Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
ip link set wlan0 down rmmod ovladac_wifia po probuzeni
modprobe ovladac_wifi ip link set wlan0 upa funkci bych testoval na konzolovych aplikacich a pak teprve v grafice. iwlist, iwconfig, ip, ping.... PS: ovladac_wifi zamen za nazev modulu ktery je pouzivany tvoji kartou, ja mam treba b43 (broadcom).
sudo rmmod ath_pci ; sudo modprobe ath_pcipo probuzení zafungovalo.. jen to musím ještě udělat aby se to udělalo samo vždy po probuzení přidání těchto řádek do /etc/hibernate/common.conf nepomáhá UnloadModules ath_pci LoadModules auto
#!/bin/sh case "$1" in hibernate|suspend) ;; thaw|resume) rmmod ath_pci; modprobe ath_pci& ;; *) exit $NA ;; esacpojmenovat tento script treba
50-ath-relaod.sh
a ulozit do /etc/pm/sleep.d/
hibernate ma taky nejaky takovy adresar ale scripty v nem se nespousteji i kdyz se tvari ze by mely. (alespon na ubuntu/debianu) Ani v configuraku common
od hibernate se mi to nepodarilo nastavit.
Toto "řešení pro ostatní" funguje, díky za něj.
Akorát moje wi-fi je obstaráváno modulem rt73usb, takze misto toho ath_pci tam mam rt73usb a rmmod jsem vlozil do te suspend casti skriptu - fungovalo to tak o kapku lepe.
Jeste pro zacatecniky upozornim: az budete vytvaret tento skript nezapomente povolit prava na spousteni toho skriptu a pozor na syntax tohoto skriptu at si prebyvajicim strednikem nenadelate potize
Tiskni
Sdílej: