDB byl vydán ve verzi 14.1. Podrobný přehled novinek v souboru NEWS. Vypíchnout lze podporu NO_COLOR a Debugger Adapter Protocol (DAP).
Byla vydána verze 5.0 webového aplikačního frameworku napsaného v Pythonu Django (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
TuxClocker je Qt GUI nástroj pro monitorování a nastavování (přetaktovávání) hardwaru na Linuxu. Aktuální verze je 1.4.0. Z novinek lze vypíchnout monitorování využití AMD a NVIDIA VRAM nebo sledování spotřeby energie procesorů AMD a Intel.
O víkendu (15:00 až 23:00) probíhá EmacsConf 2023, tj. online konference vývojářů a uživatelů editoru GNU Emacs. Sledovat ji lze na stránkách konference. Záznamy jsou k dispozici přímo z programu.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 20 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
Ahoj, da se nejak ovlivnit trideni souboruAno. Viď
man 5 locale
Pod '[' si predstavte mensitko, forum si myslelo, ze je to HTML znacka.Preto je nad tým okienkom kam píšeš otázku ten gombík na ktorom svieti <, ktorý do kódu vloží html entitu
<
No, priznam se, ze donedavna jsem netusil, jaka je funkce zrovna techto dvou tlacitek, az kdyz jsem na jedno z nich omylem klikl a ono mi do rozepsaneho komentare vlozilo "Pod '[' si predstavte mensitko, forum si myslelo, ze je to HTML znacka.Preto je nad tým okienkom kam píšeš otázku ten gombík na ktorom svieti <, ktorý do kódu vloží html entitu<
<
", tak jsemn pochopil <
" a ">
") pise.$ printf '%s\n' a _b c | LC_COLLATE=C sort _b a c
jak seradit data podle vlastniho radiciho poradi? vsechno co potrebujete je transformacni funkce a radit originalni data podle transformovanych.
priklad 1: chci znak '_' radit pred A-Z a a-z, jenze v ascii tabulce je nejprv A-Z, pak '_' a pak a-z. takze staci nahradit znak '_' jinym, ktery je pred A-Z, napr. '0'. provedeme neco ve smyslu:
while read slovo; do trans=`echo $slovo | tr _ 0`; echo $trans $slovo; done
coz nam na vystup posle pary transformovanych a puvodnich dat, ktere muzeme normalne sortnout a posleze prvni sloupec (transformovana data) vyhodit.
while read slovo; do trans=`echo $slovo | tr _ 0`; echo $trans $slovo; done | sort -k1,1 | cut -d' ' -f2
Vstup:
Ahoj ahoj _Ahoj _ahoj
Vystup:
_Ahoj _ahoj Ahoj ahoj
priklad 2: chci ponekud blaznive razeni AaBbCcDd ... staci prislusnou sekvenci znaku promichat:
while read slovo; do trans=`echo $slovo | tr A-Za-z ACEGIKMOQSUWYacegikmoqsuwyBDFHJLNPRTVXZbdfhjlnprtvxz`; echo $trans $slovo; done | sort -k1,1 | cut -d' ' -f2
Chtěl jsem některý věci zobrazovat nahoře, tak jsem tam začal dávat 0-nazev, jenze ted se mi cisla zobrazujou dole pod pismenama, proto by me zajimalo co se s tim da delat....Zkusit LC_COLLATE=C z příspěvku na který reaguješ?
COLLATE
môžeš nastaviť na jedno z mien suborov v /usr/share/i18n/locales/
. Napr. na "cs_CZ".
Ak ti cs_CZ nevyhovuje, tak sa urob vlastné.
Tiskni
Sdílej: