Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Dobry den, mam takovy problem, kdyz si spustim nejakej program, třeba hru v ktery sou zvuky a ja si je chci nahrat do wavu třeba, tak mi to nejde. V /dev/ nemam vubec /dev/audio ani /dev/dsp a predpokladam ze bez techto zarizeni nic nenahraju. Mam je tam pridat ručně? touch /dev/dsp.. ? Zkoušel sem to nahravat tak, že sem spustil hru, pak spustil audacity, v nastaveni zkoušel ruzna zarizeni pro nahravani a ani jedno nic nenahralo.
Debian Lenny
Sound Card - HDA Intel, chip - Realtek ALC885
Děkuji za odpovědi
Tak sem pokročil. V gmix sem zapnul a zvednul hlasitost u Zaznam, Zaznam 1, Zaznam 2, Digital, IEC958. Kdyz pak spustim grecorder a vyzkousim vsechny nahoře uvedené, tak mi to nahrava jen nejakej šum.
grep SND_HDA_CODEC_REALTEK /usr/src/linux/.config grep SOUND /usr/src/linux/.config grep SND_PCI /usr/src/linux/.config grep SND_HDA_INTEL /usr/src/linux/.config
martin@debian:~$ grep SND_HDA_CODEC_REALTEK /usr/src/linux/.config
CONFIG_SND_HDA_CODEC_REALTEK=y
martin@debian:~$ grep SOUND /usr/src/linux/.config
CONFIG_SOUND=m
CONFIG_SOUND_PRIME=m
CONFIG_SOUND_TRIDENT=m
CONFIG_SOUND_OSS=m
# CONFIG_SOUND_TRACEINIT is not set
# CONFIG_SOUND_DMAP is not set
CONFIG_SOUND_SSCAPE=m
CONFIG_SOUND_VMIDI=m
CONFIG_SOUND_TRIX=m
CONFIG_SOUND_MSS=m
CONFIG_SOUND_MPU401=m
CONFIG_SOUND_PAS=m
CONFIG_SOUND_PSS=m
CONFIG_SOUND_SB=m
CONFIG_SOUND_YM3812=m
CONFIG_SOUND_UART6850=m
CONFIG_SOUND_AEDSP16=m
CONFIG_SOUND_KAHLUA=m
martin@debian:~$ grep SND_PCI /usr/src/linux/.config
martin@debian:~$ grep SND_HDA_INTEL /usr/src/linux/.config
CONFIG_SND_HDA_INTEL=m
martin@debian:~$
To PCI mi nic nevypsalo..t o asi bude ta chyba?
lsmod | grep snd
martin@debian:~$ lsmod | grep snd
snd_hda_intel 434904 5
snd_pcm 81672 2 snd_hda_intel
snd_seq 54304 0
snd_timer 25744 3 snd_pcm,snd_seq
snd_seq_device 11668 1 snd_seq
snd 63688 13 snd_hda_intel,snd_pcm,snd_seq,snd_timer,snd_seq_device
soundcore 12064 1 snd
snd_page_alloc 13072 2 snd_hda_intel,snd_pcm
vypada to ze jo.
/dev/dsp
) by se hodila alsa emulace OSS, koukněte ještě do konfiguráku jádra po "CONFIG_SND_OSSEMUL", jestli je aktivovaná, prípadě to pak chce moduly jako snd_pcm_oss, snd_mixer_oss, snd_seq_oss. Ne že bych tomu moc rozuměl :) mám jen matnou představu.
Ja nevim jestli mam po /dev/dsp toužit právě , protože prostě jen chci aby mi to nahrálo zvuk ze spusteny aplikace. Nahralo mi to sice šum, ale trochuto tam v pozadi bylo slyšet to co hralo, ale nejsu si jisty jestli mi to nahodou nenahralo z microfonu kterej mam na klavesnici , ale to asi ne, pač ho nemam zapojenej ten jack. Takže neco to z PC karty sound nahralo. Ale s velkym šumem. Takže vlastne nevim jestli vubec /dev/dsp je k tomu nahravani potřeba. Třeba ne.
Tiskni
Sdílej: