Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Ahoj,
naistaloval jsem si 64bit kubuntu 8.10 (kde 4.1) a narazil jsem na "drobny" problem. Kdyz si pustím 2xEclipse (s velkyma projektama) a k tomu treba jeste xp v vmware (prirazeny maji 256 mb), tak se mi po case pouzivani zaplni pamet(2gb). Takze jsem rozsiril na 4gb, ale stane se to uplne stejne, akorat ze po delsim case. Nemam tam zadny applikace, ktere by vylozene sami od sebe leakovali(prinejmensim ne ve velkym (koukal jsem na to prez system monitor, takze jsem mozna neco minul)).
Jeste jedna poznamecka pokud si to dobre pamatuji, tak mi tyhle veci na 32bitovem kubuntu 8.10 nebo na WinXP behali i na tech puvodnich 2gb ram vcelku v pohode.
A k moji otazce : O kolik vic pameti zere 64bitovy OS ? Zere vic jen po startu ? Nebo zabira vic kazda applikace ? Nebo je problem nekde jidne (ze bych tam mohl mit nejaky mizerny knihovny ..... jedine zvlastni co tam mam je kdelibs a kdebase 4.1.3 (kvuli amaroku-kde4, ale ten uz je pryc))?
Nějak nechápu ? Však je to správné že linux použije všechnu RAM (80-90%) tak to má být - naco vám jinak bude RAM kterou nebudou programy využívat (potom jste ji koupil zbytečně moc).
Takže popiště konkrétní problém - aplikace se nespustí že nemají RAM, nebo je začne jádro zabíjet z nedostatku RAM ? Začne se zuřivě swapovat ?
Jinak 32b program na 64b může být o trochu pomalejší (ovšem zase se používají na 64b nové rychlejší CPU takže to nepoznáš) a 64b program na 64b CPU by měl být rychlejší. (Někdy to nemusí být pravda u speciálních případů.)
To ze by pouzil vsechnu pamet je ok (cache apod.), ale to ze si ukousne dalsi 2gb ze swapu uz tak ok neni. Nejde mi rychlost, kdyby totiz nezacal swapowat, tak by to bylo uplne v poradku..... Jde mi o to, jestli aplikace pod 64 bit linuxem zaberou vic nez pod 32bit., popr. jestli to jde nejak kvantifikovat.
Tiskni
Sdílej: