Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Mám alsu zkompilovanou v kernelu včetně ovladače karty (hda intel). Po naběhnutí kernelu se vše tváří v pořádku.
$ cat /proc/asound/cards
0 [Intel ]: HDA-Intel - HDA Intel
HDA Intel at 0x9f300000 irq 22
Až na to, že neexistuje adresář /dev/snd se vše tváří v pořádku. Tak tedy nainstaluju alsa-utils ale dál:
$ /etc/init.d/alsasound start
* Loading ALSA modules... [ ok ]
* Restoring Mixer Levels...
* No mixer config in /var/lib/alsa/asound.state, you have to unmute your card! [ ok ]
$ /etc/init.d/alsasound stop
* Storing ALSA Mixer Levels...
alsactl: save_state:1513: No soundcards found...
* Error saving levels. [ !! ]
* Killing processes using ALSA...
ALSA lib seq_hw.c:457:(snd_seq_hw_open) open /dev/snd/seq failed: není souborem ani adresářem
can't open sequencer [ ok ]
* Unloading ALSA modules... [ ok ]
$ alsamixer
alsamixer: function snd_ctl_open failed for default: No such file or directory
Ještě doplním verze:
Myslím, že v jádru by mělo být vše v pořádku. Posuď sám. Pokud chybí nějaká relevantní položka, tak doplním.
<*> Sound card support --->
<*> Advanced Linux Sound Architecture --->
<*> Sequencer support
<*> Sequencer dummy client
<*> OSS Mixer API
<*> OSS PCM (digital audio) API
[*] OSS PCM (digital audio) API - Include plugin system
[*] OSS Sequencer API
[*] Dynamic device file minor numbers
[*] Support old ALSA API
[*] Verbose procfs contents
[ ] Verbose printk
[ ] Debug
[ ] Generic sound devices --->
[*] PCI sound devices --->
<*> Intel HD Audio
[*] Build hwdep interface for HD-audio driver
[ ] Support digital beep via input layer
[*] Build Realtek HD-audio codec support
[*] Build Analog Device HD-audio codec support
[*] Build IDT/Sigmatel HD-audio codec support
[*] Build VIA HD-audio codec support
[*] Build ATI HDMI HD-audio codec support
[*] Build NVIDIA HDMI HD-audio codec support
[*] Build Conexant HD-audio codec support
[*] Build C-Media HD-audio codec support
[*] Build Silicon Labs 3054 HD-modem codec support
[*] Enable generic HD-audio codec parser
[ ] Aggressive power-saving on HD-audio
[ ] USB sound devices --->
[ ] PCMCIA sound devices --->
< > ALSA for SoC audio support --->
< > Open Sound System (DEPRECATED) --->
Gentoo by malo mat alsu kompilovanu ako moduly <M> nie in-kernel<*>. Vid http://www.gentoo.org/doc/en/alsa-guide.xml ,
cast Configuring the kernel.
To nemá vliv. A to, že to je v manuálu neznamená, že to tak musí být.
To by som netvrdil. Je vela vlakien v gentoo forums, ktore su vyriesene vdaka rekompilacii kernela s modulmi alsy. Byvaly developer gentoo Flameeyes napisal:
"Never build ALSA drivers statically in kernel, even if you use in-kernel drivers, use modules".
alsaconf nic?
Tiskni
Sdílej: