3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Docela se mi zalíbila myšlenka rychlejšího systému optimalizovaného pro architekturu i686 na úkor podpory starších. Zatím jsem našel pouze ArchLinux, který je takto postaven. Existují i další distra na stejném principu?
Ještě jsem zapoměl dodat, že bych chtěl optimalizaci pro i686, ale při zachování jednoduchosti, zejména v konfiguraci.
I já přispěju svou troškou do mlýna. Arch Linux a Gentoo nejsou jedinými distribucemi, které jsou optimalizované pro i686. Já používám distribuci Frugalware, a jsem dlouhodobě velice spokojen.
Je to distribuce vycházející hlavně ze Slackware a používá ke správě software pacmana Arch Linuxu. Více v mojem blogu nebo na http://www.frugalware.hostend.eu/.
Nejsou ty balíčky pro Frugalware nějaké starší a málo updatované? Od dob tvého blogového zápisu je nyní počet balíčků stále stejný. A je tam třeba jen dvojkový GIMP a OpenOffice.
Ale kdeže. Asi si špatně četl. Záleží na tom, jakou větev software si uživatel zvolí (další výhoda Frugalware). Jestli větev stable (číslovaná stabilní vydání), nebo větev current, která je velice aktuální a nové balíčky přibývají ve větvi current a s každým novým stabilním vydáním.
Takže já mám trojkové OpenOffice a i nový GIMP. Je jen trochu škoda, že se na Frugalware trochu zapomíná, protože je to podle mého soudu dobrá distribuce. Takže si se s tou zastaralostí a malým počtem balíčků dost spletl.
No nemusíš stahovat 14 CD, ani DVD. Postačí zcela jedno CD. Pokud znáš pacmana (jakože určitě dobře znáš), tak budeš jako doma a zbytek si postahuješ z netu.
Jako dobrou instalační metodu bych doporučil USB installer, či spíše ještě lépe utilitu UNetbootin, která se mi jeví jako nejpohodlnější řešení. V UNetbootin je i Frugalware, a můžeš si vybrat ze všech větví software. Stejně jako v Arch Linuxu je ale nejlepší nejdříve nainstalovat "base" systém a další software už tahat z netu.
Tak jsem nainstaloval, ale po bootu, když se asi chtěji spustit xka, zčerná obrazovka a nic. No jo, už to není tak jednoduché jak se zdálo. Jakým parametrem v GRUBU se dostanu do konzole?
Tiskni
Sdílej: