Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Přeji hezký den!
Nedávno jsem přešel z Debianu Etch na Lenny. V Etchi jsem používal program gtktalog pro správu CD a DVD. V Lenny tento program není, místo něho jsem našel gnomecatalog. Původně jsem si myslel, že je to novější verze, ale zmýlil jsem se. Gnomecatalog sice vypadá vzhledově lépe, ale neumí načíst soubory uložené programem gtktalog a nemá ani takové možnosti exportu (v HTML apod).
Proto jsem se pokusil nainstalovat si opět gtktalog. Byly problémy s chybějícími knohvnami z Etche, ale ty se mi podařilo vyřešit až na knihovnu libglib1.2, která je v konfliktu s více balíčky z Lenny. Nicméně pomocí dpkg se mi povedlo gtktalog nainstalovat i bez oné knihovny a zdá se, že funguje bez problémů.
Problém je ale v tom, že gtktalog je teď nastaven jako problémový balíček s poškozenými závislostmi a když se pokouším nainstalovat něco jiného, balíčkovací programy apt-get, aptitude, či synaptic se nejprve pokoušejí jej odstranit, a netuším, jak to obejít. Pokud by mohl někdo poradit, budu rád.
Jirka
Varování: Čtení následujícího textu může ortodoxním debianistům způsobit vážnou újmu na zdraví . Jelikož jsem totiž nedostal žádnou radu a nemám moc času k pročítání dokumentace a hledání na internetu, uchýlil jsem se k "very dirty solution".
Ze synapticu jsem si okopíroval seznam instalovaných souborů, ty jsem si zkopíroval na jiné místo, problémový balíček odinstaloval a soubory nakopíroval zpět.
Zdá se, že program funguje.
Jirka
Tiskni
Sdílej: