Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Nema smysl. Staci si vyjet z bugzilly bttv bugy open i close a zbeznym pohledem koukam sem tam neco fixnute a nadpolovicni vetsina oopsu u stejneho chipsetu je insufficitent rejected. Zrejme nekdo u ATI (AMD) rozhodl, ze se tim nebudou zabyvat, ze je to hardware mimo support window, tak ty bugy programove nekdo na zaklade toho sabotuje.
Rozhodne nemam strach, ze by se o problemu nevedelo.
Hero of the year.
minimalne 4 roky stary data corruption se povaluje v kernelu a nikoho to nezajima :) ze by duvod, proc zadna ze stable distribuci nedodava mencoder a mplayer?
http://lists.mplayerhq.hu/pipermail/mplayer-dev-eng/2005-December/039271.html
Ve 2.6.27 a prvnich rc 2.6.28 byla chyba, ktera zpusobovala, ze pri readdir byly nektere polozky vraceny dvakrat. Nektere programy to ignorovaly a jine s tim mely problem. Ve 2.6.28 a tusim i v 2.6.27.10 je to opravene.
Jaký je vlastně reálný přínos ext4 oproti ext3?
To vypadá zajímavě, díky. Asi vyzkouším na notebooku, až se kernel 28 dostane do Archu.
Kdyby se líp bránil defragmentaci, tak by asi o něj takový zájem nebyl, protože to v pohodě zvládne i fat32.
U SLC ne. Ale co MLC?
Musí se přečíst/zapsat vždycky celej blok dat?
No co jsem se zatím (ne moc do hloubky) zajímal o SSD, tak ext4 asi nebude nejvhodnější filesystém na něj (kvůli žurnálu).
To by mě zajímalo, čím nahradí žurnál u SSD disků. Něco k udržení konzistence dat tam být musí.
A nemusí se to taky nějak zapisovat na disk? Protože mně připadá jako jediná možnost snížení opotřebení ukládání žurnálu/čehokoliv_s_podobnou_funcí rovnou k ukládaným datům, pak by ale kontrola integrity nejspíš trvala o dost déle, protože by se musel procházet celý strom/cokoliv_jiného_podle_implementace.
Jasně, zvlášť když v Debianu není ještě ani 2.6.27...
Je to to samé, ten patch, tedy to, co je teď v novém jádře, je podpora v ATA/SATA subsystému (nebo jak se tomu nadává) pro parkování hlaviček disku.
Než jsem vyladil treshold, tak je pravda, že při venkovním pochodu jsem si MP3ek moc neužil :D
Prý tam má být driver pro mojí TV, so let's go compiling! :-P
P.eS.: Jestli to půjde, tak budu mít vše out-of-box s Linuxem
Zkousel jsi server 1.6? Mela by tam byt o dost rychlejsi EXA (prepracovani nejakeho seznamu na pole (konstantni cas) a snad i glyphcache).
Jů, tak to se taky těším, já mám X3100 a se stávajícími ovladači mi dost často shodí celý kernel.
To zni skvele. Ja snad upgraduju na JJ uz ted.
Tiskni
Sdílej: