Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Zdravím všechny,
Mám Lenovo Thinkpad R61i s grafický čipem Intel X3100. Na Ubuntu 8.04 mi jelo vše v ovladači OK, sem tam teda nešly některé hry a padal x-server když jsem chtlě pustit cokoliv grafického přes wine, ale bylo to v pořádku. Přešel jsem na Archlinux a ovladače ok, až před pár dny přišly aktualizace s balíčky xf86-video-intel 2.4.1 a s nimi spojená mesa a intel-dri. Od té doby mi FOF kompletně zasekne pc, minimálně polovina her co mám se mi trhá tak že se nedají hrát (warsow, astromenace, scourge) a u některých her mi spadlo fps na hranici hratelnosti (UrT). Problém s wine tam je stále. Taky se mi zdá že mám obsazeno mnohem více ram než dřív. Některé hry (např. boswar :D) si vemou dokonce ramku celou a stejně se trhají. Koukal jsem na stránky Intelu a zjistil že už jsou hotové ovladače 2.5, stáhl jsem zdrojové kódy a zkompiloval. Problémy byly stejné. Stáhl jsem zdrojáky z Ubuntu II, zkompiloval a problémy byly stejné (je tam stejná verze jako v Archlinuxu). Na ovladačích z git jsem ani nerozjel akceleraci. Zkusil jsem rekompilovat xf86-video-intel a libdrm verze co byly v Ubuntu 8.04, ale to už nejelo, nejspíš problémy se závislostmi na starém xorgu.
Dnes jsem podal bugreport zde: http://bugs.freedesktop.org/show_bug.cgi?id=19041
Nemá pro mě prosím někdo nějakou radu? Rád bych zase normálně používal své PC :).
Předem děkuji
zkus v xorg.conf přídat do sekce ke grafické kartě
Option "AccelMethod" "XAA"
To už jsem udělal, to nepomáhá. Na HH to všechno bylo v pohodě, tak jsem přemejšlel že bych stáhnul staré drivery, ale potřeboval bych asi downgradovat mnhoem víc věcí. Asi intel-dri, xf86-video-intel mesu a v neposlední řadě taky xorg... ach jo, nenávidím Intel :'-(.
Problem je viac-menej v tom, ze nove intel ovladace ocakavaju uz podporu GEM v jadre(a ta ma byt v jadre 2.6.28, ktore ako pozeram nedavno vyslo, takze sa asi oplati pockat) a ked ju nepouzivaju, tak stracaju celkom dost svojej "sily".
Tak potom jedine skusit git-snapshoty(viz http://www.abclinuxu.cz/zpravicky/linux-2.6.28/diskuse#22 ).
V driverech Intel je tolik bugů, až je z toho jednomu zle. Kdysi jsem nějaké hlásil, ale už jsem to vzdal. Podle mě to nikdo neopraví.
Jeden naprosto jasný odlet celého systému získáte takto:
Systém se dostane do natolik nekonzistentního stavu, že použití SSH je pouhý sen a Magic SysRq taktéž nefunguje. V ojedinělých případech to odnese pouze X server a zbytek systému funguje, ale grafický chipset už se nijak zprovoznit nedá, dokonce ani pro textový terminál. Nezbývá nic jiného než přes SSH provést restart. (A to je pořád ještě ten nejlepší případ.)
Teď si asi každý řekne: No to je v pohodě, stačí nepouštět takhle blbě video... Nicméně přesně stejný průšvih s totálním zatuhnutím systému čeká každého, kdo chce ukončit X server a má zapnutý pouze externí monitor. V tom okamžiku je dokonce jedno, zda je obraz otočený vodorovně nebo svisle. Prostě odletí celý systém tak, že ani Magic SysRq nic nezmůže.
Situaci se snažím brát pozitivně. Stačí nepouštět video, když je externí display otočený svisle. A před každým vypnutím stačí (automaticky) spustit xrandr --output LVDS --auto
. Pak je všechno v pohodě.
Ještě nedávno se klidně odporoučel celý systém jen kvůli vykreslování grafů v R. Naštěstí se tento průšvih už vyřešil, pokud vím.
Kdykoliv slyším někoho nadávat na ATI nebo NVidii a kdykoliv se dočtu, že Intel je ten správný bezproblémový chipset, směju se nad tím nesmyslem od ucha k uchu. To je podobný nemsysl jako tvrdit, že Atheros je bezproblémový WiFi chipset. Možná je. Ale driver, který mi odstřelí systém, dělá i z nejlepšího hardware zdroj vzteku. Právě tohle má WiFi chipset Atheros společné s grafickým chipsetem Intel.
Tiskni
Sdílej: