Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
K instalaci win xp sem nainstaloval kubuntu. Při instalaci kubuntu na další disk sem záměrně odpojil disk s windows. Myšlenka byla takova, aby když bootuju z disku win, naběthl bootloader z win. A když bootuju z disku kubuntu, aby naběhl grub. Takže sem nainstaloval kubuntu, připojil disk s win, změnil bootovani v biosu, a krasně se mi rozjel windows. Při restartu sem změnil bootovani na disk s kubuntu a krasně se mi rozjel grun a kubuntu. Asi po 20 restartu mi ale grub napsal error 17. Zkoušel sem to opravit podle ruznych navodu přes liveCD ale sem moc velkej linux začatečnik abych si s terminalem poradil
Na disk s ext3 se dostanu i přes windows XP. Ale nevim co kde a jak opravit, jak zjistit jestli disk s kubuntu je hd0 nebo hd1 a následně to změnit v boot\grub\device.map. A zároven nechci jakkoliv měnit bootloader ve windows.
Je možny bootovat do kubuntu přes win bootloader? Nebo by pomohla instalace partition magic bootloaderu či jinyho bootloaderu, kterej jde nainstalovat z windows a zároveň by měl sám rozpoznávat disky se systemem. Zrovna s timhle moc experimentovat nechci, protože se nechci dočkat okamžiku kdy nenabootuju ani win
Pro to, aby Ti Grub začal házet chybu 17 "Invalid device requested"
jsi musel něco udělat. S velkou pravděpodobností jsi dělal něco s oddíly na disku nebo jsi změnil pořadí disků.
Příště raději bootuj, buď pomocí Grubu nebo zavaděče Windows, oba systémy, měnit bootovací zařízení není podle mě zrovna moc dobrá myšlenka.
Můžeš bootovat přímo z Windows a nemusíš nic nového instalovat. Stačí do Boot.ini
přidat řádek:
C:\stage1="Linux"
Kde soubor stage1
je:
# dd if=/dev/oddil_kam_jsi_instaloval_grub of=stage1 bs=512 count=1
Dual boot pomocí zavaděče Windows
Boot Options in a Boot.ini File
ok, budu bootovat s boot.ini. jak zjistim oddil kam sem instaloval grub? nejlepe přes win. Ve spravci disku je to disk 1. Ale to mi je určitě na nic. a přidam do boot.ini řádek C:\stage1="Linux" ale nechápu vysvětlení kde soubor stage1 je
# dd if=/dev/oddil_kam_jsi_instaloval_grub of=stage1 bs=512 count=1
to mam pod to ten další řádek dopsat? nebo to mam napsat do novyho souboru na disk C se jmenem stage1
Přečti si článek, který jsem uvedl na konci příspěvku, tam je to vysvětlené do podrobností.
četl jsem oba, a ani z jednoho nejsem moudrej.
A čemu konkrétně nerozumíš, ať víme jak Tě popohnat dál? Jde jen o to, že pomocí příkazu dd
si z disku zkopíruješ do nějakého souboru startovací část Grubu, v našem příkadě do souboru stage1
. Tento soubor si pak zkopírujeme do kořene ve Windows tj. C:\
a do Boot.ini
přidáme na konec jeden řádek, kde uvedeme právě ten soubor obsahující začátek Grubu a název bootovací položky dle libosti, v našem případě "Linux"
.
Už je Ti to jasnější?
1) Kdyz nainstalujes wydle a potom linux, bude GRUB chodit a pujde z nej bez problemu bootovat oboji
2) Kdyz nainstalujes linux a potom (preinstalujes) wydle, grub zdechne a je ho potreba ozivit z livecd. Pote bude zase fungovat oboji jako v pripade 1)
3) Cisla/pismena disku jsou pridelovana BIOSem podle poradi na radici, coz odpovida nejakemu fyzickemu rozlozeni (v jakem poradi jsou konektory na desce). Na detailech nezalezi, dulezite je ze to poradi ma byt pri kazdem bootu stejne. Lec, v dusledku pitomosti jez je reliktem DOSu, vetsina BIOSu nezavisle na radici nastavi disk ze ktereho se bootuje jako prvni (aby byl "C:" protoze genitalni dos to jinak nepobral). U externich radicu je to kapku slozitejsi, ale to pro jednoduchost pominme. Proste vec se ma tak, ze na vetsine PCcek, kdyz nabootujes z jineho disku muze se z hda stat hdb. To jen abys nebyl prekvapen, ze kdyz nabootujes z livecd muzou byt disky oznacene jinak. Kdyz budes bootovat vsechny systemy z stejnym zavadecem z jednoho disku (grub na /dev/hda) zadny zmatek nebude.
4) device.map je jen pomucka pro skriptik ktery preklada nazvy disku v linuxove konvenci na nazvy v hurdi konvenci kterym rozumi grub. Rozdil je spis kosmeticky (kanaly radice nejsou pismena ale cisla, cisluje se vzdy od nuly), hlavni zrada je v tom ze grub vychazi z toho co mu nakeca BIOS (vcetne zmeneho poradi viz vyse) protoze mu nic jineho nezbyva, zatimco linuxovy kernel je schopny informace z biosu zahodit a vymyslet si vlastni poradi podle toho co vycte primo z hardwaru, coz nemusi byt nutne totez (zalezi na konfiguraci jadra, schopnostech biosu, inteligenci ovladace a postaveni hvezd). Strucne receno - na device.map zapomen. Kdyz nebudes menit disky, nepotrebujes ho, kdyz disky prohodis, nepomuze ti. Uz jsem tu kdysi psal celkem obsahly elaborat jak ozivit a ovladat gruba, nebudu se opakovat.
5) V pripade obvykle nejistoty (kdo si ma pamatovat dve ruzny notace) napovi GRUB sam. Doplnovani tabem rika i typy filesystemu coz by na rozliseni wydli a linuxu mohlo stacit (NTFS je unknown). Kdyz nestaci, grub ma prikaz find
ktery vypise hezky v hurdi notaci disk kde nasel zadany soubor. Takze kdyz klasicky hledas kde je nainstalovany grub, staci nasledujici:
find /boot/grub/stage1
6) Bootovat linux z wydlackeho bootloaderu lze, je to ale kapku slozitejsi operace. Funguje to uplne stejne jako bootovani wydli z GRUBa, jen s tim rozdilem ze wydli zavadec neumi zretezeny zavadec natahnout sam, takze se mu musi bootsektor vyrobit rucne a milostpanovi podstrcit pod nos. Stavu kdy nejdou nabootovat wydle grubem nedosahnes, prinejhorsim preinstalace nebo prikazy fixboot
a fixmbr
v recovery konzoli vsechno prepisou a spravi (a znici GRUBa). Ale to je lamovina, kdyz vis co delat je lepsi ozivit GRUBa nez ozivovat wydli zavadec, ciste proto ze z gruba natahnes cokoliv, vcetne wydli, zatimco wydli zavadec je neskonale, nehorazne a neuveritelne debilni.
7) Z vyse uvedeneho vyplyva, dej gruba na /dev/hda (cis spise (hd0) jak tomu rika on) a wydle neres. Blbuntu ma dostatecne chytrej instalator aby to spravne nastavilo.
problem sem vyřešil podle http://wiki.ubuntu.cz/GRUB/Obnova a ve výsledku je to tak, že když bootuju z win disku tak mi naskoči win loader a když bootuju z kubuntu disku tak mi naskočí grub. časem je ještě vylepšim o možnost jit z win loaderu do kubuntu a naopak. Děkuji Vám za Vaše podměty a nástin výsledného řešení
Tiskni
Sdílej: