Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
potrebuji script spoustet prave jednou dene. Pricemz pocitec nebezi cely den.To priamo cron-om nevyriešiš. Budeš to musieť oskriptovať. Robiť si nejaký timestamp a kontrolovať či už bol dnes vytvorený ... niečo ako
X=`date +%Y-%M-%d`
if [ -f /tmp/$X ]
then
echo dnes uz netreba
else
touch /tmp/$X
skript
fi
V Opensuse, uz je takovi script vyrobeny (/lib/usr/cron/run-crons), spousti ho cron kazdych 15 minut.
Script spousti ulohy ze slozek cron.{daily,weekly,monthly}, pokud jeste nebyly v uvedenem obdobi spusteny (kotroluje se podle zaznamu v /var/spool/cron/lastrun/ ).
Nevim cim to bylo, ale kdyz jsem nastavil prava 755 tak se script se pod rootem nesputil. Na netu jsem nasel, ze pokud se prava nastavi na 700 tak to funguje. Asi chyba v tom scriptu run-crons, protoze ted to opravdu jede.
/etc/crontab
(jak už jste psal), kde si můžu určit pod jakým uživatelem chci úlohu spustit. Místo prvních pěti polí použijte @daily
, což zajistí spuštění úlohy jedenkrát denně. Pokud bude problém s vícenásobným spouštěním (když není počítač neustále spuštěn), bude zapotřebí kontrolu implementovat přímo do spouštěného scriptu.
man 5 cron @daily Run once a day, "0 0 * * *". @midnight (same as @daily)
Ahoj, anacron resi, kdyz je pocitac vypnuty, aby se pak spustily vsechny zmeskane ulohy.
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
Tiskni
Sdílej: