Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Mám síť se serverem kde běží Samba se společným úložištěm dat s přístupem pro každého bez omezení. Síť je připojena do internetu routerem Edimax síťovým kabelem do sítě poskytovatele internetu. Potřebuji nějak zamezit přístup na Sambu z internetu ale nijak neomezit práva ve vnitřní síti.
Jako první mě napadl firewall ale na routeru jsem nenašel kde zakázat porty 137,138,139 a 445 které jsem dohledal jako porty pro Sambu a taky netuším jestli by to stačilo. Mohl by mě někdo nakopnout nějakým použitelným směrem pokud možno v češtině.
Pokud nemáte na PC nějaké služby které potřebujete používat z internetu zablokujte všechno.
Určitě to ten router umí - jednoduché firewaly jsou snad ve všech routerech. (Mrkněte do návodu, případně prozraďte typ routeru.)
Typ je edimax BR6104K. V administraci je zapnutí firewalu a to mám ale nerozumím dalším nastavením v podmenu
Access Control
URL Blocking
DoS
DMZ
K serveru ani k síti nepotřebuji z internetu přistupovat vůbec, jen potřebuji používat zevnitř sítě přístup k aktivnímu FTP na jiném serveru na netu.
V NAT, ALG setings zaškrtněte ftp. Firewall nemusíš používat pokud tam máš nat a nemáš povolené nějaké porty pro forward do lan.
Access Control -> povolí či zakáže pro urcité IP určité porty (prostě nastavení pravidel firewalu).
URL Blocking -> zablokuje určitou URL pokud tam zadáte třeba abclinuxu tak se sem na tento portál už nepodíváte.
DoS -> typy utoků povolí jejich detekci a ochranu před nimi (třeba ping z internetu)
DMZ -> demilitarizovaná zona jakou IP počítače tu zadáte tak ten PC bude přístupný jak z internetu z veřejné IP tak i z LAN pod lokální IP (prostě jako by jsi všechny porty z té veřejné IP co jsi dostal byly přesměrovány na lokální PC)
Jinak koukněte na CD tam je podrobnější návod než ten tištěný na pár stranách.
Tak sem v Access Control zkusil zakázat porty 137,138,139, 445 a zatím všechno chodí. CD právě k tomu nemám a přesnější návod jsem vygooglil jen anglicky což je moje slabá stránka a se špatnou znalostí síťování je to skoro katastrofa .
nebo nastav v sambě síť, se kterou je povolená komunikace.
Zdar Max
To by mě zajímalo. Jak by se to dalo provést když mám na routeru nat tak IP toho routeru je v síti kterou potřebuju mít povolenou. Nebyl by na ukázku kousek konfiguráku Samby kde povolím přístup jen z určených třeba pěti IP?
hosts allow = 192.168.0.5 192.168.0.6 192.168.0.9Pro rozsahy :
hosts allow = 192.168.0.Nebo pokud máš moc IP, které potřebuješ povolit, tak bych udělal opak, povolil jeden rozsah a v něm zakázel jednu IP, v našem případě IP toho routeru, tj :
... hosts allow = 192.168.0. localhost hosts deny = 192.168.0.1 ...Snad by to takto mělo fachčit.
Tiskni
Sdílej: