Svobodná historická realtimová strategie 0 A.D. (Wikipedie) byla vydána ve verzi 28 (0.28.0). Její kódový název je Boiorix. Představení novinek v poznámkách k vydání. Ke stažení také na Flathubu a Snapcraftu.
Multimediální server a user space API PipeWire (Wikipedie) poskytující PulseAudio, JACK, ALSA a GStreamer rozhraní byl vydán ve verzi 1.6.0 (Bluesky). Přehled novinek na GitLabu.
UBports, nadace a komunita kolem Ubuntu pro telefony a tablety Ubuntu Touch, vydala Ubuntu Touch 24.04-1.2 a 20.04 OTA-12.
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová stabilní verze 2.0 otevřeného operačního systému pro chytré hodinky AsteroidOS (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení o vydání a na YouTube.
WoWee je open-source klient pro MMORPG hru World of Warcraft, kompatibilní se základní verzí a rozšířeními The Burning Crusade a Wrath of the Lich King. Klient je napsaný v C++ a využívá vlastní OpenGL renderer, pro provoz vyžaduje modely, grafiku, hudbu, zvuky a další assety z originální kopie hry od Blizzardu. Zdrojový kód je na GitHubu, dostupný pod licencí MIT.
Byl představen ICT Supply Chain Security Toolbox, společný nezávazný rámec EU pro posuzování a snižování kybernetických bezpečnostních rizik v ICT dodavatelských řetězcích. Toolbox identifikuje možné rizikové scénáře ovlivňující ICT dodavatelské řetězce a na jejich podkladě nabízí koordinovaná doporučení k hodnocení a mitigaci rizik. Doporučení se dotýkají mj. podpory multi-vendor strategií a snižování závislostí na vysoce
… více »Nizozemský ministr obrany Gijs Tuinman prohlásil, že je možné stíhací letouny F-35 'jailbreaknout stejně jako iPhony', tedy upravit jejich software bez souhlasu USA nebo spolupráce s výrobcem Lockheed Martin. Tento výrok zazněl v rozhovoru na BNR Nieuwsradio, kde Tuinman naznačil, že evropské země by mohly potřebovat větší nezávislost na americké technologii. Jak by bylo jailbreak možné technicky provést pan ministr nijak nespecifikoval, nicméně je známé, že izraelské letectvo ve svých modifikovaných stíhačkách F-35 používá vlastní software.
Nové číslo časopisu Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 162 (pdf).
Sdružení CZ.NIC, správce české národní domény, zveřejnilo Domain Report za rok 2025 s klíčovými daty o vývoji domény .CZ. Na konci roku 2025 bylo v registru české národní domény celkem 1 515 860 s koncovkou .CZ. Průměrně bylo měsíčně zaregistrováno 16 222 domén, přičemž nejvíce registrací proběhlo v lednu (18 722) a nejméně pak v červnu (14 559). Podíl domén zabezpečených pomocí technologie DNSSEC se po několika letech stagnace výrazně
… více »Google představil telefon Pixel 10a. S funkci Satelitní SOS, která vás spojí se záchrannými složkami i v místech bez signálu Wi-Fi nebo mobilní sítě. Cena telefonu je od 13 290 Kč.
Omlouvám se za dotaz na téma, které se tu řešilo už mockrát. Pročítám se tím už asi hodinu, ale zatím pořád nic.
Na serveru (adresa 192.168.1.99) v /etc/exports mám /home/pepa 192.168.1.101(rw)
, na klientu (adresa 192.168.1.101) mi příkaz "mount -t nfs 192.168.1.99:/home/pepa /mnt/pepa" nebo připojení pomocí "fstab" dá hlášení
mount: wrong fs type, bad option, bad superblock on 192.168.1.99:/home/pepa
missing codepage or helper program, or other error
(for several filesystems (e.g. nfs, cifs) you might
need a /sbin/mount.<type> helper program)
In some cases useful info is found in syslog - try
dmesg | tail or so
Na obou strojích mám nainstalováno nfs-common a nfs-user-server, Program "rpcinfo -p" hlásí na obou strojích
program verz proto port
100000 2 tcp 111 portmapper
100000 2 udp 111 portmapper
100024 1 udp 1192 status
100024 1 tcp 2661 status
100003 2 udp 2049 nfs
100003 2 tcp 2049 nfs
100005 1 udp 908 mountd
100005 2 udp 908 mountd
100005 1 tcp 909 mountd
100005 2 tcp 909 mountd
s rozdílnými čísly portů u "status" a "mountd" a "showmount -e 192.168.1.99" na klientovi
Export list for 192.168.1.99: /home/pepa 192.168.1.101
Podle toho bych soudil, že je vše v pořádku, ale připojování adresáře nefunguje. V "dmesg" se žádné nové hlášení neobjevuje.
V čem by mohl být ještě problém? Jen podotýkám, že připojování přes sambu funguje.
Jirka
Ahoj,
podle vypsané chyby by mohl být problém v chybějícím mount helperu - binárce /sbin/mount.nfs . Ověř, že je skutečně k dispozice a není nakopnutá.
Michal
Při přechodu z Etche na Lennyho na klientovi mi zůstala nedopatřením stará verze nfs-common, kde nebylo /sbin/mount.nfs. Po update vše funguje. Díky za rady.
Jirka
Já to mám nainstalováno takto:
root@cernej:~# dpkg -l | grep nfs
ii libnfsidmap2 0.20-0 An nfs idmapping library
ii nfs-common 1:1.1.1-10 NFS support files common to client and serve
ii nfs-kernel-server 1:1.1.1-10 support for NFS kernel server
Mám špatné zkušenosti se souborem nfs-user-server, ten nepoužívám a místo něj mám nfs-kernel-server. Pak mi to funguje.
Tiskni
Sdílej: