Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
dosud jsem pracoval je ve windows, ale chtel bych zkusit k nemu pridat linux ale nevim ktery. (je jich docela dost a ja jsem nerozhodny)
tak to se budes muset rozhodnout.. protoze tady ti kazdy poradi to co se libi jemu... zkus treba ubuntu nebo suse ... ty mi prijdou celkem v pohode pro zacatecniky.. jinak gentoo, debian nebo archlinux bych ti doporucil...
ja bych klidne doporucil ten SLACKWARE. sam jsem na nem, jako uplny zacatecnik v linuxu bez jakychkoli znalosti a informaci o nem, zacinal.
opravdu te hodne nauci. ze stejneho duvodu bych volil i ten DEBIAN (vlastni zkusenost) ci UBUNTU (dle reakci jinych uzivatelu)
pokud jsi vsak zvykly si veskera nastaveni naklikat, pak opravdu nelpesi bude MANDRIVA ci SUSE
kdyby ses rozhodnul pro slackware, treba ti pomuze tento navod na instalaci, ktera se stale nemeni :)
tiez som zacinal na Slackware a len vdaka tomu sa teraz v Linuxe vyznam, zo zaciatku je to dost hardcore, ale donuti to cloveka robit si v systeme skoro vsetko samja bych klidne doporucil ten SLACKWARE. sam jsem na nem, jako uplny zacatecnik v linuxu bez jakychkoli znalosti a informaci o nem, zacinal.
a muzu jako uplny zacatecnik zacit vubec na pokrocilejsich systemech nebo bych to nezvladal?
dost zalezi na tom, kolko casu si ochotny do toho investovat a aku mas "vydrz", pokial uvazujes nad Gentoo, tak tu je podrobny navoda muzu jako uplny zacatecnik zacit vubec na pokrocilejsich systemech nebo bych to nezvladal?
Žádný Linux nevolte. Pokročilejší systém zcela určitě nezvládnete, pokud nemáte špičkové znalosti angličtiny, programování a Unixů. Userfriendly distribuce jsou problematické a hardcore. Zvládnout opravit jejich chyby také nezvládnete, a to ani po poradě v poradně. Sám se přesvěčte stažením liveCD Ubuntu (balast o 700MByte) co je to zač.
Nejlepší je používat systém, který znám. GNU/Linux je o ladění, marném reportování chyb, časté kompilaci. Žebrání na fórech apod. Nepřináší vůbec nic navíc - všechno důležité, co běží na GNU/Linuxu něží ve Windows a to mnohem lépe.
Tady bych dodal, že Ubuntu (staré stable) na staré mašině může (nový HW to zvládat nebude) být výhodné pro některé chudší studenty, ženy v domácnosti, starobní důchodce za předpokladu, že mají minimální požadavky na OS, aplikace a štěstí, že jim jde to, co potřebují (chtějí).
Vás jsme tu potřebovali.
Máte-li štěstí, pak Vám vše co potřebujete funguje. To je ovšem celkem řídký jev. K rozhodnutí Linux používat vede většinou odpor vůči společnosti (rodičům) a to je špatně. Snaha ušetřit na nepravém místě je taky špatná. Místo práce a zábavy se neustále řeší problémy how-to rozchodit úplně základní věc. Čas jsou peníze, proto Linux ne.
Jinak si do terminálu napište : setxkbmap cz
Aby Vám tu lidé rozuměli.
tak to rozhodne nesouhlasim.
a usetrit na nespravnem miste? jakoze usetrit tim, ze nebudu nehoraznou sumou financovat neco, co nefunguje tak jak ma a jez support stoji za h****? nehoraznou sumou mam na mysli
sumu neodpovidajici kvalite.
a ze nekde neco nefunguje? vzdyt je to stejny jako na woknech. nemas ovladace, nebude ti to fungovat. v tom neni zadnej rozdil. poznamka tebou uvedena je tedy irelevantni.
pripomina mi to, jak mi kolegyne rekla, ze na linuxu ji veci nefungujou tak, jako na oknech, ze si treba otevirala xls soubor a ono se to oteviralo v excelu, kdezto na linuxu se ji to otvira
v kspread, namisto OOcalcu. tak jsem ji musel taky vysvetlovat, ze se musi zmenit asociace typu souboru, jako na woknech. nemas-li nainstalovane office na woknech a nebo spatnou asociaci,
asi se ti tezko bude xls soubor otevirat v excelu, ze? :)
Ha, ha, ha,
Hu, hu, hu...
Není. Ještě tam chybí hi hi a he he.
Pro nechápavého:
Hu, Hu, Hulán
jo pán je tzv. prudič :) tak to joooo ... viz. http://www.abclinuxu.cz/poradna/linux/show/253270#5
Nojo, Jirka všemu rozumí. Já například nepracuji v IT, programování nerozumím ani zbla a jediné, co trochu znám je anglilčtina. Přesto mohu v Linuxu celkem bez problémů pracovat, na začátku je určitá časová investice (ano - je třeba poznat základy, pokud člověk v Linuxu pracovat chce), později se však ztráty vracejí zpět ve formě stability, funkčnosti a především téměř nulovými náklady na upgrade a licence. Nepočítaje v to žádné nebezpečí virů, napadených stránek apod. Díky sníženým nákladům mohu jako společník malé výrobní firmy napomoci ke konkurenceschopnosti výrobků, které jinak se valí z Asie po kamionech. Dnes, v době krize se počítá každá koruna. Ne všechny aplikace lze v Linuxu spustit, to je pravda. Ale lze je buď nahradit a i když ne, lze v pohodě kombinovat stroje s Windows a Linuxem v jedné síti. A pro domácnost? tam také má své místo, pokud není člověk vyložený pařan nejnovějších her. Pro multimédia Linux vyhovuje dobře. Je pravda, že někdy bývá zejména u notebooku pro začátečníka problém s rozchozením wifi karty.
Použití distribuce není rozhodující, ale já osobně bych uživateli Wndows doporučil Kubuntu. Rozložení na monitoru je podobné jako u Windows a podobné je i ovládání spouštění programů apod. V každém případě ten, kdo by se chtěl věnovat Linuxu déle než jen se na něj "kouknout", bych stejně doporučoval nějakou příručku nebo aspoň návody na internetu, kde jsou základy Linuxu popsány. A znalosti pár základních příkazů v příkazové řádce také rozhodně nejsou na škodu.
Tiskni
Sdílej: