Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Vim ze me budete kamenovat, ale potreboval bych vedet jak udelat z normal usera roota (dva root pristupy pod jinym heslem)
Vim ze to neni extra bezpecne, ale proste bych to potreboval
Da se to nejak jednoduse provest?
Diky
Normálním postupem přidej dalšího uživatele a pak opatrně změň jeho UID v /etc/passwd
na 0.
Vim ze to neni extra bezpecne
Částečně dokonce naopak - někdy je dost důležité mít 2 uživatele root (typicky root a toor), heslo toho druhého je náhodně vygenerované, hodně dlouhé a uloženo v sejfu pro případ maléru (ztráta hesla toho prvního).
ale proste bych to potreboval
Zeptat se musím - sudo nestačí?
No já nevím. Když mám k serveru fyzický přístup, nepotřebuji znát heslo roota. Když se přihlašuji vzdáleně, používám klíče a heslo roota nepotřebuji taky. Pokud je disk zašifrovaný, heslo toora mi stejně nepomůže.
dekuji, toto vypada velmi jednoduse - proc to slovo opatrne ?
staci tedy nes:x:1000:1000:nes,,,:/home/nes:/bin/bash zmenit na nes:x:0:1000:nes,,,:/home/nes:/bin/bash nebo musim nes:x:0:0:nes,,,:/home/nes:/bin/bash ?
ted nevim cim presne je mysleno to sudo - ja si myslel ze to je kdyz se prihlasim za usera a pak dam "su" - pokud to tak je, pak mi to stejne pri ztratye hesla moc nepomuze...
Nejspíš proto, že při editaci souboru jako /etc/shadow
mohou mít i drobné překlepy nepříjemné následky. Jinak by mělo fungovat i
usermod -o -u 0 nes
Když do /etc/sudoers
přidáte řádek nes ALL=(ALL) ALL
, tak dostanete rootovskou konzoli pomocí sudo -i
a hesla uživatele nes. Z ní už potom heslo uživatele root změníte.
jak moc v tomto zalezi na mezerach?
Defaults env_reset
# Host alias specification
# User alias specification
# Cmnd alias specification
# User privilege specification
root ALL=(ALL) ALL //tento radek tam uz byl
user1blablabla ALL=(ALL) ALL //tento jsem pridal
jedna se mi o to, zda musi byt za userem 4 mezery jako za rootem, nebo zda to musi byt nejak specialne pod sebou... - nerad bych tim neco pokazil - uz zase vidim jak ficim kilaky za pc a opravuju to rucne :D
Tam je IMHO spíš TAB. Sudoers by se měl upravovat zásadně příkazem visudo
z rootovské konzole. To by si mělo zkontrolovat syntaxi před uložením souboru.
Tiskni
Sdílej: