Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
$ ls 111111.a 222222.b 333333.ba skript:
dir=*.c if [[ -z $dir ]]; then echo "c neexistuje" fiNo, lenze do premennej dir sa skutocne ulozi retazec "*.c" a vnutri [[ ]] sa uz pathname expanzia nerobi. Test na neprazdnost tejto premennej vzdy zlyha, takze takto napisany skript si nevsimne neexistenciu c-cka. Nepomaha ani zapnute
shopt -s nullglob
Jedine riesenie co som nasiel je expadndovat cez eval:
dir="`eval echo *.c`"lenze spustenie niekolko desiatoktisic procesov zozerie hrozneho casu a tomu by som sa chcel vyhnut. Riesenie by si malo poradit aj s tym, ze nazov adresara moze obsahovat medzeru, prip. ze adresarov *.c moze byt viac ako jeden. (Napadlo ma spustit forcyklus (kde bash expanduje nazvy suborov) typu
'for i in *.c; do'
, vo vnutri si nastavit flag, ze cyklus aspon raz prebehol=adrear c existuje, a skoncit natvrdo cyklus. Ale radsej by som nejake elegantnejsie riesenie.)
dir=*.c
mi funguje, pokud takový soubor existuje. Nevím k čemu pak -z, existenci lze ověřovat s -e.
dir=*.c
funguje, ale iba stylom, ze ak dam echo $dir
, tak to vypise expandovane subory. Lenze pomocou echo "$dir"
sa da overit, ze ta expanzia nastala az pri volani toho echo a nie v momente priradovania. A kedze v [[ ]] sa pathname expanzia nerobi, tak tam to zlyha.
No, ale vymyslel som dve riesenia.
1.) set -- *.c dir="$1" [[ -z "$dir" ]] && ...2.)
dir=( *.c ) [[ -z "${dir[1]}" ]] && ...Obe riesenia funguju aj pre viac suborov, aj ak obsahuju medzery. Je ale divne, ze pri priradovani premennych sa pathname exp. nerobi, ale pri priradovani poli uz hej.
... [[ -z "${dir[0]}" ]] && ...
shopt -s nullglob
$ time for ((i=0; i<10000; i++)); do a="`eval echo *.c`"; done; echo "$a" real 0m7.878s user 0m2.253s sys 0m5.160s 222.c $ time for ((i=0; i<10000; i++)); do a=( *.c ); done; echo "${a[0]}" real 0m0.495s user 0m0.350s sys 0m0.103s 222.c16x rychlejsie. Podla sys zlozky v 1. pripade vidno, ze vacsinu stravil v rezime jadra, co v tomto priklade moze byt iba vytvaranie a rusenie procesov.
Tiskni
Sdílej: