Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Zatím se mi nikde nepodařilo najít program, který by dodatečně šifroval provoz běžně užívaných programů
Nic takového není, protože běžně užívané programy
mohou používat různé vzájemně neslučitelné protokoly (např. SIP/RTP a H.232).
Nicméně je možné šifrovat na nižší úrovní pomocí šifrovaných tunelů (např. openvpn) nebo rozšířeních IP jako je IPsec.
Pokud se omezíte na protokol RTP, existuje šifrovaná varianta SRTP, kterou některé programy umí.
Vzhledem k tomu, že SRTP je nezávislé na SIP, tak existuje i RTP proxy, která umí dodatečně šifrovat, tak jak jste si to představoval. Na její jméno si ale nevzpomínám.
jako je třeba Skype.
Skype je údajně již šifrovaný, nicméně z toho, co se o něm ví, tak provozovatel sítě má možnost libovolný hovor dešifrovat.
jedinou volbou použít Twinkle
Používáte někdo s úspěchem nějaký jiný program, který šifrování zvládá?Pouzivam ihu, ktery umi i sifrovat.
To šifrování přes VPN vypadá zajímavě. Můžete se prosím více rezepsat nebo doporučit literaturu? Jak už jsem psal. Ani jeden z počítačů nemá veřejnou IP a nejsou ve stejné síti. Jeden ADSL a druhý WIFI privátního poskytovatele.
Jinak jsem začal testovat Gizmo. Zatím jsem neměl možnost otestovat hovor mezi dvěma účastníky, ale zkušební hovor byl v lepší kvalitě než u Skype.Nevíte někdo, jestli se síť Gizma taky tvořená tím, že si dělá servery z jednotlivých účastníků? Na stránce s odkazy na software jsem našel několik způsobů šifrování. Jsou všechny spolehlivé? Jak kvalitní je třeba SRTP? Jak otestovat, jestli Gizmo po zaškrtnutí šifrování opravdu šifruje? Napadlo mě jen, že by ho měl jeden účastník zapnuté a drhý vypnuté. To mi ale moc spolehlivé nepřipadá.
arecord | oggenc
a na druhé straně mplayer
.
Tiskni
Sdílej: