Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
P.S. ako je mozne ze na dvoch istych systemoch to nefacha stejne ??
-timto nechcem rozputat debatu preco to tak je ale ako to poriesit.
Pouzivam predkompilovane baliky z repozitaru akiradproject.net kde su predkompilovane pre
# cinelerra (x86 and x86_64 without opengl 2.0 video card)*
# cinelerra-generic (all x86 and x86_64 with opengl 2.0 video card)*
# cinelerra-k7 (amd32 without opengl 2.0 video card)*
# cinelerra-k7gl (amd32 with opengl 2.0 video card)*
# cinelerra-k8 (amd k8 optimized with opengl 2.0 video card)*
# cinelerra-swtc ( a shapewipe video transitions collection for cinelerra )
# cinelerra4-repack ( repack of official heroine warrior cinalerra with localization - only for hardy )
Na vlasnu kompilaciu si netrufam takze pravdepodobne riesenie pre mna asi bude vyckat az sa cinelerra zlepsi ?? Lepsi program na strih videa som v linuxe nenasiel. BTW aj ked Open Movie Editor vyzera slubne ale este mi chyba v nom chyba moznost editovat opacity.
Co sa tika Kdenlive ci Open Movie Editor, nevyzeraju zle chyba mi tam funcia editovat opacity v case (pravdepodobne sa to tam vytvara inak.), co v cinelerry ide krasne si zaeditovat krivku ako chcem, pretoze obcas potrebujem aj tri video stopy aby sli naraz a pekne sa premiesavaly ako ja si zaeditujem.
To tlacitko home je haluz ale padato proste aj pri tlaceni tlacidla Rewind, takze skusim pouzivat mys na posuvanie po casovej osy, takze sa nakonec budem musiet naucit ktore kombinacie ci funkcie sposobuju vytuhnutie a naucit sa to robit inou cestou.
Vdaka.
Takze cinelerra je aka je, mozno je to zbabele ale vzdal som to, po roku a pol sa vratim k premiere takze mi ostava nahodit nemenovany OS od microshit a spravit dualboot, a ked niekedy zasa nazberam sili tak mozno to bude zo cinelerrou lepsie.
P.S. neviem ci sa to da oznacit ako za vyriesene.
Vdaka vsetkym.
Tiskni
Sdílej: