Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Jde o to, co myslíš tim odstraněním woken. Grub by tam měl zůstat každopádně, jestli partišně (na místě oken) přidělíš jinej file systém, tak tam budeš mít jinej file systém. Grub je takovej správce, co se bude bootovat a tedy když nenajde na onom disku odkazujícím z menu grubu na bootování windows, tak by měl skočit zpět do menu grubu ... myslim si , mam zkušenost jen s tim, když grub nenajde vmlinuz/initrd na zmiňovaném místě v položce menu ...
Hm, já to myslel tak, že pokud uděláš jen tohle, tak zřejmě máš povolený ntfs disk pro zápis (?) a pořád Ti tam bude hledat linux ntfs ... tedy spíš bych čekal, že dáš fdisk, zvolíš pro danou partišnu jiný typ - 82 je swap, 83 linux nativní a je to. Potíže, když grub tam nenajde wokna? Stačí smazat z grub(menu).conf onen záznam pro wokna a je to. Plus samozřejmě upravit fstab.
Nic se nestane pokud nepřepíšeš MBR, a nebo pokud nesmažeš nějaký soubor co patří grubu.
Když vybereš položku windows pokusí se grub spustit ten zavaděč co na tom oddílu je a potom záleží jaký pozůstatek windowsího zavaděče tam zůstal. (Prostě jednoduše stačí tu volbu windows z konfigurace grubu smazat.)
Důležité je potom při instalaci dalšího OS aby ti nepřepsal MBR a tím smazal grub, když budeš instalovat jakékoliv windows tak ti MBR přepíší a potom musíš grub obnovit z live CD a pod....
Tiskni
Sdílej: