Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Ahoj! Nainstaloval jsem Archa a teď mám problém s dělením disku. Mám v PC 2 disky, kde na jednom je Windows XP a na druhém Arch.
Arch mi nabízí pro instalaci zavaděče toto:
/dev/sda
/dev/sdb
/dev/sda1
/dev/sdb1
/dev/sdb2
/dev/sdb3
/dev/sdb4
Kam mám nainstalovat GRUB?
Když zvolím /dev/sda tak se mě to v dalším kroku zeptá na root partition.... Zkoušel jsem všechno možné, ale pokaždé to skončí errorem, že grub nelze nainstalovat.
Ve výchozím stavu je v té řádce napsáno /dev/sda3 ale já sda3 nemám! To samé je zapsáno u položky "Arch" v menu.lst
grub potřebuje vidět /boot partišnu. Nevím jestli nemůže mít problém, že /boot je na /dev/sdbX a MBR je v /dev/sda. Když tak skus MBR grubu zapsat na /dev/sdb a v BIOSu nastavit bootování z druhého disku.
Problém je že jsi v BIOSu asi prohodil pořadí botování.
Jednoduché řešení neodkazovat se na disky pomocí /dev/něco ale pomocí uuid takže přepiš všechny odkazy na UUID pak je jedno k jakému zařízení je HDD připojen. (A nebo to přepiš na správný /dev/sdX ovšem po bootu se to může zase změnit záleží na pořadí botování a na pořadí zavádění modulů pro řadiče HDD.)
Tohle ale neovlivním.... GRUB nejde nainstalovat při instalaci sytému a já prostě na prvním místě v BIOSu mít "CD-ROM" musím, jinak mi to nezačně bootovat instalační medium...
Ještě připadá možnost, že sme si nerozuměli...
Tuším že na mě vybaflo "Overlord" naposled když jsem Arch používal, byla stable verze "Dont Panic" Takže jsem z toho trochu nesvůj..
vyřešeno.... Je to docela zvláštní... Vypnul jsem počítač, teď to znovu celé nainstaloval a GRUB už neremcá. Takže vyřešeno. Předtím jsem si všiml, že zapsal něco špatně do menu.lst, protože teď tam v umístění kernelu byla delší řádka než předtím
Tiskni
Sdílej: