Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Byla vydána (𝕏) nová verze 2025.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení na blogu.
Dánské ministerstvo pro digitální záležitosti má v plánu přejít na Linux a LibreOffice [It's FOSS News].
V úterý Google vydal Android 16. Zdrojové kódy jsou k dispozici na AOSP (Android Open Source Project). Chybí (zatím?) ale zdrojové kódy specifické pro telefony Pixel od Googlu. Projekty jako CalyxOS a GrapheneOS řeší, jak tyto telefony nadále podporovat. Nejistá je podpora budoucích Pixelů. Souvisí to s hrozícím rozdělením Googlu (Google, Chrome, Android)?
Byla vydána (𝕏) květnová aktualizace aneb nová verze 1.101 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.101 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
V Brně na FIT VUT probíhá třídenní open source komunitní konference DevConf.CZ 2025. Vstup je zdarma, nutná je ale registrace. Na programu je celá řada zajímavých přednášek, lightning talků, meetupů a workshopů. Přednášky lze sledovat i online na YouTube kanálu konference. Aktuální dění lze sledovat na Matrixu, 𝕏 nebo Mastodonu.
Vyloučení technologií, které by mohly představovat bezpečnostní riziko pro stát, má umožnit zákon o kybernetické bezpečnosti, který včera Senát schválil spolu s novelami navazujících právních předpisů. Norma, kterou nyní dostane k podpisu prezident, počítá rovněž s prověřováním dodavatelů technologií pro stát. Normy mají nabýt účinnosti od třetího měsíce po jejich vyhlášení ve Sbírce zákonů.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.6.
Po Red Hat Enterprise Linuxu a AlmaLinuxu byl v nové stabilní verzi 10.0 vydán také Rocky Linux. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Bylo vydáno Eclipse IDE 2025-06 aneb Eclipse 4.36. Představení novinek tohoto integrovaného vývojového prostředí také na YouTube.
DD, mam Ubuntu a chtel bych v nem udelat kopii (jineho) 60GB disku 60GB. Disk je rozdeleny na C a D. Na C jsou WINxp a na D jsou data. Kopii bych rad udelal na vetsi disk, asi 250 GB. Jak tohle nejlip udelat na PC, kde mam jen Ubuntu?
Dobrý den,
pro tyto účely doporučím ghost - umí klonovat jak partition tak celý disk.
Můžete zkusit hledat například Hirens Boot CD, kde je obsažen
A neco vylozene pro Linux neni? Myslim tim, nejaky program, ktery pustim primo pod mym Ubuntu... (kopirovany disk je NTFS)
Myslíte to přímo za běhu OS? S tím zkušenost pod linuxem přímo bohužel nemám - avšak pokud vám jde vysloveně o věrnou kopii disku, nemusí vám toto vadit. Je to bootovací disk, který vytvoří spolehlivý image dle vašeho přání (má to více nastavení a možností jak kopii udělat), a to nezávisle na vámi nainstalovaném OS.
možná vyzkoušejte
http://linux.derkeiler.com/Newsgroups/alt.os.linux.suse/2006-01/msg01621.html
pokud jde o vernou kopii disku, tak je mozne pouzit dd (viz. man dd) a ten by v ubuntu mel byt...
Pro co to má sloužit ?
Jako kopie systému pro další počítače? /stejné počítače s stejným OS i SW atd../
Jako inkrementální záloha? /Co je to Inkrementální
Jako občasná záloha .... atd..
dd
z jednoho disku na druhý... např.:
dd if=/dev/sda of=/dev/sdb bs=4096
Dle mého se "dd" hodí jen na něco , proto se ptám k čemu to ....
navíc už vidím jak se nedočká konce pokud použije tvůj výše uvedený postup. Proč ? To snad zrovna tobě nebudu vysvětlovat.
Nějak nechápu to s tím nedočkáním konceTipuji: chybejici pismenko k v parametru
bs
? man dd: noerror continue after read errors
Nejdriv bych chtel podekovat za to, jak se diskuze rozjela Opravdu chci prejit na vetsi disk v notebooku kamarada, ktery ma (jak uz jsem psal) NTFS a WinXP. Ja mam jako jediny system Ubuntu. Oba jeho disky chci pripojit k sobe do PC a vytvorit kopii. Jen se bojim toho NTFS a toho, ze je je rozdeleny. Nevim, jak bude vypadat vysledek, co se tyce velikosti oblasti. Moje domnenka je takova, ze se obe partition vytvori ve stejne velikosti jako na zdrojovem disku a ja je pak treba pomoci gParted zvetsim??? Nebo se pletu?
dd if=/dev/hda1 of=/dev/hdb1 conv=noerrorNebo použít dd_rescue :
dd_rescue if=/dev/hda1 of=/dev/hdb1Další možnost je cat, ale to moc nedoporučuji :
cat /dev/hda1 /dev/hdb1Nebo třeba něco pro win : norton ghost, nebo asi jeden z nejlepších acronis (trial verze plně dostačuje a umí zálohovat systém za běhu)
cat /dev/hda1 > /dev/hdb1Zdar Max
Maxi dekuju. Jestli to dobre chapu, tak musim kopirovat kazdou partition zvlast (napr. hda1 misto celeho hda...)?
Nemusíš.
Ovšem pomocí dd uděláš přesnou kopii, takže pokud je ten nový disk větší tak zbytek místa bude nevyužit a potom tam pomocí fdisku buď můžeš vytvořit další oddíl, případně pomocí jiných nástrojů rozšířit ten poslední.
chkdsk /F2) V linuxu pomocí programu "fdisk", nebo "cfdisk" zvětšíme danou partition na požadovanou velikost (resp. smazáme starou a vytvoříme novou, větší, ale zachováme stejné ID, bacha, aby nebyla označena jako linux apod., to by nám win asi nenajely).
partprobe /dev/hda4) pomocí utilitky z ntfsprogs zvětšíme ntfs na požadovanou velikost, která musí být stejná, nebo menší, jak námi vytvořený oddíl. Když bude větší, nežli náš oddíl, zboříme si filesystém. Osobně si filesystém zvětšuji na velikost oddílu mínus pár MiB, abych měl jistotu, že opravdu nepřesáhnu velikost partition. Nu a posledním příkazem tedy jest (pro zvětšení partition na 200GiB):
ntfsresize -s 200G /dev/hda1Tento postup jsem dělal asi 5x a vždy se povedlo a nepřišel jsem o data.
Tiskni
Sdílej: