David Tschumperlé v obšírném článku se spoustou náhledů shrnuje vývoj multiplatformního svobodného frameworku pro zpracování obrazu G'MIC (GREYC's Magic for Image Computing, Wikipedie) za poslední rok a půl.
Vývojáři postmarketOS vydali verzi 23.06 tohoto před šesti lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell, Phosh, Plasma a Sxmo. Aktuálně podporovaných zařízení je 30.
Byla vydána distribuce openSUSE Leap verze 15.5 (poznámky k vydání). Jde o konzervativní distribuci odpovídající komerčnímu SUSE Linux Enterprise 15, nyní Service Pack 5. Mělo jít o poslední aktualizaci Leap v současné podobě před přechodem na Adaptable Linux Platform s „neměnným“ základem, ale padlo rozhodnutí, že v roce 2024 ještě vyjde Leap 15.6 s podporou do konce roku 2025.
Alyssa Rosenzweig v příspěvku na blogu oznámila, že Asahi Linux už zvládá OpenGL 3.1. Dokončuje se podpora OpenGL ES 3.1. Dalším krokem bude Vulkan 1.0.
Intel nedávno představil a pod licencí SIL Open Font License (OFL) na GitHubu zveřejnil font Intel One Mono. Font je určen především pro zobrazování textu v emulátorech terminálu a vývojových prostředích (Přehled fontů s pevnou šířkou).
Na redditu byly publikovány zajímavé QR kódy vygenerované pomocí Stable Diffusion. Přehled použitého softwaru v článku na Ars Technica.
Byl vydán Mozilla Firefox 114.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Nově jsou také na Linuxu podporovány USB FIDO2/WebAuthn bezpečnostní klíče. WebTransport je ve výchozím stavu povolen. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 114 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána červnová aktualizace aneb verze 2023.06-1 linuxové distribuce OSMC (Open Source Media Center). Z novinek lze zdůraznit povýšení verze multimediálního centra Kodi na 20. Na léto je plánováno představení nového vlajkového zařízení Vero, jež nahradí Vero 4K +.
Už zítra 7. června od 17 hodin proběhne SUSE Czech Open House 2023 aneb den otevřených dveří pražské pobočky SUSE. Těšit se lze na komentovanou prohlídku nebo přednášku o spotřebě procesorů.
Na vývojářské konferenci Applu WWDC23 byla představena řada novinek (cz): brýle Apple Vision Pro, MacBook Air 15” s čipem M2, Mac Studio s čipem M2 Max nebo M2 Ultra, Mac Pro s čipem M2 Ultra, iOS 17, iPadOS 17, macOS Sonoma, watchOS 10, …
Docela se mi zalíbila myšlenka rychlejšího systému optimalizovaného pro architekturu i686 na úkor podpory starších. Zatím jsem našel pouze ArchLinux, který je takto postaven. Existují i další distra na stejném principu?
Ještě jsem zapoměl dodat, že bych chtěl optimalizaci pro i686, ale při zachování jednoduchosti, zejména v konfiguraci.
I já přispěju svou troškou do mlýna. Arch Linux a Gentoo nejsou jedinými distribucemi, které jsou optimalizované pro i686. Já používám distribuci Frugalware, a jsem dlouhodobě velice spokojen.
Je to distribuce vycházející hlavně ze Slackware a používá ke správě software pacmana Arch Linuxu. Více v mojem blogu nebo na http://www.frugalware.hostend.eu/.
Nejsou ty balíčky pro Frugalware nějaké starší a málo updatované? Od dob tvého blogového zápisu je nyní počet balíčků stále stejný. A je tam třeba jen dvojkový GIMP a OpenOffice.
Ale kdeže. Asi si špatně četl. Záleží na tom, jakou větev software si uživatel zvolí (další výhoda Frugalware). Jestli větev stable (číslovaná stabilní vydání), nebo větev current, která je velice aktuální a nové balíčky přibývají ve větvi current a s každým novým stabilním vydáním.
Takže já mám trojkové OpenOffice a i nový GIMP. Je jen trochu škoda, že se na Frugalware trochu zapomíná, protože je to podle mého soudu dobrá distribuce. Takže si se s tou zastaralostí a malým počtem balíčků dost spletl.
No nemusíš stahovat 14 CD, ani DVD. Postačí zcela jedno CD. Pokud znáš pacmana (jakože určitě dobře znáš), tak budeš jako doma a zbytek si postahuješ z netu.
Jako dobrou instalační metodu bych doporučil USB installer, či spíše ještě lépe utilitu UNetbootin, která se mi jeví jako nejpohodlnější řešení. V UNetbootin je i Frugalware, a můžeš si vybrat ze všech větví software. Stejně jako v Arch Linuxu je ale nejlepší nejdříve nainstalovat "base" systém a další software už tahat z netu.
Tak jsem nainstaloval, ale po bootu, když se asi chtěji spustit xka, zčerná obrazovka a nic. No jo, už to není tak jednoduché jak se zdálo. Jakým parametrem v GRUBU se dostanu do konzole?
Tiskni
Sdílej: