Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Čauvec, mám velkej problém s wine, program chodí v pohodě ale když má zobrazit text, tak ho sicele zobrazí ale je jakoby překrytý jiným písmem, takže se to nedá vůbec přečíst. Máte s tím někdo zkušenost? Tady je link na obrázek http://img0.imgup.eu/Snimek_obrazovky.jpg
A jak to mám jinak zjistit když je celý Wine nečitelný? je na to příkaz do terminálu?
Tuším že jste to instaloval z repositářů, takže se mrkněte např. do Synapticu (Synaptics->akce->najít).
Na Ubuntu (jako všech Debian-based distrech) by měl taky fungovat příkaz "apt-cache show wine"
Jak nad tím tak přemýšlím, napadá mě otázka zda vám to wine dělá od začátku? Je možné, že některý z těch programů které jste naistaloval vám možná změnil nějaké konfigurace fontů v registrech. Zkuste na to jít jinak. Přejmenujte váši složku ~/.wine na třeba ~/.wineBack a spusťe winecfg. Je to v pořádku? Pak by mělo stačit projít registry (~/.wine/*.reg) nové složky, hledat sekce "FONT" a zkusit je podle toho opravit v té původní...
ee není to v pořádku. Složku ./wine jsem sem přejmenoval na ./wineBack jak si psal ale po spuštění cfg se složka zase přejmenovala na ./wine a obsah cfg se stejně nečitelný jako předtím. Když jsem tu složku chtěl zase přejmenovat na ./wineBack tak mi naskočila informační zpráva že složka se již tak menuje ikdyž je pojmenovaná ./wine. Takže ten text pořád nefunguje tak, jak má.
To je dost zvláštní. Wine by nemělo přejmenovávat složky. Standardně se chová tak, že pokud nenalezne složku .wine tak ji vytvoří. To bude spíš v nastavení distribuce. Něco podobnýho mi svýho času dělala i Mandriva, ale šlo to vypnout. Zkuste prozkoumat nastavení Vaší distribuce (netuším jak je to v Ubuntu, ale nějaká záložka jako "Zabezpečení", nebo něco podobného). Možná bude mnohem jednodušší skusit původní složku .wine někam schovat, přesunout. Já mám pro takový případy složku ~/tmp. Pokud ji nemáte tak ji normálně můžete vytvořit příkazem mkdir ~/tmp a příkazem mv ~/.wine ~/tmp ji tam přsunete. Potom příkazem "find ~/ -name ".wine*" zkontrolujete, zda nemáte v domovském adresři ještě nějaké wine složky. případně je taky přesuňte. Potom by jste měl mít čisto a zkusit znovu zadat winecfg. Teď by měl vytvořit novou čistou složku .wine s defaultním nastavením.
Napadá mě, že by jste ještě před tím mohl zkontrolovat klíče "System\CurrentControlSet\Hardware Profiles\Current\Software\Fonts" v ~/.wine/system.reg. Moje hodnoty jsou následovné (než budete cokoliv měnit, klíče si někam zkopírujte, pro případný návrat. Ta čísla za hranatými závorkami ignorujte. Nemusí být ani stejná ):
[System\\CurrentControlSet\\Hardware Profiles\\Current\\Software\\Fonts] 1229263554
"FIXEDFON.FON"="vgafixe.fon"
"FONTS.FON"="vgasyse.fon"
"LogPixels"=dword:00000060
"OEMFONT.FON"="vga852.fon"
Vůbec to nepomohlo, můj klíč je :
[System\\CurrentControlSet\\Hardware Profiles\\Current\\Software\\Fonts] 1234384571
"FIXEDFON.FON"="vgafixe.fon"
"FONTS.FON"="vgasyse.fon"
"LogPixels"=dword:00000060
"OEMFONT.FON"="vga852.fon"
nemáte ještě někdo nějkaý nápad, p řece to není notmální aby to dalo tohle.
Podle mě spíš Braboukovi nedošlo, že spuštěním winecfg se vytvoří .wine znova.To je dost zvláštní. Wine by nemělo přejmenovávat složky.
Ted jsem zjistil, že se mi tan text špatně zobrazuje v celých open officech. Takže bude chyba nkde jinde.
To mi hodně připomíná (ale nemusí to být ono) toto: www.abclinuxu.cz/poradna/linux/show/252141 Zkuste to omrknout....
Ne ne vůbec to nepomáhá.
Tiskni
Sdílej: