Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Problém je na první pohled jednoduchý - čas od času začne systém hrozně lagovat, děje se to s určitou pravidelností, vždycky když běží cirka 3 hodiny, začne se cukat myš a celý systém se výrazně zpomalí. Pomáhá jen vytáhnout z AC a baterie. Pokud se pokouším systém vypnout, dostávám hlášky jako "Disabling IRQ #16", také selhává ukončení rpcbind a zaznamenávání systému. Pokud poté počítač hned zapnu, stejná situace se opakuje už okolo patnácti minut. Zajímavé však je že pokud jej nechám tak pět minutek "vychladnout", zase se to začne dít okolo tří hodin. Čím to je? Podle hlášek bych tipoval hardware, ale zase na druhou stranu takováhle pravidelnost mi vskutku nejde do hlavy...
Všem potenciálním rádcům dopředu děkuji
S největší pravděpodobností to bude teplotou. lm_sensors a hddtemp začnou vždycky po těch třech a více hodinách hlásit zvýšené teploty. Četl jsem také v bugzille že na Lenovech to špatně větrá kvůli chybě v jádře. Proto by mě zajímalo, jestli se nedá větráček nějak manuálně ovládat, popř. jej zesynchronizovat s nějakým čidlem aby se spustil vždy po určité teplotě.
Díky
Ne, mám tam jen tu odlehčenou variantu, protože mám kartu od ATi. Vlastně se mi celkovo nelíbí ten směr kterým se Fedora vyvíjí, ale Ubuntu mi nesedlo a tak nějak se mi nechce přesouvat na jinou distribuci. Jinak máte pravdu, já to mám u svého Lenova v /proc/acpi/ibm/fan a ty levely tak fungují. Napsal jsem si na to program který čte hodnoty ve stejném adresáři, v souboru thermal, kde první hodnota je hodnota procesoru. Nastavil jsem si aby se při 48C zaply větráky na sedmičku, tedy na maximum, a při čtyřicítce se opět hodily na "auto", ale ten auto režim to vůbec nezvládá. Teď čelím problému - jak spustit ten můj .sh skript se superuživatelskými privilegii při spuštění stroje. gksu nemám a sudo nefunguje, jedině a pouze root může nastavení tohoto druhu změnit, tj, su a pak ./vetrani, ale chtěl bych to zautomatizovat. Nepřišel jsem na to jak to zrealizovat v GNOME přes Sezení.
Nějaká pomoc?
Ne, mám tam jen tu odlehčenou variantu, protože mám kartu od ATi.No s většinou ATI čipů by to právě mělo fungovat.
jak spustit ten můj .sh skript se superuživatelskými privilegii při spuštění stroje./etc/rc.local ?
sudo nefungujeTak si ho nastav podle svých představ (editací /etc/sudoers pomocí visudo)
Aha. Já myslel že myslíte Plymouth. Grafický mód grubu nepoužívám, podle mě to příliš zdržuje. Mám nastavený timeout na 0 a vyhovuje to tak.
Zkusil jsem upravit menu.lst jak jste říkal, ale beze změny. Po grubu převezme proces Plymouth, a ten probíhá pořád stejně, bez kernel mode setting se na to nedá sice dívat, ale to je irelevantní. Problém ovšem vyvstává s tím spouštěním toho skriptu na větráčky > sice jsem upravil /etc/rc.local, a skript se možná i spustí, ale nevykonává. Měl by spustit GTK aplikaci která se o toto stará, ale po přihlášení tato aplikace neběží. Po manuálním spuštění běží normálně v tray. Starý skript který echoval byl neefektivní, protože nešel zacyklit.
No to je dáno tím že většina grafických karet nepodporuje kernel mode setting. Mě to taky funguje na novějším PC, kde je karta nVidia, prakticky veškeré karty od nVidia toto podporují. Ale jakmile je někde ATi popř. takové ty integrované od Intelu (případ mého Lenova) tak tam je opravdu ta splašená čára.
Jinak problém byl vyřešen, dal jsem vlastníka souboru uživatele root a nastavil setuid bit. Nyní to funguje bez problémů.
Tím "prakticky veškeré karty od nVidia" jsem samozřejmě myslel veškeré >novější< karty.
No já tedy nevím ale všude jsem četl že to s nVidiemi funguje a taky že ano, v druhém ntb mám ATi Mobility Radeon X1700 a nic, přitom to utáhne bez problémů vše ostatní. Jinak v počítači mám tuším nVidia 6800GT, ale ruku do ohně bych za to nedal, nepamatuji si to přesně.
noirqdebug
předaný jádru při bootu.
Tiskni
Sdílej: