Bylo rozhodnuto, že nejnovější Linux 6.12 je jádrem s prodlouženou upstream podporou (LTS). Ta je aktuálně plánována do prosince 2026. LTS jader je aktuálně šest: 5.4, 5.10, 5.15, 6.1, 6.6 a 6.12.
Byla vydána nová stabilní verze 3.21.0, tj. první z nové řady 3.21, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou počáteční podporu architektury Loongson LoongArch64.
Hodnota Bitcoinu, decentralizované kryptoměny překonala 100 000 dolarů (2 390 000 korun).
Hurl byl vydán ve verzi 6.0.0. Hurl je nástroj běžící v příkazovém řádku, který spouští HTTP požadavky definované v textovém souboru.
Výsledek hlasování: Výchozím grafickým motivem Debianu 13 aneb Trixie bude Ceratopsian.
Rodina jednodeskových počítačů Orange Pi se rozrostla (𝕏) o Orange Pi 5 Ultra.
Mobilní Datovka, tj. svobodná aplikace pro přístup k datovým schránkám pro zařízení s operačním systémem iOS a Android, byla vydána v nové verzi 2.2.0. Nově lze nastavit vlastní obrázky pro jednotlivé datové schránky pro jejich lepší identifikaci v seznamu schránek. Přidán byl editor vnitřních nastavení aplikace, který slouží jako přehled všech hodnot, které aplikace udržuje.
Společnost DuckDuckGo stojící za stejnojmenným vyhledávačem letos věnovala 1,1 milionu dolarů na podporu digitálních práv, online soukromí a lepšího internetového ekosystému. Peníze byly rozděleny mezi Electronic Frontier Foundation (EFF), Public Knowledge, ARTICLE 19, Demand Progress, European Digital Rights (EDRi), Fight for the Future, The Markup, OpenMedia, Restore the Fourth, Signal, Surveillance Technology Oversight
… více »LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), byl vydán ve verzi 1.2.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Vypíchnut je import knihoven KiCadu. Zdrojové kódy LibrePCB jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Docela se mi zalíbila myšlenka rychlejšího systému optimalizovaného pro architekturu i686 na úkor podpory starších. Zatím jsem našel pouze ArchLinux, který je takto postaven. Existují i další distra na stejném principu?
Ještě jsem zapoměl dodat, že bych chtěl optimalizaci pro i686, ale při zachování jednoduchosti, zejména v konfiguraci.
I já přispěju svou troškou do mlýna. Arch Linux a Gentoo nejsou jedinými distribucemi, které jsou optimalizované pro i686. Já používám distribuci Frugalware, a jsem dlouhodobě velice spokojen.
Je to distribuce vycházející hlavně ze Slackware a používá ke správě software pacmana Arch Linuxu. Více v mojem blogu nebo na http://www.frugalware.hostend.eu/.
Nejsou ty balíčky pro Frugalware nějaké starší a málo updatované? Od dob tvého blogového zápisu je nyní počet balíčků stále stejný. A je tam třeba jen dvojkový GIMP a OpenOffice.
Ale kdeže. Asi si špatně četl. Záleží na tom, jakou větev software si uživatel zvolí (další výhoda Frugalware). Jestli větev stable (číslovaná stabilní vydání), nebo větev current, která je velice aktuální a nové balíčky přibývají ve větvi current a s každým novým stabilním vydáním.
Takže já mám trojkové OpenOffice a i nový GIMP. Je jen trochu škoda, že se na Frugalware trochu zapomíná, protože je to podle mého soudu dobrá distribuce. Takže si se s tou zastaralostí a malým počtem balíčků dost spletl.
No nemusíš stahovat 14 CD, ani DVD. Postačí zcela jedno CD. Pokud znáš pacmana (jakože určitě dobře znáš), tak budeš jako doma a zbytek si postahuješ z netu.
Jako dobrou instalační metodu bych doporučil USB installer, či spíše ještě lépe utilitu UNetbootin, která se mi jeví jako nejpohodlnější řešení. V UNetbootin je i Frugalware, a můžeš si vybrat ze všech větví software. Stejně jako v Arch Linuxu je ale nejlepší nejdříve nainstalovat "base" systém a další software už tahat z netu.
Tak jsem nainstaloval, ale po bootu, když se asi chtěji spustit xka, zčerná obrazovka a nic. No jo, už to není tak jednoduché jak se zdálo. Jakým parametrem v GRUBU se dostanu do konzole?
Tiskni Sdílej: