Zítra 23. září proběhne Maker Faire Mladá Boleslav, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.
Byla vydána beta verze Ubuntu 23.10 s kódovým názvem Mantic Minotaur. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Dle plánu by Ubuntu 23.10 mělo vyjít 12. října 2023.
Josef Průša informuje o nových verzích firmwarů pro tiskárny Original Prusa, 5.0.0 pro MK4 a MK3.9 a 5.1.0-alpha1 pro MINI, díky kterým jsou tiskárny mnohem rychlejší.
Mastodon (Wikipedie), svobodná federalizovaná sociální síť, byl vydán ve verzi 4.2. Z novinek je vypíchnuto vylepšené vyhledávání.
Ben Hawkes publikoval pod názvem The WebP 0day analýzu bezpečnostní chyby CVE-2023-4863 v knihovně WebP / libwebp s řadou zajímavých odkazů. Pravděpodobně se jedná o stejnou chybu jako BLASTPASS (CVE-2023-41064 a CVE-2023-41061) v macOS, iOS, iPadOS a watchOS. Zpracování (zobrazení) speciálně připraveného obrázku nebo přílohy vedlo ke spuštění útočníkem připraveného kódu.
Myš je pro kočku: Prohlížeče je dalším dílem ze série článků Myš je pro kočku, kde Edvard Rejthar ukazuje, jak lze počítač ovládat bez myši. Používáte ve webových prohlížečích zkratky Ctrl+(Shift)+Tab, Ctrl+(Shift)+PgDn/PgUp, F6, (Shift)+Alt+Enter nebo F7?
Vývojáři mobilní Datovky prosí o pomoc s testováním beta verze mobilní Datovky s novým grafickým rozhraním, podporou pro tmavý režim a podporou pro VoDZ. Aplikace je zatím dostupná pouze pro zařízení Android a je umístěna v samostatném instalačním kanále Datovka Beta. Tento kanál slouží pro testovaní nové funkcionality a grafického uživatelského rozhraní. Datovka Beta se instaluje jako samostatná aplikace s vlastními daty, která
… více »Harlequin byl vydán ve verzi 1.0.0. Jedná se o TUI (Text User Interface) IDE (Integrated Development Environment) k systému pro správu SQL OLAP databází DuckDB.
Po roce a půl od představení DALL·E 2 představila společnost OpenAI novou verzi DALL·E 3 svého AI systému pro generování "realisticky vypadajících obrázků nebo uměleckých děl" na základě popisu v přirozeném jazyce, viz příklad "kosmonaut na koni fotorealisticky". Jednou z novinek je integrace s ChatGPT.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi: MagPi 133 (pdf) a HackSpace 70 (pdf).
Řešil jsem problém jak elegantně umožnit výběr z pořízených fotografií. Řešení muselo být co nejjednodušší a pohodlné, operaci bude provádět manželka (dítě na klíně apod.) a mělo být hodně trotlfest. Ideálně provádět výběr přímo při prezentaci fotografií.
Stále jsem si vytipovával nejrůznější GQView a podobné managery. Nakonec se ale vylouplo elegantní řešení pomocí kombinace thunar a qiv. Takže v Thunaru (správce souborů pro XFCE) si zadefinuji Custom Akci "Prezentace fotografií" s commandem :
cd ~ && qiv -u -t -f -I "%f"
Akci nastavím tak, aby se zobrazovala v kontextovém menu libovolného adresáře. Adresář ~/.qiv-select vytáhnu v Thunaru mezi zástupce a pojmenuji jej Výběr pro větší srozumitelnost.
Celá operace vypadá tak, že žena usedne ke klávesnici, vybere adresář s fotkami a spustí "Prezentace fotografií". Ve fullscreenu potom pomocí mezerníku a klávesy A vybírá fotografie (ty qiv kopíruje do ~/.qiv-select). Jakmile žena program pomocí Esc ukončí, má ve "Výběr" v Thunaru k dispozici vybrané fotografie.
Pokud bych použil dálkové ovládání, mohla by tuto operaci bez problémů realizovat i z postele ne velkoplošné obrazovce.
Diskuse byla administrátory uzamčena.
FAQ: Proč byl uzamčen/smazán můj dotaz v Poradně?
Ještě podotknu, že takto lze kolekci i pohodlně promazávat, fotografi se potom kopírují do .qiv-trash (viz. man qiv) Lze provádět i jednoduchou úpravu pomocí navázání příkazů na klávesy 0-9 (s využitím příkazu mogrify).
Tiskni
Sdílej: