Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Ahoj, mam HP notebook s grafikou nvidia geforce 7400, s VGA vystupem. Chtel bych pripojit ext. monitor (HP...) 24' nativnim rozlisenim 1920x1200. Bohuzel se mi to absolutne nedari - ukazuje to nesmyslne znaky, blikani atd. Poradi nekdo jak to rozchodit? Chci mit funkcni jen ten externi monitor (zadny dual view nepotrebuji). Zkousel jsem i jine distribuce (KUBUNTU, Mandriva, Fedora 9... ) a na nicem jsem to nebyl schopen rozjet. Dekuji moc.
Milan
pozri aky driver pouzivas (grep -i driver /etc/X11/xorg.conf ) Ak tam mas iba nv tak si nainstaluj proprietarny nvidia driver. Potom ti pribudne nvidia settings polozka v menu a tam si to nastavis
xrandr --output VGA --mode 1920x1200
Také bojuji s externím VGA výstupem na notebooku (F9, F10).
Používám příkaz uvedený výše a před tím ještě zadávám:
xrandr --addmode VGA-0 1024x768
Pak mi to bez problémů funguje.
Používám externí monitor už na druhém notebooku a nikdy nebyl s žádnou distribucí problém. Je potřeba mít binární ovladače od nVidie - jsou v každé běžné distribuci. Pak už stačí spustit nvidia-settings jako root, naklikat si to v "X Server Display Configuration" a dát "Save to X configuration file".
Zapomněl sem dodat, že se ještě musí restartovat X server ctrl+alt+backspace, nebo se odhlásit a přihlásit. Ono to sice nějak funguje i bez restartu, ale občas to bylo dost podivné.
Tiskni
Sdílej: