Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
zdravím. tak myslím že sa mi podarilo nainštalovať quaggu lebo v /usr/local/etc mám súbory ako ripd.conf osfp.conf atd prečítal som si návod ale nechápem teraz zadávaniu príkazom to ich mám tie príkazy ako napr router rip atd umiestnovať do týchto konfiguračných súborov??? alebo treba quaggu zapnúť v terminály?? fakt nerozumiem kompilácia došla dokonca bez chyby ale teraz som z toho zmetený mohli by ste ma trochu nasmerovať ?? za rady veľmi pekne ďakujem.
jj návod mám aj som ho čítal ale napríklad pri zadaní do terminálu : telnet localhost 2601 mi napíše že sa nemôže pripojiť k vzdialenému hostu takže ja vlastne ani neviem čí mám nainštalovanú quaggu správne alebo nie . v /usr/local/etc mám akurát súbory ripd.conf.sample čo je iba nejaká ukážka smerovania ale kde vlastne tie príkazy mám písať fakt neviem a v návode to nie je dobre popísané preto hĺadám niekoho kto už v tomto programe robil aby ma nasmeroval ako mám ďalej postupovať.
Hmmm, v /etc/init.d mam mj. bgpd, ospfd, ospf6d, ripd, ripngd, zebra, zebra. A zebru mam stoplou ...
# /etc/init.d/zebra status * status: stoppedjelikož si s tim zatim nehraju a nemam konfiguraci hotovou, předpokládam, že až bych konf měl, spustil zebru, tak bych se i zatelnetil na localhost.
Tiskni
Sdílej: