Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
proc /proc proc defaults 0 0 /dev/sda2 / ext3 errors=remount-ro 0 1 /dev/sda3 /home ext3 auto 0 2 /dev/sda4 none swap sw 0 0 /dev/scd0 /media/cdrom0 udf,iso9660 user,noauto 0 0 /dev/sda1 /media/Windows ntfs-3g defaults,locale=cs_CZ.utf8,fmask=11 0 0
auto
, použil bych spíš defaults
, která mimo jiné obsahuje i tuto volbu. Ovšem je možné, že volby z defaults
se použijí, i když uvedeš pouze auto
, čemuž bych věřil pokud to takhle udělal instalátor.
Přeinstalovávat systém není v žádném případě třeba. Tak volbu auto přepiš zpět na defaults a příště přepisuj věci pouze, když víš k čemu slouží. Každý krok, který provedeš musíš chápat, jinak je lepší se raději zeptat, aby jsi nešlápnul do prázdna a neskončil v propasti... Navíc se díky tomu rychle naučíš spoustu nových věcí a časem si poradíš úplně sám.
Co Ti vypisuje příkaz mount? Tvrdíš, že se zapisuje na oba oddíly, ale já mám podezření, že druhý oddíl nemáš vůbec připojený. Jestliže se to potvrdí, tak smaž obsah adresáře /home a pak ho připoj.
df
, pak nakopírujte nějaký soubor (třeba z DVD) někam do /home
a spusťte znovu df
. Jestli se změnil sloupec "Used" jen u /dev/sda3
, tak budete mít problém někde úplně jinde. Tipuju, že k9copy bude vytvářet dočasně soubory někde v /tmp
, a proto vám na /dev/sda2
dojde místo. Pokud je můj odhad správný, mělo by jít, pokud se dobře pamatuju, k9copy přemluvit, aby ty dočasné soubory vytvářelo někde jinde (tedy ve vašem případě někde v /home
).
Tiskni
Sdílej: